17 Şubat 2019
  • Sakarya5°C
  • Kocaeli2°C

KEBAPÇILIĞIN MODERNİZE EDİLMİŞ İSMİ: BEYLİK KEBAP

Aynı yerde aynı isimle yeniden...

Kebapçılığın modernize edilmiş ismi: BEYLİK KEBAP

03 Ocak 2015 Cumartesi 20:33

Beylik Kebap…

Kebapçılığın modernize edilmiş ismi.

Ustaların bağırdığı, garsonların yüksek sesle sipariş verdiği kebap salonlarından farklı bir anlayışla yola çıktı…

Kebapçılığı kafe-restoran tarzına çevirdi.

Sunumlarını çeşitlendirdi,

Salataları dünya mutfaklarından seçip çeşitli soslarla sunum yapmaya başladı.

Sadece görselliğe hitap eden dekorasyonu değil, müşteriye hitap şeklinden menülere kadar pek çok şeyi değiştirdi.

Bu değişim Beylik Kebap ismini zirveye taşıdı…

Beylik Kebap Bosna Caddesi üzerinde faaliyet gösteriyor.

Marmara depreminden 6 ay önce hizmete açıldı.

1999 yılında Savaş Karasu’nun yemek işine girmesi ile faaliyetlerine başlayan Beylik Kebap bugünkü yolculuğuna Savaş ve Yunus Karasu ile devam ediyor.

“Aynı yerde aynı isimle yeniden”

1999 yılında 170 metrekare alanda faaliyete başladıktan 6 ay sonda meydana gelen Marmara depreminde yıkılan Beylik Kebabın maddi ve manevi önemli kayıpları olmuş.

Beylik Kebabın, abisinin girişimleri ile 1999 yılında faaliyete başladığını söyleyen Yunus Karasu, o zorlu yılları ve sonrasını şu şekilde özetliyor:basari-oykuleri-002.JPG

“Depremin yaralarını 2004 yılına kadar ancak sarabildik. 2004 yılında aynı yerde ve aynı isimle yeni bir bina inşa ettik ve hizmete açtık. 270 metrekarelik bir yerdi. İlk açtığımızda deprem sonrası restoranlar o kadar faal değildi.

Deprem öncesinde de Beylik Kebap ismiyle hizmet veriyorduk. Beylik Kebap ismimizi marka olarak tescil ettirmiştik.

“Kebapçılığı yeni yerimizle birlikte modernize ettik”

2004 yılından 2010’a kadar aynı yerde devam ettik. Daha sonra büyümemiz gerektiğini gördük ve kendimizi yeniledik. Şuanki yerimize geçtik. Burası 1000 metrekare 2 katlı modern bir yer. İnsanların araçlarıyla rahatlıkla gelebilecekleri ve park sorunu olmayan bir yer.

Lokantanın ötesinde olmamız gerektiğini düşünerek kebapçılığı yeni yerimizle birlikte modernize ettik.

Mutfağımızı müşterilerimizin denetimine açtık. Kebapçı dendiğinde insanların zihninde ustaların ve garsonların bağırarak sipariş verdiği bir yer olarak yerleşmişti.

Biz kebapçılığı kafe-restoran tarzına çevirmeye çalıştık. Sunumlarımızı çeşitlendirdik. Salatalarımızı dünya mutfaklarından seçip çeşitli soslarla sunum yapmaya başladık. Sadece dekorasyonu yapıp bununla yetinmedik. Müşteriye hitap şeklinden, mönülere kadar pek çok şeyi değiştirdik.

“Kurumsallığı ve esnaflığı bir arada sunuyoruz”

Merkezimiz Sakarya. Başka yerde şubemiz yok. İşimize ve müşterilerimize çok önem veriyoruz. Müşterilerimizden gelen şikayetler bizim için çok önemli. Sadece şikayetlerle ilgilenen bir personelimiz var. Sosyal medyadan mail ile gelen şikayetleri değerlendiriyor ve sorunu çözmek için hemen irtibata geçiyor.

Kurumsallığı ve esnaflığı bir arada sunuyoruz. Müşterimiz bizde samimiyet buluyor. Kaliteli hizmet buluyor.

Ayrıca masalarımızda anket formları da mevcut müşteri memnuniyetini ölçmek adına. İnsanların bize olan olumlu ve olumsuz eleştirileri bizim için önemli. Her ay hem sosyal medyadaki hem de restoranımızdaki anketleri dolduran müşterilerimizden 30 kişi seçip burada yemekte ağırlıyoruz. Doldurulan anketlerden kurayla belirliyoruz bu kişiler. Kura çekilişlerini videoya kaydedip sosyal medya hesaplarından yayınlıyoruz.

