İbadetlerimiz bizi daha iyi kul/insan yapıyor mu?

Osman Karagüzel
Osman Karagüzel

Yıllardır ve halen bunu düşünür her ibadetten sonra bunu sorgular bu soruyu kendi kendime sorarım.

Sadece kendime değil topluma yönelik de bakar gözlem yapar herkes üzerinde sonuçlarını görmeye çalışırım.

Bilumum ibadetlerimiz İmanımız itikadımız namazımız orucumuz Haccımız umremiz zikrimiz bizi daha iyi bir kul daha iyi bir insan yapıyor mu?

Yalnız Yaradana kul olmayı yalnız Onun önünde saygıyla dik durmayı yalnız Onun önünde eğilmeyi yalnız Ona secde etmeyi Yalnız Ondan yardım dilemeyi sağlıyor mu?

YALNIZ ONA Yalnız Ona tabi olmayı yalnız Ona itaat etmeyi yalnız Onu üst merci tanımayı tek makam Onu görüp tanımayı yalnız Ona teslim olmayı yalnız Ona ibadet etmeyi yalnız Ondan istemeyi yalnız Ondan af dilemeyi Yalnız Ona yalvarmayı sağlıyor mu?

YALNIZ ONUN HUZURUNDA MUM GİBİ DİK DURMAYI Onun dışında hiçbir beşere kul olmamayı Onun dışında hiçbir beşerden istememeyi ama herkese mum gibi ışık vermeyi  ama herkese tüm insanlığa insan olmayı sağlıyor mu?

Yaptığımız her işi YALNIZ ONUN RIZASI İÇİN YAPMAYI yalnız Onun rızasını gütmeyi başka hiçbir amaç gaye ikbal ve istikbal hesabı yapmamayı sağlıyor mu?

ONUN ADINA YAPAR GİBİ GÖRÜNÜP DESİNLER ŞAN ŞÖHRET NAM OY MAKAM RÜTBE İMKAN İTİBAR SERVET AMACI TAŞIMAMAYI sağlıyor mu?

ONUN ÜZERİNDEN REKLAM TANINMA TANITMA KENDİNİ RESMİNİ VE İSMİNİ ÖNE ÇIKARMA yanlışından kurtarıyor uzaklaştırıyor mu?

İftar vermeyi ve yardım etmeyi gösterişe desinlere oya ikbal ve istikbal hesaplarına alet etmekten uzaklAŞTIRIYOR İFTAR ŞOVU YARDIM ŞOVU ÖNLÜYOR MU?

Yaptığımız işleri ONUN RIZASI İÇİN Mİ YOKSA OY/REY bir yerlere gelme yükselme ikbal ve istikbal için yapma sapkınlığından bizi kurtarıyor mu?

KUL/İNSAN İLE YARADAN ARASINDAKİ HESAPTAN ZİYADE TOPLUMA BAKAN HESABI TOPLUMA BAKAN İBADET VE SORUMLULUKLARI ÖNCELİYOR BİŞREYSEL/FERDİ YALNIŞLARI DEĞİL TOPLUMSAL YANLIŞLARI GÜNAHLARI HATA VE KUSURLARI DAHA ÖNEMLİ VE ÖNCELİKLİ HALE GETİRİYOR MU?

Bireysel ferdi sadece kul ile Yaradan arasındaki  hata ve günahları aleni işlemeyi toplumu rahatsız etmeyi kötü örnek olmayı toplumu alıştırmayı ve saf zihinleri fesat etmeyi önlüyor gizli kalmasını sağlıyor mu?

Kötülüklerden alıkoyuyor mu?

Rüşvet almaya ve vermeye adam kayırmaya kamudan zengin olmaya ihaleye fesat karıştırmaya engel oluyor mu?

Daha merhametli şefkatli sabırlı ve hoşgörülü yapıyor mu?

Daha AHLAKLI daha ADALETLİ yapıyor mu?

Daha DOĞRU DÜRÜST ve EMİN İNSAN yapıyor mu?

Daha güvenilir MUHAMMEDÜL EMİN yapıyor mu?

ÇALMAKTAN KUL/İNSAN HAKKI YEMEKTEN uzaklaştırıyor mu?

İDARECİ HİZMETKAR SEÇMEDE İTAATİ KAYITSIZ ŞARTSIZ BİATİ PARTİMİZDEN TARİKATIMIZDAN CEMAATİMİZDEN HEMŞEHRİMİZDEN KÖYÜMÜZDEN OLSUN DEĞİL DE EHLİYET VE LİYAKATİ esas aldırıyor mu?

Yalandan dedikodudan gıybetten iftiradan algı ve manipülasyon yapmaktan saptırmaktan dezenformasyon yapmaktan alıkoyuyor mu?

Dilimizi nefretten ötekileştirmeden ayrıştırmadan yaftalamaktan hakaretten aşağılamadan bölmeden düşmanlaştırmadan şeytanlaştırmadan kamplara bölmekten uzaklaştırıyor mu Oy uğruna her şeyi mübah olmaktan çıkarıyor mu?

Semtimizde mahallemizde ilçemizde ilimizde ülkemizde ve dünyadaki aç ve yoksul insanların derdiyle dertlenmeyi onlara yardımı elinden geleni yapmayı onlar için çaba sarfetme düşünce ve eylemini doğuruyor mu?

D.Türkistanın Çeçenistanın Kırımın Arakanın Afganistan Irak Suriye Libya Yemen Kuzey Kıbrıs Bosna Kosova Balkanlar Kafkaslar Batı Tırakya Hintli Müslümanlar Keşmir Pakistan Bangladeş Eritre Moro Sudan Nijerya Somali Mali Cezayir Tunus Mısır İran Endonezya Afrika bir bütün olarak Türk ve Müslüman mazlum halkları hatta Ukraynayı  BÜTÜN MAZLUM İNSANLIĞI DÜŞÜNDÜRÜYOR dertleriyle dertlendiriyor mu?

Çevreyi toprağı havayı suyu dereyi gölü denizi daha temiz tutmayı kirletmemeyi kirlettirmemeyi sokaklara tükürmemeyi sağlıyor mu?

İnsanlara hayvanlara bitkilere saygıyı hürmeti acımayı merhameti şefkati sağlıyor mu?

Karnı çökmüş aç bir kediyi köpeği gördüğünde üzülmeyi bir şeyler yapmayı onlara eziyet değil şefkat merhamet ve yardım etme dürtüsünü inancını artırıyor mu?

KOMŞUSU AÇ İKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR EMRİNİ SÜREKLİ AKILDA TUTMAYI SAĞLIYOR MU?

Semtimizde mahallemizde ve şehrimizdeki aç ve yoksul insanları arattırıyor cadde bu cadde sokak bu sokak dolaştırıyor mu?

Daha fazla zekat daha fazla fitre fidye sadaka vermeyi bölüşmeyi sağlıyor mu?

Ölçü ve tartıda daha hassas yapıyor mu?

Kamunun veya başkasının kendimiz dışındakilerin işlerini yaparken kendi işimizden daha çok çalışmayı işini daha güzel daha kaliteli ve sağlam yapmayı sağlıyor mu?

KAMUNUN İŞİNDE MESAİ SAATİ GÖZETMEMEYİ çok çalışmayı çalışmayı ibadet görmeyi HALKA HİZMET HAKKA HİZMETTİR anlayış inanç ve fiilini sağlıyor mu?

Büyüklere saygıyı hürmeti sıla-i rahimi ebeveynlere öf bile dememeyi sağlıyor mu?

YALNIŞI KİM YAPARSA YAPSIN SÖYLEMEYE HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSMAMAYA SUSMANIN DİLSİZ ŞEYTAN OLDUĞU bilincine ve eylemine sevk ediyor mu?

BİR KAVME TOPLULUĞA KABİLEYE PARTİYE CEMİYETE CEMAATE ŞAHSA OLAN DÜŞMANLIĞINIZ SİZİ ADALETTEN AYIRMASIN İlahi emrini hatırlatıyor ona göre tavır ve eylem almanızı sağlıyor mu?

KISACA VE HÜLASA OLARAK BİZİ KUL İNSAN ADAM GİBİ ADAM YAPIYOR MU?

Bütün bunları sağlamıyor sizi ve bizi daha iyi bir KUL/İNSAN yapmıyorsa ibadetlerimizi inanç ve imanımızı gözden geçirmemiz gerekmez mi?

Kulluğumuzda ve insanlığımızda bir eksiklik olduğunu ortaya koymuyor mu?

O zaman niye ibadet ediyoruz sorusunu sormamızı iman ve itikadımızı sorgulamamız gerekmez mi?

O zaman niye insanız hayvanlardan ve bitkilerden bir farkımız olmalı değil mi?

Bizden insandan BAŞKA TÜM CANLILAR YARADILIŞ VE VAROLUŞ GAYESİNİN GEREKLERİNİ EKSİKSİZ YERİNE GETİRİRKEN EŞREF-İ MAHLUKAT AHSEN-İ TAKVİM OLAN YARATILMIŞLARIN EN ÜSTÜNÜ EN GÜZELİ VE TEK AKIL SAHİBİ OLAN BİZ İNSANLAR KENDİMİZE Neden vazifemizi insanlığımızın gereğini yapmıyoruz sorusunu sormamız gerekmez mi?

KİM NEYE İNANIYOR NEYE TAPIYORSA HANGİ DEĞERİ İNANCI KUTSALI İDEAL VE İDEOLOJİYİ ÖNE ÇIKARIYORSA ONUN GEREĞİNİ YAPIP YAPMADIĞINI SORGULAMASI GEREKMEZ Mİ?

Söylediğimiz ile yaptığımıza bakmamız muhasebe yapmamız gerekmez mi?

RAMAZAN AYINDA BU SORUYU DAHA ÇOK SORMAMIZ GEREKMEZ Mİ?

Ümmet ve insanlığın en çok acı çektiği bu dönemde bu asırda daha çok sormamız gerekmez mi?

Acizane ben kendime soruyor tümüyle evet cevabı alamıyorum?

Ya siz?

- NetGaste, Osman Karagüzel tarafından kaleme alındı
https://www.netgaste.com/makale/7053254/osman-karaguzel/ibadetlerimiz-bizi-daha-iyi-kulinsan-yapiyor-mu