Ah vefa

Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftası “tema” sı VEFA olarak belirlendi.

Atalarımız “bir kahvenin kırk yıl hatırı var” derler. Vefanın, vefalı olmanın en güzel ifadelerinden biri.

En çok hasret kaldığımız değerlerimizden birisi vefakârlık. Şöyle etrafımıza bir bakalım. Karşılık beklemeden kaç kişiyi arayıp hâl ve hatırını soruyoruz. Ya da kaç kişi bizi sadece “vefâ” gösterdiği için arayıp soruyor.

Vefa, kişinin vadine, ahdine ve yeminine sadık kalması, borcunu ödemesi dostlarını unutmaması, onların dostluklarına ve iyiliklerine daha güzeliyle karşılık vermesidir. Böyle insanlara vefakâr denilir. Vefalı olmak, her insanda bulunması gereken en güzel ve en erdemli meziyetlerden biridir. Vefanın zıddı nankörlük ve yapılan iyilikleri unutmaktır. Aynı zamanda vefasızlık bir şeyi yapmaya söz verdiği halde sözünde durmamaktır.

Vefa, sevilen veya sevilmesi gereken kimselere verilen değerin bir nişanesidir, dostluk borcudur. Vefa, sözünün eri olmaktır, hatırlamaktır, iyiliği unutmamaktır, iyilikte bulunanlara karşı iyilikle karşılık vermektir. 

Vefakârlık asil insanların özelliğidir. Peygamber ahlâkına sahip kişilerin, kumaşı has olanların yapabileceği bir yiğitliktir.

Vefanın iki türünden söz edebiliriz. Bunlardan biri insanlara karşı bir vazife olarak yapmamız gereken vefa; diğeri de Allah’a karşı bir vazife ve borç olarak gerçekleştirmemiz gereken vefadır.

En büyük vefa ve vefakârlık, insanın Yaratanı’nı tanıması, O’na iman etmesi, O’na karşı olan kulluk vazifesini yerine getirmesi ve verdiği nimetlerin kıymetini bilmesi, şükrünü eda etmesidir. En büyük nankörlük de kulun, Rabbi’ni inkâr etmesi, O’nun yüceliğini, tanımamasıdır.

İnanan insan, her şeyden önce Rabbi’nin insan için vermiş olduğu bunca sonsuz nimetler karşısında hakşinas, kadirbilir ve vefakâr olması gerekir. Allah’ı tanımamak, O’na karşı kulluk görevlerini yapmamak ise en büyük nankörlüktür. 

Rabbimiz iyi müminlerin vasıflarını sayarken pek çok özellik saymakta ve bunlardan biri olarak ta “ Ahitleştiklerinde ahitlerine vefa gösterenler…” (Bakara Suresi, 177) olarak tarif etmektedir. Allah bizlerden hep ahdimize, vaadimize bağlı kalmamızı istemektedir.

Her konuda bize örnek olan Hz. Peygamber (s.a.v) vefa konusunda da en güzel örneğimizdir. Hayatında tek bir vefasızlık örneği yoktur. Olsaydı zaten inandırıcılığı kaybolurdu. Ders olması açısından onun örnek hayatından bir kaç vefa örneği aktaralım:

Hz. Peygamber(s.a.v.) hayatı boyunca bakıcısı Ümmü Eymen’i sık sık ziyaret etmiş ve ona hep “Anne!” diye hitap etmişti. O, Ümmü Eymen için bu benim “Annemden sonra annemdir! Benim ev halkımdan tek sağ kalan kişidir!” diyerek iltifat eder, hürmet ve muhabbet gösterirdi.

Hz. Hatice hayatta iken onunla arkadaşlık yapan yaşlı bir kadın ziyaret maksadıyla Rasulullah’a gelmişti. Aralarında çok sıcak ve samimi bir sohbet geçmiş, yaşlı kadın ayrıldıktan sonra Hz. Aişe:“– Ya Rasûlallâh! Bu kadına çok alâka gösterdiniz! Kim olduğunu merak ettim?” diye sorar. Rasulullah da: Bu kadın “– Hatice hayatta iken bize gelip giderdi” diye belirttikten sonra buyurur: (Biliniz ki:) “Vefakârlık imandandır.” 

Mescid-i Nebevî’nin temizliği ile meşgul olan bir kadın vardı. Hz. Peygamber onu göremeyince merak edip onun nerede olduğunu sordu. Öldüğünü söylediler. Bunun üzerine Resulullah: “Bana niçin haber vermediniz?” buyurdu. Kendisine kabrinin gösterilmesini istedi ve o kadının kabrine gidip tekrar cenaze namazı kıldı ve ona dua etti.

Vefanın zıddı nankörlüktür. Nankörlük te münafıklık alametidir. Vefalı insan; birçok zararınızı da görse, bi

r iyiliğinizi unutmaz. Nankör insan; bir tek zararınızı görse, bütün iyiliklerinizi unutur. 

İyi müslüman, vefalı insan gölgesinde dinlendiği ağacı unutmaz. Vefalı insan sevgi ve muhabbetini esirgemez. İnsan, vefalı olabildiği ölçüde ‘insani’ yanını ortaya koymuş olur.

Vefalı insan, hata yaptığında dostunu yalnız bırakmaz, onu, Allah için bağışlar. Vefalı insan, Allah’ın rızası ve memnuniyeti dışında bir beklentisi olmayan, çıkar gözetmeyen kimsedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Başiş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce erken seçim olur mu?