Ah keşke

Hepimizin hayatında pişmanlıklar var. Bunların bir kısmından dönme ve değiştirme imkânı var. Şöyle bir düşündüğümüzde KEŞKE diyerek başladığımız ne kadar çok pişmanlığımız varmış meğer!

Almak isteyip de alamadığımız, yapmak isteyip de yapamadığımız, olmak isteyip de olamadığımızın ifadesidir "KEŞKE!"

İnsanın pişmanlıklarını, hasretlerini ve özlemlerini ifade için Türkçe’mizde “KEŞKE” kelimesi kullanılır. Kur’an’da ise “Leyte” ile ifade edilir.

İnsan dünyaya bir defa gelir. Kendisine verilen hayat fırsatını iyi veya kötü şekilde kullanır, sonra da bu âleme veda edip gider. Bu kaidenin istisnası yoktur. Şüphesiz akıllı insan, kendisine sadece bir defa sunulan hayat ve ömür nimetini dikkatlice kullanır, sonra da en büyük başarıyı kazanmış olmanın derin huzuruyla ebedî yolculuğuna çıkar. Ahirette de “Ah keşke şöyle yapsaydım, keşke şunları yapmasaydım” diye dövünüp pişmanlık duymaya fırsat vermez.

Acaba keşke diyemeyecek duruma geldiğimizde, yani ahiret yurdunun kapısından girmek üzere bu dünyadan göçtüğümüzde ahirette pişman olmanın dönüşü olacak mı?

Kur’an bunun mümkün olmadığını daha dünyada iken tedbir almamızı ister. Kıyametin muhtemel pişmanlıklarını tek tek sayar ve bize adeta “hesap gününe geldiğinde bu pişmanlıklarla gelirsen mazeretin kabul edilmez” aman ha! Der.

Şimdi bu pişmanlıkların ve KEŞKElerin bir kısmını Kur’andan ayetlerle göz önüne sermeye çalışalım.

“Dünya ahiretin tarlasıdır” şeklinde özetlenen hakikatten hayatta iken ibret almayıp ahireti kazanma adına hazırlığı olmayan kimse KEŞKE diyecek.

“Ah ne olurdu ahiret hayatım için bir şeyler hazırlasaydım.” der. (Fecr suresi, 24)

“Kişinin kendi ellerinin önceden yaptıklarına bakacağı gün kâfir de: “Ah, keşke toprak oluverseydim.” diyecek.” (Nebe Suresi, 40)

Allah’ın ayetlerini yalanlayıp insanları onu yolundan gitmekten alıkoyan kimseler KEŞKE diyecek.

“Onları ateşin üstünde durdurulduklarında bir görsen “Keşke biz geri döndürülseydik de Rabbimizin ayetlerini yalanlamasak ve mü’minlerden olsak.” Diyecekler.” (En’am Suresi,27 )

“Kendilerine azabın geleceği, bu yüzden zalimlerin: "Ey Rabbimiz! Yakın bir müddete kadar bize süre ver de senin davetine uyalım ve peygamberlere tâbi olalım" diyecekleri gün hakkında insanları uyar.” (İbrahim suresi. 44)

Dünyada hiç salih amel işlemeyip hiç kimseye hayrı dokunmayan kimse KEŞKE diyecek.

“O günahkârların, Rableri huzurunda başlarını öne eğecekleri, "Rabbimiz! Gördük duyduk, şimdi bizi (dünyaya) geri gönder de, iyi işler yapalım, artık kesin olarak inandık" diyecekleri zamanı bir görsen!” (Secde Suresi, 12)

“Sizden birinize ölüm gelip de: “Rabbim! Beni yakın bir süreye kadar geciktirsen ben de böylece sadaka versem ve salihlerden olsam.” demezden önce, size rızık olarak verdiklerimizden infak edin.” (Münafikun Suresi, 10)

Mal ve saltanatın kendine fayda getireceğini zanneden, Allaha hakkıyla iman etmeyen, yoksulu doyurmayan ve doyurana da engel olan kimse KEŞKE diyecek.

“Kitabı sol eline verilen ise der ki: “Keşke kitabım bana verilmeseydi.” “Keşke hesabımı bilmeseydim.” “Keşke bu son olsaydı.” “Malım bana hiç bir fayda sağlayamadı.” “Gücüm-kuvvetim, kudretim yok olup gitti.” (Hakka Suresi 25-29)

İnsanı şeytanın dolaştığı yollara götüren, kötü dost ve arkadaşlarla beraber olan kimseler de KEŞKE diyecek.

“O gün, zalim kimse (pişmanlıktan) ellerini ısırıp şöyle der: Keşke o peygamberle birlikte bir yol tutsaydım! Yazık bana! Keşke falancayı (bâtıl yolcusunu, fasık, facir, hain ve zalimleri) dost edinmeseydim!” (Furkan Suresi, 27-28)

“Kim Rahman’ın zikrini görmezlikten gelirse, Biz ona bir şeytanı musallat ederiz. Artık bu, onun bir yakın dostudur. Gerçekten bunlar, onları yoldan alıkoyarlar; onlar ise kendilerinin gerçekten hidayette olduklarını sanırlar. Sonunda bize geldiği zaman, der ki: “Keşke benimle senin aranda iki doğu uzaklığı kadar mesafe olsaydı. Sen ne kötü bir arkadaşmışsın!” (Zuhruf Suresi, 36-38)

Ah KEŞKE dememek için apaçık uyarılar. Tedbir alabilmek dileğiyle…

Hasan BAŞİŞ

Sakarya İl Müftüsü

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Başiş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce erken seçim olur mu?