• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Sakarya 10 °C
  • Kocaeli 8 °C

Tek amaç halka hizmet olmalı!

Hamdi Yuluğ

MAKAM, mevki ve para hırs halini aldığında yanlış yapmak daha da kolaylaştığı gibi yanlışı görememe gibi bir huy da hâsıl olmaya başlıyor.

Son yıllarda arkadaşlık, dostluk gibi derin duygular içeren mefhumların da unutulduğuna, görmezlikten gelindiğine hep birlikte şahit oluyoruz.

Her insanın hatası, defolu taraflarının olabileceğini bilmek bir marifet değildir.

Hepimizin gördüğümüz veya göremediğimiz, sevilmeyen, arzu edilmeyen taraflarımız vardır. Bunu bildiğimiz halde hareket ettiğimizde sanırım her şey çok daha güzel olacaktır.

Her halde "büyük adam" veya "dava adımı" olmak gibi iddialarımız daha çok kuvvet kazanacaktır.

Dinimize göre insanlar, davranışlarında hürdür.

İnsanlar, doğru ve faydalı davranışların yanında, yanlış ve zararlı davranışlar da yapabilir. Hareketlerindeki serbestlikten ve davranışları seçebilme hakkından dolayı, yaptıklarından sorumlu tutulmuştur.

Nitekim; “Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden eziyet gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır, yumuşak davranandır.” (Bakara Suresi, 263. Ayet)

Aynaya bakarak kendimizi görmek yerine, başkalarına bakarak sağa-sola küfürler savurmak ve sert eleştirilerle, hakaretlerle, tahrik ve tazyiklerle hep bir saldırı tarzını benimsemek, insan ve adam olana hiçbir şey kazandırmayacaktır.

Özellikle sosyal medya adreslerinden sürekli saldırı içinde bulunan kişiler çirkin davranışlarını birde övünç vesilesi haline getirmektedir.

Gören, görmeyen herkese anlatarak büyük cesaret ve iş yaptıklarını ima etmektedirler.

Kişilerin şu veya bu parti de siyaset yapmış veya yapıyor olmalarından ziyade ne kadar “adam” ve ne kadar “insan” vatana, millete ve tüm insanlığa ne kadar faydalıdır buna bakılmalıdır.

Büyük davaların insanı olup, zarar ve ziyanlara yol açan, insanları horlayan, karalayan yarım akıllı gibi davranan birileri olmaktansa, sıradan bir insan olarak kalmak daha eftaldir. Kaldı ki, sıradan insanlar, "Ben dava adamıyım" deyip kötü örnek olan, zarar ve ziyana yol açan insanlardan daha mübarektir.

Fikirlerimiz, aklımız, davranışlarımız, renklerimiz, kültür ve medeniyetiniz bir olmak zorunda değildir. Ama, barış içinde, kardeşçe yaşayabilmek için önce insan olmak gibi bir zorunluluğumuz vardır.

Müştereklerde buluşmak çok kolay olmasa da bizi bir arada tutan vatanımızın lehinde olan her şeyi en azından makul karşılamak gibi bir zorunluluğumuz vardır.

Gaye, her ne pahasına olursa olsun sadece iktidar olmak değildir. İktidara vardıktan sonra muktedir olmaktır.

Siyasette bütün gaye halka hizmet olmalıdır.

Bunun dışında bir düşünce, bütün çıkışları ve hareketleri perişanlığa sürükler.

ADAYLARA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR!

BU seçimlerde; Başkan adayları için ayrı,
Vekiller için ayrı oy kullanılacak.
Yani bu seçimde; AK Parti'nin oyu ile sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın oyu ve aradaki fark belli olacak!

Bu seçimde milletvekili adaylarına (her parti de aynı) her zamankinden çok iş düşüyor, çok iyi çalışmalılar yoksa büyük hayal kırıklıkları yaşanabilir.

Yani bu seçimlerde tüm partilerin bugüne dek alışılmış propaganda yöntemi olan liderlerin büyük mitingler düzenleyip oy devşirme yöntemi Başkan adayları için doğru olsa da milletvekilleri için out!
Vekillerin artık yeni propaganda yöntemleri bulmaları şart!
Bu yöntemi bulan partiler adına bakılmaksızın sürpriz yapabilirler!

Şuanda sayın Erdoğan'ın çok ama pek çok büyük sürprizler olmazsa Başkanlığı kesin.

Lakin Meclise 5 parti milletvekili gönderirse AK Parti’nin yeterli çoğunluğu alamama gibi bir olasılıkta mümkün (MHP’ye tamamen bağımlı olacak ve belki de bu da yetmeyecek) ve de bu Sayın Erdoğan'ın elini çok zayıflatacaktır.

Bu durumda soru şu; böylesi bir olasılık halinde Başkan, kendi başkanlığını yeniden seçime sunmaksızın Milletvekili seçimlerinin yenilenmesini isteyebilir mi?

Eğer bu mümkün olacaksa şimdiden şunu söylüyorum; Belediye ve Muhtarlık seçimleri zamanı geldiğinde Milletvekili seçimleri de yenilenecektir!

Bu yazı toplam 1371 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim