• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Sakarya 5 °C
  • Kocaeli 1 °C

Parlamento oyunlarını yazdı

Parlamento oyunlarını yazdı
Azerbaycan Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Elshad Eyvazlı, Ermenistan’la sınır sorunu yaşayan Azerbeycan’a karşı Avrupa Parlamentosunda oynanan oyunları deşifre etti

Avrupa Parlamentosunda Azerbeycan’a karşı olanlar deşifre oldu

6 mart'ta "European Strategic İntelligence and Security Center" ("Avrupa Stratejik İstihbarat ve Güvenlik Merkezi" - ESISC) Avrupalı lobiçilərin ve bazı karanlık dünya güçlerinin Azerbaycan hükümetine karşı yönelmiş çokyıllık, sinsi çabalarını deşifre eden sensasion araştırma yayınlandı. Merkezi Brüksel'de bulunan, 2002 yılından faaliyet gösteren bu merkezin araştırması önde gelen Ermeni lobi kuruluşları ile yoğun karşılıklı ilişki kuran Avrupalı siyasi teknologların çokgidişli hain kombinasyonunun üzerini açtı.

Öncelikle bu araştırmanın yazarları hakkında. Bunlar dünyada iyi tanınan, Batı siyasal kuruluşunda nüfuzu olan araştırmacı gazeteci. Onların şöhreti ve profesyonelliği şüphesizdir. Araştırmanın yazarlarından biri 59 yaşındaki Claude Monikedir, Fransa istihbaratının, daha doğrusu Fransa Dış İstihbarat Ana Bölümü çalışanı olup, gazeteci-araştırmacı şemsiyesi altında çalıştı. Claude terörle mücadele, casusluk, uluslararası çatışmalar, organize suç konuları alanında uzmanlaşmıştır. Birkaç kitap ve araştırmaların, özellikle  11 Eylül 2001 terör saldırıları konusunda Batı'da büyük tepki uyandıran araştırmanın yazarıdır. K.Monike yukarıda adı geçen merkeze başkanlık ediyor.
Araştırmanın ikinci yazarı Jenofeva Etyendir, o, 20 yıldan fazladır araştırma gazeteciliği ile ilgileniyor ve birkaç kitabın yazarıdır. Üçüncü yazar 57 yaşındaki sosyolog, Ortadoğu uzmanı William Rasimoradır.

Böylece bu ünlü ve profesyonel gazetecilerden oluşan grup "Ermeni bahçeleri: Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisibdeki gizli gruplaşma ve uluslararası hukukun çiğnenmesi" (The Armenian Connection: How a secret caucus of MPS and NGOS, since 2012, created a network within the Parliamentary Assembly of the Council of Europe to hide violations of ınternational law) adlı hacimli, benzeri görülmemiş araştırmayı yaptılar. Araştırmanın tam versiyonu ile aşağıdaki geçitten tanışmak mümkün.

Belirtmek gerekir ki, ESISC bağımsız, özellikle finans açısından hiç kimseden bağımsız, şeffaf sivil toplum örgütüdür, transatlantik bütünleşmenin güçlendirilmesi, demokrasinin desteklenmesi, terörle mücadele ve çağdaş uygarlığa karşı yönelmiş diğer tehditlere karşı mücadele yönünde çalışıyor.
Peki araştırmacılar, kendi raporlarında hangi sonuçlara vardılar? Böyle belli oluyor ki, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde (AKPM) karşılarına Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde hakim tutumlar ve baskın rol kazanma çıkarları duran Avrupalı parlamenterlerin ve onların velilerinin angaje edilmiş lobi gruplaşması faaliyet gösteriyor. Bu gruplaşmanın ilgi odağında hem de Azerbaycan'dır. Bu gruplama Azerbaycan devletine karşı gerekli siyasi baskı aleti -etnodini sorun hazırladı. Gizli gruplaşma Karabağ sorununun sonuçları ve Azerbaycan topraklarının işgali ile manipüle ederek Ermenistan'ın yasadışı iddialarından Bakü'ye karşı siyasi baskı olarak kullanıyor.
Merkezin araştırma sonucunda belli oldu ki, vahit Azerbaycan karşıtı (ve anlamca ermeni yanlısı) lobi şebekesi 2012 yılından, "tanınmış kişinin" (Merkez nisan ayında yeni rapor açıkladı bu kişinin adını açıklayacağını vaat ediyor) Avrupa Konseyi sisteminde yönetici görevlerimden birine atanmasından itibaren oluşmuş.

