Hesaba Çekilmeden

Yeryüzündeki canlılar arasında vazife ve sorumluluk taşıyan tek varlık insandır. Aslında insanın hayatını anlamlı kılan, ona değer katan temel özellik te, bir vazife ve sorumluluk sahibi oluşudur.

Günümüzde yaşadığımız hayat, zihnimizi o kadar çok meşgul edecek şeyler karşımıza çıkarıyor ki, kalbimizi, ruhumuzu meşgul edip bağlayan o manilerden, engellerden kurtulup, Rabbimize vakit ayıracak zamanımız nerdeyse kalmamış gibi.

Yirmi dört saatimizin çetelesini tutmak, takkemizi önümüze koyup düşünmek, neler yaptım?, neleri yapmamalıyım?, neleri yapmaya devam etmeliyim?, hangi şeylerde eksiğim var? diye. Tıpkı işyeri muhasebesi tutar gibi. Alacaklar, borçlar, ödemeler, maliyet vs…

Burada esaslı bir muhasebeye ihtiyacımız olduğu muhakkak!

Muhasebe, çok değerli olan ömür sermayesinin boş şeyler ile harcanmasına engel olmaktır. Kârda mı, zararda mı, olduğumuzu tespit etmektir. Sonradan pişman olmamak için önceden tedbir ve tedarikte bulunmaktır. Bir işe başlamadan önce sonunu hesap edebilme işidir.

Her yıl yenilenen takvim, uzun ömre işaret ettiği gibi dünya ve kişi için de bir sona doğru gidişi ifade ediyor.

İyi bir esnaf, akıllı bir tüccar, her günün sonunda kasasını kontrol ederek kâr ve zararını hesaplar. Aybaşı veya ayın on beşi, memur ve işçilerin borcunu ve masraflarını hesaplama vaktidir, bütçeyi denkleştirmeye, açık vermemeye çalışırlar. Yılsonuna doğru ise bütün ticaret ehli hummalı bir faaliyet içine girer, kâr ve zararını ölçer, yeni yıl için planlar kurup kendilerini yeni şartlara ve geleceğe hazırlarlar.

Zarar eden şirket faaliyetine devam edemez. Sizin bilançonuz hazır mı, muhasebeniz ne durumda? Müslüman da aynı şekilde yaptığı her işte kâr mı ederim zarar mı? Dünyama ve ahiretime katkısı ne? Diye düşünerek hareket eder.

Peygamberimiz, “Akıllı kimse, nefsini muhasebe eden ve ölümden sonrası için çalışandır. Aciz de, nefsini hevasının peşine takan ve Allah’tan temennide bulunan kimsedir.” Buyurur. (Tirmizî, Kıyamet 26, İbn Mâce, Zühd, 31)

Peygamberimize atfedilen ancak Hz Ömer’in sözü olduğu değerlendirilen bir cümlede Hz. Ömer (r.a.) der ki, “hesaba çekilmeden önce kendi kendinizi hesaba çekiniz. Amelleriniz tartılmadan siz onları tartınız. Ahiretteki hesap, dünyada nefsini hesaba çekmiş olanlar için hafif ve kolay olacaktır.”

Unutulmamalıdır ki, zararın neresinden dönülürse kârdır.

Nitekim rabbimiz;

Ey İnsanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Ne babanın evlâdı, ne evlâdın babası namına bir şey ödeyemeyeceği günden çekinin. Bilin ki, Allah'ın verdiği söz gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve şeytan, Allah'ın affına güvendirerek sizi kandırmasın. (Lokman Suresi, 33) buyurur.

“Bir kereden bir şey olmaz veya yılda bir kere ne olacak, ya da onun yeri ayrı bunun yeri ayrı” gibi düşünceler şeytanın yönlendirmesidir.

Değerli okuyucularımız,

Yılbaşı, insanlık için bir muhasebe, bir murakabe ve bir tefekkür vakti olmalıdır. Geçen bir yılın kârla mı, zararla mı kapatıldığının hesap edileceği an olmalıdır. Yaklaşmakta olan ebedi yolculuğun menzilinde verilecek büyük hesap için kalan vakitleri daha şuurlu, daha dikkatli, daha kârlı kullanmanın dönüm noktası olmalıdır.

Bu düşüncelerle yeni yılın sizlere, aile fertlerinize hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Muhasebe, murakabe ve tefekkür şuuruyla yaşanan bir hayat diliyorum. Tüm dünyayı kasıp kavuran virüs imtihanının ülkemiz ve âlem-i İslam açısından en kısa zamanda sona ermesini temenni ediyorum.

Sakarya İl Müftüsü

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Başiş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce erken seçim olur mu?