“Hedefimiz sıfır müşteri memnuniyeti”

Şikayetler yüzde 2-3 civarında. Yani ortalamanın çok altında. Şubeleşerek, işimizin kontrolünü kaybedip, müşteri şikayetlerine imkan vermek istemiyoruz. Hizmet kalitemizi düşürmek istemiyoruz. Hedefimiz sıfır müşteri şikayeti. İl dışından çok müşterimiz var. İzmit, Bolu, Düzce… İstanbul’dan, Güney’den ve Doğu’dan çok müşterimiz var. Özellikle yolda mola vermeyip buaraya gelip yemek yiyerek yola devam eden çok müşterimiz var.

Uzmanlığımız kebapçılık. Binamızı yaparken, müşterilerimizin aradığı ve burada rahat edebileceği özelliğe sahip olarak projelendirdik. 450 metrekare üst kat restoran 450 metrekare alt toplantı salonumuz, çocuk oyun parkımız, çocuk bakım odamız, 100 metrekare bahçemiz var. Bu büyüklükte bir kebapçı Sakarya'da yok. Tatlı dahil 104 çeşit ürünümüz var. Beylik special kebabımız özeldir. Sakarya'da fazla kokan et yenmez. Yani Koyun eti ve kuyruk yağı fazla sevilmez. Biz burada Sakaryalının damak tadına göre yemek yapıyoruz. Damak tadı bozulmasın, farklılık göstermesin ve hep aynı lezzette olsun diye listelerimiz var. Kullanılan baharatların markasına kadar o listede her kullanım şekli ve oranları yazılı. Lavaşa kaşarla birlikte kebabı koyuyoruz, içerisine mantar, zeytin, domates ve biber koyuyoruz. Lavaşı kapatıp susamıyla fırına sürüyoruz. Görüntüsü pide görünümünde. Şuan Sakarya'da en çok tercih edilen kebap ve patentini de aldık.

beylik-kebap.jpg“Peyniri Hatay’dan getirtiyoruz”

Özellikle yemek sektöründe işe çekirdekten başlamak, işe sahip çıkmak çok önemli. Hakkını vererek, müşteriyi kandırmadan en kaliteli ürünlerle hizmet verirseniz ve personelin de hakkını vererek iş yaparsanız işiniz de iyi gider.

Biz Künefe yapmak için kullandığımız peyniri Hatay'dan getirtiyoruz. Künefe’nin kadayıfını da hamur olarak kendimiz üretiriz. Künefemiz çok meşhurdur. Etin en kalitelisini kullanıyoruz. Taze olmasına dikkat ediyoruz.

“Cep şubeler açarak büyüyeceğiz”

Önümüzdeki süreçlerde sulu yemek hariç, cağ kebabından dönere, Muş köftesinden çeşitli mezelere kadar her şeyi sunabileceğimiz şimdiki yerimizden daha büyük bir mekan hedefimiz var.

Alkollü mekanlardaki hizmeti alkol olmadan verebileceğimiz, canlı müziğin olduğu insanların aileleriyle bütün bir akşamı keyifle geçirebilecekleri yeni bir restoran yapmayı planlıyoruz.

kebap-002.JPGEvet büyümek istiyoruz ama expres dükkanalar, cep şubeleri açarak büyüyeceğiz. Yemek malzemelerinin tek noktadan çıkacağı sadece pişirmenin bu şubelerde yapılacağı expres noktalar.

Kosgeb’le, İş-Kur’la ve Üniversite ile irtibat halindeyiz. Turizm Otelcilik bölümlerinde okuyan öğrenciler komi ve garsonluk yapıyor. Okumayan komi ve garson olarak yetiştirdiğimiz çıraklarımız var. Garson-Müşteri diyaloglarına çok önem veriyoruz. Her zaman için müşteri haklıdır. Hızlı, güler yüzlü, müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir hizmet anlayışımız var. Çalışanlarımız ailemizin bir parçası ve burayı kendi işleri gibi sahipleniyorlar.

Ücretsiz vale hizmetimiz var ve burada olan müşterilerimizin araçları burda olduğu sürece sigortalıdır.

2 kardeşiz ve haftada 1 gün izin kullanıyorum. Personelimiz de haftada 1 gün izin yapıyor.

Dışarıda olduğumda diğer mekanları da gezerim. Sosyal hayatta kendimi gösteririm. Para önemli olsa bile çalışanları mutlu etmenin tek yolu değildir. Bu işin başarısındaki en önemli nokta kadronun sağlam oluşudur.

Biz; markayı koruyabilmenin yegâne yolunun, müşteri ile marka arasında duygusal bir bağ kullanabilmekten, dahası müşteri sadakatini gerçekleştirebilmekten geçtiğine inanıyoruz…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.