21 Şubat 2019
  • Sakarya10°C
  • Kocaeli8°C

SEÇİM 2019

Akın Aksakal

11 Eylül 2018 Salı 10:09

Gündemimiz çok hızlı değişiyor dövizdeki dalgalanma, ekonomik bunalım ve İdlip’te meydana gelebilecek olası askeri ve siyasi gelişmelerin getireceği yeni sorunlara odaklanmışken; Diğer taraftan yerel seçimler için gerek adaylar, namzetler gerekse partiler hazırlıklar yapılmaya başlandı.

Siyasette akşamdan sabaha çok değişiyor.

Olası muhtemel erken yerel seçim hamlesine karşı hazır olmak gerektiğini bilen İktidar partisi ile ittifak ortağı sürece hâkim ve daha hazırlıklı görünüyor,

Muhalefet partilerin gündemin de yerel seçim yok gibi…

Cumhuriyet Halk Partisinin içinde bulunduğu iç çalkantılar bitmedi!

CHP henüz olağanüstü kurultay talebi beklentisini atlatmış görülmüyor İYİ parti ise tekrar göreve döndürdüğü Genel Başkanı ile il yönetimlerini yeniden organize etmenin telaşında!

Diğer bir neden ise isteyip de cesaret edemeyen hevesli aday adaylarının eldekini kaybetme korkusu ile kendilerine olan güvensizliği olabilir.

Muhalefet adaylarının ve muhalefetin kendilerince baştan mağlubiyet sendromuna kapılmış olabilirler.

Muhalefet partilerindeki parti içi çekişmelerin partinin gündemini farklı alanlara yönlendirdiği seçimlerin parti yöneticileri arasında önceliğini yitirdiği ’de söylenebilir.

Partilerinin içinde mutlak otorite sağlanarak tek lider tarafından yönetilen parti içi muhalefetin olmadığı Ak Parti ve Çalkantılı bir liderlik sürecinden sonra tüm muhalifleri parti şemsiyesi dışında bırakan MHP ise ülkenin bulunduğu iç ve dış sıkıntılarla mücadele etmenin yanında yerel seçimlerde verecekleri mücadelenin hazırlıklarına hız kesmeden devam ediyorlar.

Bu süreçte en sıkıntılı günleri İktidar partisi yaşayacak gibi gözüküyor.

Zira içinden geçtiğimiz ekonomik süreç en çok tabanda bulunan seçmeni etkiliyor güçlü bir teşkilat yapısı ile bu sıkıntıları nasıl aşacak izleyerek göreceğiz ve Partinin bir belediye kaybetmeye tahammülü yok. Hedef 17 de 17.

Ayrıca Genel seçimlerde MHP ile yapılan ittifak ve neredeyse tek vücut gerçekleşen siyasi yürüyüş Zayıf yâda Tartışmalı AK Parti adaylarının olduğu yerlerde Ak Parti tabanını MHP’nin adaylarına yönlendirebilir. Buda CHP’nin % 30 ların üstüne çıkabildiği her yerde şansını arttırabilir. Tabi ittifak olursa her şeyi sil baştan yeniden yazarız.

Büyükşehir belediyesi için bir çok kişinin adı geçse de bana göre en güçlü aday yine mevcut başkan Zeki TOÇOĞLU. 2019’dan sonra kadar ağabeylik yapıp köşesine çekilecekti! birilerinin hesabına göre. Ali İNCİ nin belediyecilik tecrübesi teşkilat ve partideki ilişkileri seçmen nezdindeki pozitif algısı her dönem her seçim kendisini bir güç haline getirmiştir. İstanbul BB daire başkanı Rıdvan DURAN. Eski Bakan Ersin TARANOĞLU şu an için konuşulan diğer namzetler

İlçelerde ise büyük değişimi herkes bekliyor

Başkanlar mı? Adaylar mı? Değişecek önümüze uzun bir süreç var izleyip göreceğiz

Bu yazı toplam 759 defa okunmuştur.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.