Avrupa Konseyi'ndeki Azerbaycan karşıtı gruplaşmasının düşünce kuruluşu "European Stability İnitiative" ("Avrupa istikrar girişimi") adlı sivil toplum örgütüdür. Bu merkez 2012 yılında "Havyar diplomasisi" adlı skandallı sunum yaptı, amaç Bakü yönetimini ve AKPM 'DEKİ Azerbaycanlı heyetini itibardan düşürmek idi. Raporda Azerbaycan heyetinin üyeleri avrupalı parlamenterleri ele almakta itham ediliyordu.

Bu örgütün de merkezi Brüksel'de bulunuyor, ancak Avrupa Stratejik İstihbarat ve Güvenlik Merkezi belli etti ki, "Havyar diplomasisi" raporunun yazarı eski sovyet coğrafyasında herkesin iyi tanıdığı, "renkli" devrimlerin sponsoru ve kaynaştırıcı George Sorosdur. Bilindiği gibi Soros ve onun enstitüsü üçüncü sektörün gelişmesinin temelini atarak "renkli devrimler" teorisinin hayata geçirilmesinde önemli rol oynuyorlar. Raporda Soros'un faaliyetinin yeni, şimdiye kadar bilinmeyen tarafları dahil onun ABD'DEKİ Ermeni diaspora enstitüleri ile ortaklığı ve ilişkileri ortaya çıktı. Nitekim raporda Soros'un Umumermeni hayır birliği'nin başkanı Berq Setrakyanla işbirliğinden söz ediliyor. Soros Setrakyanın ve onun York'ta bulunan birliği'nin toplantılarında sık sık katılıyor. Amerikalı milyarder ermeni hayırsever "Artsax" ın desteklenmesine yönelik ümumermeni desteğinin artırılmasının önemi hakkında konuşmalarını dinliyor.

Tüm bunları bir kenara bırakıp AKPM'DEKİ lobi yapılanmasının beyin mərkəzinə-berlində faaliyet gösteren STK'YA, onun başkanı Gerald Knausa dönelim. Elbette, Soros'un projesinde yer alan nüfuz ajanlarının ve bilgi kaynaklarının arasında "Azerbaycan devrimi işinin eğilmez vicdanı" Hatice İsmailova da yer alıyor. Knaus "beşinci kalon" un diğer temsilcisi, ünlü "hibeyiyen" Anar Memmedli ile de etkin işbirliği yaptı. Aynı Anar Memmedli hibe yolsuzluğunda itham edilerek muhakeme edilmişti.
Fakat Knausun temel kaynağı, onun kendisi kadar itibar edip inandığı AKPM'NİN Azerbaycan'da siyasi tutuklular meselesi üzerine gerçekleşmeyen raporunun yazarı, halihazırda Almanya ombudsmanı olan Christophe Ştrasserdir. Bu raportör uzun süre Azerbaycan'dan gelen eleştiriler yığını altında gözlerini dövüp, kendini bireysel özgürlükler uğruna dönmez mübariz-küreselleşme taraftarı olarak kaleme verdi. Sosyal-demokrat qonu giymiş liberal Erivan'da "Ermeni soykırımının 100 yıllığı" adlı teatral sahnede katılımla kendi misyonunun asıl amacını açtı. Strasser'in resmi Berlin'in Erivan'da düzenlenen bu etkinliğe katılan, otoriter Sarkisyan'a başsağlığı dileyen yegane temsilcisi idi. Erivan'da hiçbir Sarkisyan'ın dört duvar arasına soktuğu ermeni siyasi tutukluları da hatırlamadı. Strasser'in için bunlar sadece başarısız suçun tezahürü idi, siyasi bağlam yoktu ve o cephenin ancak bir tarafında düşman Bakü'ye karşı katılıyordu.

Daha bir ilginç detay: Strasser'in Knausun desteği ile düzenlediği tüm dinlemeler bu milyarder Soros tarafından sahneye uyarlanmıştı ve karşılanmıştı. Epizodik olarak "Hermitage Capital Management" yatırım fonu genel müdürü ve kurucusu, ünlü "Maqnitski işi" nin yazarı, "Maqnitksi aktı" nın Azerbaycan da dahil olmak üzere başka bazı ülkelere karşı da uygulanmasına sağlamaya çalışan Bill Brouder de peyda olur.

Lobiçilər'ın dünya şer güçlerinin parmakları ile örülmüş zehirli örümcek ağı ile ilerliyoruz. Ve Ştrasserdən başka Azerbaycan'ın daha bir yorulmaz eleştirmenine AKPM'NIN ve Budestaqın milletvekili Frank Şvabenin adına rastlıyoruz. Ama işte Şvabe Bundestag'da ermeni "soyqırımı" nın tanınmasına sağlamak için can atıyordu ve Gerald Knausun beyin merkezi de işte bu parlamentere atıfta bulunuyor.

Üstelik Azerbaycan hükümetini eleştiren ve onu Avrupa parlamentarileri yolsuzluk yoluyla ele almakla suçlayan Knaus daha bir Avrupalı deputatın-hollandiyalı Peter Omtzixtin ateşli konuşmasına atıf yapmayı çok seviyor.
Knausun yeni Azerbaycan karşıtı risaleyi ("Havyar diplomatiyası-2" Omtzixtin Azerbaycan karşıtı söylemi ile doludur). Peki bu Omtzixt, Azerbaycan yönetiminin katı eleştirmeni kimdir? Merkez belli etti ki, o, Hollanda'da "ermeni soyqırımı" nın tanınmasının aktif lobiçilərindən biridir, turuncu ülkenin parlamentosuna ancak ermeni diasporasının desteği sayesinde geçebilirdi.


Omtzixtin Azerbaycan topraklarının işgalini meşrulaştırmak için sürekli çabaları boşa gitmedi. Yeri gelmişken bu Hollandalı milletvekili sadece ermeni diasporası ile kopmaz bağlarla bağlı değildir, ayrıca Ermenistan'ın kendisi ile sıkı sıkıya bağlıdır. Bu Avrualı parlamentar ermeni diasporasının Amsterdam'dan tutmuş Almelodaya kadar etkinliklerine sık sık katılıyor, Ermeni Ulusal Komitesi'nin ofisinde sık sık konuk oluyor, "soykırım qurbanları" nın anılması için tüm etkinliklere katılır. Her yıl Erivan'a gelir ve Azerbaycan halkı ile savaşlarda ölen Ermeni askerlerinin mezarları önünde saygıyla eğiliyor, yolüstü Yukarı Karabağın tanınmasına da çağırıyor, parlamentoda Karabağ dinlemeleri düzenliyor, Hollanda'daki ermeni örgütleri Federasyonu'nun çıkarları için açık lobicilik yapıyor, Ermenistan'la ilgili tüm etkinliklerde başta yer alıyor.

