• BIST 102.494
 • Altın 226,892
 • Dolar 5,3255
 • Euro 6,0377
 • Sakarya 7 °C
 • Kocaeli 3 °C

Türkiye’nin en eski yerel markalarından biri…

Türkiye’nin en eski yerel markalarından biri…
Günde 20 litre süt ile üretime başladı

Yıl 1964…

Bir evin bodrum katında günde 20 litre süt ile başlayan üretim.

Yıl 2014…

50 yıl sonra,

Söğütlü 3’üncü Organize Sanayi Bölgesi’nde ileri teknolojiye sahip süt işleme tesisinde günlük 200 tona ulaşan üretim.fabrika-001.jpg

Baba Üzeyir Güneş ve oğulları tarafından 50 yıl önce günde 20 litre süt kapasite ile başlayan yoğurt ve peynir üretimi bugün 80’e yakın çeşide ulaşmış durumda.  

Sektörün en modern kuruluşlarından biri haline gelen Güneş Gıda Sanayi tesisinde, ‘Güneşoğlu’ markası ile üretilen süt ürünleri, kahvaltı sofralarının en çok tercih edilen ve aranan markaları arasında yer alıyor.

“Güneşoğlu”, bugün süt ürünleri sektöründe Türkiye’nin en eski ve önemli yerel markalarından biri…

‘Güneşoğlu’ markalı ürünlerin üretildiği Güneş Gıda Sanayi, bir aile şirketi.

Faaliyetlerini farklı noktalarda küçük işletme ve süt mandırası olarak uzun yıllar sürdüren Güneş Gıda Sanayi, bugünkü faaliyetlerine Muzaffer Güneş ve oğulları Cihan Gökhan Güneş, Aykut Gürkan Güneş ve Atilla Tolga Güneş ile birlikte devam ediyor.

Muzaffer Güneş, üretimin her noktasında bulunmuş 50 yıllık bilgi birikimi ve tecrübeye sahip süt ve süt ürünleri sektörünün duayenlerinden…muzaffergunes_04_mail.jpg

Güneş Gıda Sanayi, bugünkü faaliyetlerine üçüncü kuşak Gökhan, Aykut ve Atilla’nın yönetiminde ve baba Muzaffer Güneş’in onursal başkanlığında devam ediyor.

İkinci 50 yılda da yeni hedefler ve yeni yatırımlarla…

Ancak, çok daha dikkatli ve emin adımlarla.

Güneş Gıda Sanayi onursal başkanı Muzaffer Güneş, bundan sonraki süreçlerde çok daha dikkatli bir yol izlemek durumunda olduklarını ifade ediyor.

“Bu günkü seviyeye ulaşmamız çok kolay olmadı” diyen Muzaffer Güneş, zorlu geçen 50 yıllık süreci şu şekilde özetliyor.

“50 yıl… Dile kolay. Ama bugünkü seviyeye ulaşmamız çok kolay olmadı. 

Çok küçük yaşlarda 1964 yılında rahmetli babamız Üzeyir Güneş’in kurduğu küçük bir işletmede iş hayatına başladım.

Bir taraftan ilkokula gidiyordum, bir taraftan da yoğurt tavalarını yıkıyordum.

Bir evin bodrumunda başladık ve günde 20 litre süt işliyorduk. 1964 yılında kurulan işletme o zamanki şartlarda ancak bu kapasitede çalışabilecek şartlardaydı.

Bodrum katında başlayan faaliyet, bugün günde 200 tonlara kadar ulaşmış bir tesis olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Bugün tamamen profesyonelce yönetilen bir sanayi kuruluşu olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bir aile şirketiyiz. İkinci kuşak olarak bugüne kadar taşıdığım bayrağı artık bundan sonra da üçüncü kuşaklarla yani çocuklarımla beraber daha kurumsal ve güçlü bir altyapıya sahip bir şekilde taşımaya devam edeceğiz.

2015’te ikinci 50 yıla adım atmış olacağız

Kolay gelmedik bu noktaya

Ben yeni kuşaklarda daha ziyade şunları görüyorum. Nasıl çabuk zengin olurum hayaliyle bakıyorlar hayata.

Ama bu kadar da kolay değil.

Belki bizim dönemlerde biraz daha şansımız vardı. Çok fazla bu işleri yapan olmadığı için şanslıydık belki. Türkiye’de çok fazla üretim yapan işletmeler yoktu. Ama o yıllarda olup da bugüne ulaşamayan çok firma var. Sürekliliği olan firmalara baktığımızda açılım gösteren, profesyonelce ve kararlı bir şekilde iş yapan, programların dışına çıkmayan bir prensiple yönetilen şirketlerin başarıya çok daha kolay ve çabuk ulaştıklarını görüyoruz.

Biz Allah’ın yardımı ve disiplinli bir şekilde çalıştık, işimizi iyi yönettik ve sonuca razı olduk.

kasar_peyniri.jpgDünya’da rekabet teknoloji üzerine kurulmuş

1964’lerden bahsediyorum. 50 yıl olmuş. 2015’te ikinci 50 yıla adım atmış olacağız. Bu çok çabuk kazanılmış bir zafer değil. Çok büyük mücadeleler sonunda elde edilmiş bir başarıdır bu.

Üniversite’den hocalarımız dönem dönem davet ediyorlar bizi. Üniversitede iş hayatımızdaki tecrübelerimizi anlatıyoruz, tavsiyelerde bulunuyoruz öğrenci arkadaşlarımıza.

Her şeyden önce şunu tavsiye ediyorum öğrenci arkadaşlarıma. Yapacağı işlere karar vermeden önce hangi işe nasıl başlayacağını iyi analiz etsinler. Başarı belki damlaya damlaya gelecek, belki de çeşmeden akar gibi gelecek.

Ama günümüzde sanayici olmak işadamı olmak kolay değil.

Dünya’da rekabet teknoloji üzerine kurulmuş. Teknolojiyi çok iyi kullanan, hesabını çok iyi bilen, çok iyi programlayan, çok disiplinli bir şekilde çalışan işletmeler başarılı oluyor.

Geçmişe baktığımızda kurumsallaşamamış çok sayıda aile şirketlerinin hayatlarını devam ettiremediğini görüyoruz. Bu nedenle biz de hep kurumsallaşmadan yana olduk ve işletme politikamızı da bu esas üzerine inşa ederek yolumuza devam ediyoruz.

2015-2016 yıllarını temkinli geçmeyi hedefliyoruz

Biz aile şirketiyiz ama her ay işletmemizdeki müdür arkadaşlarımızla beraber geniş katılımlı toplantılarla işimizin muhasebesini yaparız ve hedeflerimizi belirleriz.

Kaliteden hiç ödün vermeden devamlılığı sağlamaya çalışıyoruz. Büyümemiz gerekiyorsa büyürüz ama 2015-2016 yıllarını temkinli geçmeyi hedefliyoruz. Biraz daha ayaklarımızı yere sağlam basmayı düşünüyoruz.

Neden böyle bir karar aldık?

Dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri iyi okumak ve analiz etmek gerekiyor. Yaptığımız araştırmalar ve tecrübelerimiz doğrultusunda böyle bir karar aldık.

250’nin üzerinde çalışanımız var. Bundan sonra çok daha dikkatli olmamız gerekiyor.

Eğer yanlış karar alır, yanlış yatırım yapar ve geleceği iyi okuyamazsanız kapınıza kilit vurmak bir tarafa çalışanlarınız ve ailelerini de perişan edersiniz.

2015’te yüzde 5 büyüme hedefliyoruz. 80 kalem ürün yelpazesi var.

Bunu çok daha fazla artırmaktan ziyade, elimizdeki mevcutları daha güçlendirmek ve kalitesini daha da artırmayı hedefliyoruz.

Şu anda üçüncü kuşaklarla birlikte firmamız faaliyetlerini sürdürüyor. Cihan Gökhan Güneş, imalattan sorumlu koordinatör, Aykut Gürkan Güneş, o da finans ve pazarlamadan sorumlu koordinatör, en küçük oğlum da Atilla tolga Güneş, satın alma ve reklam departmanı koordinatörü olarak işlerini en iyi şekilde yapıyorlar. Onlara güveniyorum.gunesoglu.jpg

Şimdi bunların yönetiminde işletme daha emin adımlarla, istikrarlı bir şekilde büyümesini ve gelişimini sürdürüyor.

Ben de biraz daha fazla kendime ve eşime zaman ayırmak istiyorum artık.

Sosyal hayatta da birçok alanda geçmiş dönemde aktif olarak yer aldım.

Siyasettin içinde oldum.

Süt Sanayicileri Vakfı’nı kurdum,  halen de bu vakfın başkanlığını yapıyorum.

Bunun yanında Ticaret ve Sanayi Odası’nda çeşitli görevlerde bulundum. Sakaryaspor yönetiminde görev aldım. Bosna Hersek Dernekleri Federasyon başkanlığı yaptım ve birçok derneklerde de görev yaptım.

Sakarya merkezli bir kuruluşuz ama İstanbul ağırlıklı olmak üzere birçok ilde aranan ürünler üretiyoruz.

Şu anda günde 170 ton kapasite ile çalışıyoruz. Eğer hedeflediğimiz yatırımları gerçekleştirebilirsek, kapasitemizi 1000 tona çıkaracağız.

Şu anda mevcut kapasitemiz 250 ton. Yeni bir mastır plan oluşturduk ve bu plan doğrultusunda yatırımları 5 yıla yayarak ilk etapta bu tesisin kapasitesini günlük 500-550 tona çıkarmayı planlıyoruz.

Ama dediğim gibi 2015-2016’da yatırım düşünmüyoruz.

Önümüzü görmemiz lazım.

Ondan sonraki yıllarda planladığımız 20 milyon liralık yatırımı yıllara dağıtarak yapacağız.

Kazanarak yatırım.

Borçlanarak değil.

Emin adımlarla büyüyeceğiz…

gunesoglu_billboard_1_sag_baski-tum.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim