• BIST 99.677
  • Altın 220,978
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • Sakarya 9 °C
  • Kocaeli 2 °C

Sakarya Üniversitesi’ne sürpriz rektör adayı

Sakarya Üniversitesi’ne sürpriz rektör adayı
Sakarya son günlerde Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın ayrılması halinde, yerine gelecek isimler ile ilgili tartışma içinde.

Türkiye’ de en çok öğrencisi olan üniversiteler arasında yer alan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın YÖK’de önemli bir kuruma atanacak olması, yerine gelecek isimler ile ilgili tartışmayı da beraberinde getirdi.

 

Türkiye’de en çok öğrencisi olan üniversiteler arasında

Sakarya Üniversitesi SAÜ Türkiye’de en çok öğrencisi olan üniversiteler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Sakarya Üniversitesi’nin bu yılki 96 Bin kişilik öğrenci ordusunun yanında, ODTÜ’de 20 Bin, İTÜ’ de 18 Bin civarında öğrenci olduğu biliniyor.

 

Rektör ihraç eden Sakarya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi SAÜ’den bugüne dek 12 rektör çıktı. Gerek görevine devam eden, gerekse görevi sona eren Sakarya Üniversitesi adeta ‘Rektör ihraç Merkezi’ olmuş.  Haliyle bu durum, Sakarya Üniversitesi’nin Ankara ile olan bağlarını da güçlendirmiş durumda.

sakarya-universitesi’ne-surpriz-rektor-adayi-001.JPG

Belediye ile ilişkisi tatmin edici mi?

Sakarya Üniversitesi’nin Sakarya Büyükşehir ve alt belediyeler ile ilişkilerinin tatmin olmadığı görüşü ağırlıkta. Bugüne dek, SAÜ’ den Sakarya Büyükşehir’e birkaç danışman ataması yapıldı. Ancak bu da bir elin parmaklarını geçmeyecek düzeyde.

 

STK ile ilişkiler

Sakarya Üniversitesi’nin Sivil Toplum Kuruluşları ile de Sakarya ile ilgili ciddi bir projeye imza atmış görülmüyor.  Gerek Sakarya’daki STK’lar, gerekse SAÜ’ den böyle bir  girişimde bugüne kadar bulunulmadığı ifade edildi.

sakarya-universitesi’ne-surpriz-rektor-adayi-002.jpg

SATSO ile SAÜ

Diğer yandan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası SATSO ile Sakarya Üniversitesi SAÜ’nün yıllardır TEKNOKENT’ te ortak oldukları biliniyor. Ancak güçlü bir birliktelik olmasına rağmen, gerçek anlamda hayata geçirilmiş herhangi bir projenin olmayışı da manidar.

Bu bağlamda, Hendek ilçesi OSB’de yapımına başlanılan Meslek Yüksek Okulu’ nun yanındaki inşaatın Ülker Grubundan ciddi destek alınmış olmasına rağmen bitirilememiş olması ilişkilerin nedenli olduğunu gözler önüne koymakta.  Ülker’in 4 Milyon lira katkı sağladığı okulun durumu ise meçhul görülüyor.

 

Bürokrasi ve Milletvekili ilişkileri

Sakarya Üniversitesi’nin başka önemli konularından biri de bürokrasi ve milletvekilleri ile olan ilişkiler. Bu anlamda Sakarya Milletvekilleri, Sakarya Üniversitesi’ne katkı sağlamak yerine, yakınlarına istihdam oluşturmanın ötesine geçmediği biliniyor.

 

Rektör Elmas nereye gidiyor?

Sakarya Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, rektör yardımcılığı ve ardından Rektörlüğe gelen, Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a Ankara’da önemli bir görev verilmesi bekleniyor.

Verilecek olan görevin YÖK’e bağlı, Yüksek Öğrenim Kalite Kontrol Kurulu Başkanlığı’na atanması beklenen Elmas’ın bu göreve gelmesi durumunda, Türkiye’deki tüm üniversitelerin eğitim, kalite düzeyleri ile ilgilenecek.

Bağımsız bir bütçeyle yönetilecek olan, YÖKKB’ nın patronu ise Prof. Dr. Muzaffer Elmas olacak.

sakarya-universitesi’ne-surpriz-rektor-adayi-001.jpg

Üniversite'nin artı ve eksileri

Sakarya Üniversitesi’nin artıları olduğu gibi, eksileri de biliniyor. Buna göre, eğitim düzeyi, kampüsün yerleşkesi, eğitim kalitesi üniversitenin en önemli olumlu yanları.

SAÜ’ nün eksileri ise, öğrenci sayısının çokluğu, hoca sayısının azlığı da olumsuz yanları.  Tabi tüm bunların yanında, Sakarya Üniversitesi’nin Türkiye genelinde, öğrenci fazlası ile üçüncü sırada olduğu da biliniyor.

sakarya-universitesi’ne-surpriz-rektor-adayi.JPG

Kimlerin adı geçiyor?

 Sakarya Üniversitesi’nde Rektör Muzaffer Elmas’ın olası gitmesi durumunda adı geçenler ise şunlar;

1-Yılmaz Daşçıoğlu - Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı (YÖK Başkanı yakını),

2-Tahsin Engin - TEKNOKENT Müdürü,

3-Kadir Ardıç - Rektör Yardımcısı,

4-Mehmet Sarıbıyık -Teknoloji Fakültesi Dekanı,

5-Orhan Torkun -Mühendislik Fakültesi Dekanı,

6-Ebubekir Sofuoğlu-SAÜ Tarih Bölümü Öğretim üyesi,

7-Atilla Arkan -Rektör Yardımcısı

Bu arada geçen seçimlerde Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ve Kadir Ardıç’ın Ankara’da ciddi temasları olduğunu  Sakarya Üniversitesi’nde bilmeyen yok.

 

SAÜ’ye teknik Rektör

Tüm bu isimleri geçenleri yanı sıra, YÖK Sakarya Üniversitesi’ne Teknik bir Rektör atamanın peşinde. Birçok ismin geçtiği Sakarya Üniversitesi rektörlüğü için, herkes kulis ve temas kurmanın peşinde olsa da eğitim kalitesi ve birçok rektör ve rektör yardımcısının çıktığı bir yere, kaliteli bir teknik bir ismin atanmasının doğru olacağı kanaati yüksek.

sakarya-universitesi’ne-surpriz-rektor-adayi.jpg

SAÜ’nün bilimsel olarak kendisini ispatlaması gerekiyor

Diğer yandan bazı akademisyenler, Sakarya Üniversitesi’ nin, her türlü teknik donanımı, iyi bir öğrenci altyapısının, kampus alanı ve binalarının bulunduğu dile getirerek, sinerji oluşturacak, genç ve dinamik rektör ve iyi bir kadroya ihtiyaç olduğu görüşünde.

Akademisyenler ayrıca, yeni rektörün bilim ve teknolojide sıçrama yapması gerektiğini, bunun için de teknik genç ve dinamik bir adayın tercihinin daha doğru olacağı görüşünde.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim