- 04 Kasım 2019

Sapanca’da ortalık karıştı...Halk meclise el attı

Sapanca’da sular bir türlü durulmuyor. Bugün gerçekleşen Belediye meclisinde oturuma katılan vatandaşların gösterdikleri tepkiler gündeme oturdu.

Büyütmek için resme tıklayın

Sapanca Belediye Meclisi’nde bugün yine ' Teleferik' ana gündem maddesiydi. Meclis oturumuna katılan Kırkpınar Hasanpaşa Mahallesi sakinleri meclis üyelerine yüksek sesle hakaret içerikli ifadeler kullanarak, bazı meclis üyelerine de su atarak tepki gösterdiler.

Meclis 2 eksikle toplandı

Sapanca İlçesi Kırkpınar Hasanpaşa Mahallesi'ndeki 'Teleferik Projesi' nedeniyle verilen önerge mecliste gerginliğe neden oldu. 

Normalde 16 üyeden oluşan Sapanca Belediye Meclisi'ne Başkan Özcan Özen ve bir meclis üyesi mazeretleri nedeniyle bugün yapılan oturuma katılmadı.

9 AK Parti, 3 MHP ve 4 CHP’li meclis üyesinden oluşan Sapanca Belediye Meclisi bugün 7 AK Parti, 3 MHP ve 4 CHP’li olmak üzere toplam 14 kişi ile toplandı.

Hasanpaşa Mahallesi’nden 60 kişi geldi

Meclis toplantısına Kırkpınar Mahallesi Hasanpaşa Mahallesi’nden yaklaşık 60 kişi katıldı. Meclise toplantıya gelen vatandaşların çoğu kadın ve yaşlılardan oluştu.

Önergeyi CHP verdi. Yapılan oylamada, 3 MHP’li üye çekimser kalırken, CHP’li üyelerden 4’ü Evet oyu verirken, AK Partili 7 üye Ret oyu verdi.

Vatandaşlardan MHP’li meclis üyelerine, "Alanda bizimleydiniz. Şimdi çekimser kalıyorsunuz. Yazık size, neden üzerinize düşeni yapmıyorsunuz" diyerek bazı MHP’li meclis üyelerine bardak su attılar.

Bunun üzerine vatandaşlar salondan dışarı çıkarıldılar.

Fevziye Sağlık Vadisi gündemden düştü

Fevziye’de Sağlık Vadisi Tahsisi gündeme geldi. Yaklaşık 70 dönüm arazi tahsisi Sapanca Belediyesi Meclis Gündemine geldi.

Fevziye’den de bu konu nedeniyle bazı vatandaşlar Sapanca Belediyesi Meclis salonuna gelenler oldu.

Konu meclis gündemine geldiğinde, orada bulunan vatandaşlar, “Bu maddeye gerek yoktur. Fevzi’ye zaten doğal bir vadi. Fevziye’ye Sağlık Vadisi Adı altında otel yapılacak. Buna bizler razı değiliz” tepkisi üzerine,

Sapanca Belediyesi Meclis Başkanlığı Fevziye Mahallesi’ndeki Sağlık Vadisi arazisini meclis gündeminden çıkardı.

CHP Meclis Gurubu’ndan Meclis Başkanlığı’na sunulan o önerge:

Vatandaşın devletine eğitim dini sağlık tesis alanları veya park ve yeşil alan olarak bağışladığı yerleri farklı amaçlarla kamu yararı adı altında özel şirketlere verilmesi vatandaşın devletine olan inancını güvenini ve gönlünü kırar.

Bizler halkın gönlünde ki dertleri dert edip dertlerine derman olmak için görevlendirildik.

Sizler gönül belediyeciliği bizler değişim şart dedik. Ancak Sapanca halkı bizleri harman yaptışu anki mevcut meclisle bizleri yönetin dedi.Sıra geldi bizlerin sözünü tutmasına.

Görüyoruz ki Hasanpaşa mahallesinde yaşayan halkın gönlü kırık yürekleri buruk.

Bizlere düşen görevde gönül belediyeciliği yapıp bu sorunu çözmektir.

Kamu demek herkes demek bütün demek halk demek. Halka rağmen halka hizmet olmaz .Teleferik projesi kapsamında telafisi imkansız zararlara sebep olunmaması amacıyla mahalledeki çalışmaların derhal durdurulmasını talep ediyoruz.

Şirket adına gelen bazı silahlı kişiler halka silah göstermiş yöre halkı tehdit ve tahrik edilmiş en son yaşanan olayda da teleferik şantiyesi kurşunlanmıştır.

İnsanların ölümüne yol açacak vahim hadiselerin eşiğinden dönülmüştür. Halka silah doğrultan tehdit eden bu insanların kim olduğunu ve neyi amaçladığını halkın takdirine bırakıyoruz.

Ancak burada hiçbir kamu yararı olmadığı ortadadır. Oysa idarenin her işlem ve uygulamasında kamu yararını amaçlamak zorunda olması temel bir prensiptir. Bu nedenle tekrar tarihe not düşülmesini isteriz ki burada yaşayan halk telafisi imkansız zararlara sebep olunmaması amacıyla mahaldeki çalışmaların derhal durdurulmasını beklemektedir.

Her yönü ile kamunun yani halkın ve yöre insanının zararına olan bu işlemden vazgeçilmemesi halinde ileride doğabilecek telafisi imkansız sonuçlardan halkın silahlı yasa dışı insanların tehdidine maruz bırakılması sonucu yaşanabilecek vahim sonuçlarda dahil olmak üzere idaremizin sorumlu tutulacağının önemle bilinmesini isteriz.

Bu sebeplerden dolayı 5393 sayılı belediye meclis kanununa göre kamu hizmetinde ihtiyaç duyulmadığı ön görüsüne dayanarak teleferik kalkış istasyonu olarak belirlenen alanın belediyemizin 03.04.2018 tarih ve 2018/23 sayılı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği kararının ve dayanak tüm işlemlerin tekrardan incelenerek değiştirilmesini 13.02.1945 tarihli bağış sözleşmesine uygun olarak eski hale getirilmesi hususunun gündeme alıımasını ve oylanmasını Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına öneriyoruz.

CHP Sapanca Meclis üyesi

Nihat Arda Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.