21 Mart 2019
  • Sakarya9°C
  • Kocaeli7°C

‘ÇOK ŞEY İSTEMİYORUZ’

Mimarlar Odası Sakarya Temsilciliğinin kadın üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunan kadınlar şiddetin olmadığı sevgi, saygı ve hoşgörü ve adalet istediler.

‘Çok şey istemiyoruz’

08 Mart 2018 Perşembe 17:38

Mimarlar Odası Sakarya Temsilciliğinin kadın üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Atatürk Anıtı’na çelenk sunup kısa bir açıklama yaptılar. Mimar kadınlar çok şey istemediklerini şiddetin olmadığı, sevgi, saygı ve hoşgörünün olduğunu günler istediler.

Mimarlar Odası Sakarya Temsilciliği adına Sultan Seda Kengidel ‘in okuduğu açıklama şöyle;

“Kadının yaşamımızda ki önemine ve değerine vurgu yaptığımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir kadın bir anne olarak var olmak için mücadele ediyoruz.

Kadının her alanda söz sahibi olabilmesi için Kadın haklarının korunması sadece sözde kalmamalıdır. Kadının etkinlik alanının her platformda artarak genişlemesi daha güçlü bir toplumun temelini oluşturacak ve gelecek nesillere daha iyi bir iz bırakmamızı sağlayacaktır.

Bugüne kadar toplum içerisinde, sosyal alanda, çalışma ortamında ve aile hayatında kadının rolü ve kadına bakış açısı hızla değişim göstermektedir. Bu süreçte etkisi olan konuların başında; kadının eğitilmesi ve kadının maddi anlamda kendi ayakları üzerinde durabilmesi gelmektedir.

Zamanla hak ve özgürlüklerine kavuşan, sorumlu olduğu konularda kendini eğiten kadının varlığı halen bu durumu sindiremeyen eşler, aileler ve toplum tarafından ikinci plana atılarak bastırılmaya çalışılmaktadır. Bunun en önemli göstergesi olan kadına yönelik şiddet meselesi, her geçen gün artmaya devam ederek toplumsal bir sorun haline gelmiştir.

‘cok-sey-istemiyoruz’.jpg

Bütün bu acı tecrübeler şunu gösteriyor ki; biz kadınlar daha çok öğreneceğiz, daha güçlü olacağız tüm zorluklara rağmen bıkmadan, usanmadan sorumluluklarımız çerçevesinde haklarımızın savunucusu olacağız.

Bir erkeği eğitirseniz bir adamı eğitirsiniz, bir kadını eğitirseniz bir kuşağı eğitirsiniz.

Mimarlar olarak bizler, kadın hak ve özgürlüklerinin sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hatırlanmasını değil, her zaman olması gerektiğini savunarak kadına yönelik şiddetin olmadığı, sevgi, saygı, hoşgörü ve adaletin olduğu bir dünya istiyor, tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.