Allah'ın yüzüne bakmadığı üç zümre

Âl-i İmran Suresi’nin 77. ayetinde şöyle buyurulmaktadır: "Allah'a karşı verdikleri sözü ve yeminlerini az bir bedelle değiştirenlere gelince, işte bunların ahirette bir nasibi yoktur. Kıyamet günü Allah onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacaktır. Onlar için acı bir azab vardır."

Kur’anda geçen bu “ Allah’ın onlarla konuşmaması, onların yüzüne bakmaması ve temize çıkarmaması” ifadesinin aynı şekilde bazı hadis-i şeriflerde de geçtiğini görmekteyiz.

Nereden gelindiğini, ne için gelindiğini ve nereye gidileceğini çok açık ifadelerle anlatan bu din, kıyamet günü sonrasında nelerin yaşanacağını da saniye saniye gerek Kur'anda gerekse hadislerde bizlere anlatmıştır. Gizli saklı hiç bir şey bırakmayan bu din, mensuplarının aklından geçen bütün soruları da anlaşılır bir biçimde cevaplamıştır.

Gün gelecek hepimiz tek tek Allah'ın huzuruna alınacağız. Yaratıcımızın huzurunda kendisiyle konuşmak, herkese nasip olmayan çok büyük bir nimet olsa gerek… Düşünsenize yıllardır sizinle ilgilenen, sizi yalnız bırakmayan ve her an sizi gözetip kollayan Allah'ın huzuruna alınmışsınız. O ve siz. Bu ne büyük bir ikram bu ne büyük bir şeref olsa gerek… Tabi Allah'ın huzuruna çıkacak yüzler için diyorum.

Bir de Allah'ın kendileriyle konuşmayacağı kişiler vardır. Yani bu büyük ikramdan mahrum kalacak olan kişilerden bahsediyorum.

Herkesin rahmet ve mağfirete en çok ihtiyaç duyacağı kıyamet gününde, ilâhî lütuf, inayet, rahmet, iltifat ve mağfiretten mahrum kalacak olan insanlar, aslında dünyanın ve ahiretin en büyük zararına uğramış demektir. O günün yegâne malik ve sahibinin yüzlerine rahmet nazarıyla bakmayacağı, kendileriyle konuşup iltifat etmeyeceği ve günahlarını bağışlamak suretiyle kendilerini temize çıkarmayacağı insanlar, başka kime ve nereye başvurabileceklerdir?

Bir mü’minin şu dünyadaki asıl hedefi Cenab-ı Hakk’ı kendinden memnun etmek, O’nun rızasını kazanmak, merhametini elde etmek, lütf-u keremiyle günahlarını bağışlatıp cennete ve cemâlullaha kavuşmak, diğer bir ifadeyle cehennemin acıklı azabından kurtulmaktır. Bunu hiçbir zaman akıldan çıkarmamak gerekir.

Allahu Teâla birileriyle konuşmayacak. Kendi huzuruna getirtilecek ama kendileriyle konuşmayacak..! Allah, kimlerle konuşmayacaksa vay o kimselerin haline!

Ve bu güzel dinimiz Allah'ın konuşmayacağı kimselerin hangi vasıflı kimseler olduğu hakkında da bizlere bilgi veriyor Yani şimdiden tedbirini al ve o sınıftan olmamaya çalış.

Hemen ilgili hadisimize bakalım;

Ebu Zer (r.a) den rivayet edildiğine göre Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Üç sınıf insan vardır ki kıyamet günü Allah, onlarla konuşmaz, yüzlerine bakmaz, onları temize çıkarmaz. Hem de onlar için can yakıcı bir azab vardır."

Ravi dedi ki, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bu cümleyi üç kere tekrarladı.

Ebu Zer:

- Bu kimseler tam bir mahrumiyete ve hüsrana uğramışlar. Bunlar kimlerdir, Ey Allah'ın Resulü? Diye sordu. Resul-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem de:

- "Elbisesini kibirle yerlerde sürüyen, yaptığı iyiliği başa kakan ve yalan yere yemin ederek ticaret malını iyi bir fiyatla satmaya çalışandır" cevabını verdi. (Müslim, iman 171. Ebu Davud, Libas 25; Tirmizi, Büyu 5; )

Subhanallah..!

Allah ile buluşma sahnesinde bazılarıyla sadece konuşmama değil, yüzlerine bakmama ve kendilerini temize çıkarmama cezası da varmış!

Yine bir anlık kendimizi Allah'ın huzurundaymış gibi hissedelim Yüzümüze bile bakmayan ve konuşmayan ve günahlarımızı bağışlamayan bir yaratıcının huzurunda olmak..! Rabbim o sahneyi yaşamamızı nasip etmesin.. Belli ki bu dünyada Allah'ın asla razı olmadığı suç ya da suçlar işlenmiş. O suç ya da suçlar her neyse ne kadar başa bela olan ameller olduğunu anlamak hiç de zor olmasa gerek. Kibir, minnet, yalan yere yemin!

O sahne insanı kendinden geçirten bir sahne. Ve bu sahne Resulullah aleyhisselam tarafından üç defa tekrarlanıyor. Belli ki durum çok vahim.

Rabbim bu helak eden üç hasletten bizleri korusun.

Sakarya İl Müftüsü

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Başiş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'nın En Başarılı Belediye Başkanı Kim?