Demek ki o Omtzixtin faaliyeti ancak Umumerməni çıkarlarının, Ermenistan ve Dağlık Karabağ Ermenilerinin çıkarlarının lobicilik ibarettir! Kesinlikle hayır, bu milletvekilleri Azerbaycan'da insan haklarının ihlalinin önemli eleştirmenlerinden biri rolünde konuşma yapıyor, yalancı gazeteciler (keza kendini hakikat aşıkları gibi kaleme veren MTN(Milli İstikbarat Bakanlığı) ajanlarının) hapsini kınıyor, Hatice İsmail'in özgürlüklerinin kısıtlanması konusunda seslerini yükseltiyor. O, öyle garip bir manzara çiziyor ki, sanki Azerbaycan karanlıktır, Ermenistan ise parlıyor.
Bütün bunlar ilgili olgularla ve fotodelillerle birlikte "ı" nın üzerine noktayı koyuyor.
Örneğin, raporun yazarları italyan gazeteci Milena Qabanellinin, İtalya'nın "RAİ 3" kanalında yayınlanmış skandallı "Report" programı sunucusunun hain ve sinsi faaliyetinin üstünü açıyor. Aynı gazeteci AKPM'NİN bazı milletvekillerinin güya Azerbaycan'la yolsuzluk bağlantılarını deşifre etmişti. Peki ESISC ne açığa çıkardı? Kısacası Qabanellinin programı Knausun beyin merkezinin "Havyar diplomatiyası-2" adlı ikinci raporunun temelini oluşturuyor. Dikkat edin, "Report" da konuşma yapanlar kimlerdir? İyi tanıdığımız Strasser'in. Ondan hemen sonra ise Ermenistan parlamentosu milletvekili Samvel Farmanyan konuşma yapıyor.

Şimdi yeni soru-Knausun ikinci raporunu kim karşıladı? Bu Soros! Ve burada Brüksel araşdırmaçıları daha bir önemli ayrıntıyı aşakara çıkardılar: Karabağ savaşı döneminde M.Qabanelli defalarca Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı konusunda yaratıcılığını denedi, Azerbaycan'ı Karabağ ermenilerinin kendi kaderini tayin etme hakkını bozmakla suçladı.


Bakü yönetimini eleştirmek için çaba gösteren diğer iki siyasetçi-AKPM milletvekilleri Rene Ruke ve François Roşbulana gelince onlar hakkında hiçbir özel araştırma yapmaya da gerek yoktur. Çünkü onlar Ermeni konumlarını hiç saklamıyorlar da. Ruke Fransa-Karabağ dostluk grubu'nun eşbaşkanıdır, Roşbulan Fransız-Ermeni parlamento dostluk grubu'nun başkanıdır. Nasıl derler, yorum yersiz. Bu milletvekilleri kendi çabaları ile Azerbaycan'ın açık düşmanları arasında yerlerini almışlar ve bugünlerde Karabağ'ın merkezinde yine peyda oldular, oradan kendi propaganda kampanyalarını sürdürdüler.

Merkezin analistleri ve araşdırmaçıları Azerbaycan için oldukça perişan görünen sonuca geliyorlar: Bu lobi yapılanmasının çabalarında açıkça ifade eden Ermeni stratejisinin konsolide edilmiş amacı-Azərbaycanda iç siyasi durumun destablizasiyasıdır. Amaç siyasi itirazları alevlendirmek, vatandaş çatışması yaratmak, ülkeyi baştan ayağa dönüştürmek, toplumun ve iktidarın dikkatini temel meseleden-arazilərin işgalden kurtarılmasından saptırmaktır.

Ve işte ilk raporun açıklanmasndan sonra anlaşmazlık içerisinde olan uzman camiası Bakü'ye karşı tek cephenin sensasion ayrıntılarının ikinci bölümünü beklemektedir. Muhtemelen yeni olgular sadece Avrupa Konseyi'nin saygınlığını ve etkisini örgüt olarak kuşku altına alacak, ayrıca Azerbaycan'ın bu Konseyin enstitülerinde katılımının ne derecede kasıtlı olduğunu gündeme getirecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim