En değerli gece.Kadir Gecesi

Doğrusu, biz onu (Kur’anı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail veya melekler ordusu), o gecede Rablerinin izniyle her bir iş için inerler. O gece, tan yeri ağarıncaya kadar selamdır, esenliktir. (Kadir Suresi, 1-5)

Regâib, Mirac, Berat kandilleriyle başlayan, Ramazan ve Kadir gecesiyle zirveye ulaşan manevi bir terakki mevsiminin son günlerindeyiz.

Bir taraftan Ramazanın gidişine üzülürken, bu geceye ulaştığımız için ise seviniyoruz.

Kadir; hüküm, değer, kıymet, tazyik anlamına gelir ki bu surede bu anlamların tamamı mevcuttur. Karar gecesi, her şeye hüküm ve değer biçilen gecedir.

Orucun farz oluşunu bildiren ayetlerin arka arkaya sıralandığı Bakara Suresi 183-186 arası ayetlerden birinde Ramazan ayının fazileti Kur’anın indirilmesiyle ilişkilendirilmiş, Ramazanın kutsiyeti Kadir gecesi ile taçlandırılmıştır. Bu sebeple Ramazanı anlamlı hale getiren şey oruç ibadeti ile birlikte Kadir gecesinde Kur’anın indirilmeye başlanmasıdır.

Hakkında müstakil olarak sure indirilen tek gece Kadir gecesidir.

Kur’an insan buluşmasının ilk yaşandığı gece Kadir gecesidir.

Peygamberlik vazifesinin başladığı gece Kadir gecesidir.

İnsanlık âleminin karanlıklardan aydınlığa çıkışını başlatan gece Kadir gecesidir.

Zaman ve mekânların hepsi bir değildir. Allah zaman ve mekânlardan bir kısmını diğerlerine göre kutsiyet addederek istisna etmiştir. Kâbe gibi, Mescid-i Nebevi gibi, Mescid-i Aksa gibi.

Ayların hepsi bir değildir, Ramazan gibi.

Haftanın her günü aynı değildir, Cuma günü gibi.

Günün her anı aynı değildir, Seher vakti gibi.

Gecelerin hepsi bir değildir, Kadir gecesi gibi.

Yazısız kâğıt değersizdir. Ama üzerinde Kur’an yazıyorsa artık o bir kâğıt parçası değildir, kıymetlidir. Kadir gecesi de böyledir. Görünüşte her gece aynıdır. Ama değerlendirilebilirse bu gece diğerlerinden farklı olur, değerli olur.

Elhamdülillah İslam beldesi olan memleketimizde camilerimizde, evlerimizde okuduğumuz mukabeleler, hatimler, radyo-tv programları Kur’an ayı isminin tezahürleridir.

Kuran’ın indirildiği gece olan Kadir Gecesi, dini, sosyal, kültürel ve manevi anlamları barındıran özel bir anlam dünyasına sahiptir. Bu gece, özellikle Türk-İslam toplumunda, ibadetlere birtakım gelenekler de eklenerek özel bir gündem oluşturmuştur. İslami kültürün etkilerinin günlük yaşamda yoğun olarak hissedildiği Osmanlı toplumunda da şairler bu gecenin manevi atmosferini yansıtan şiirler kaleme almışlardır. Aşağıdaki beyitler bunun güzel bir örneğini teşkil eder:

Kevkeb-i devlet ü baht oldu münevver bu gece

Ki saâdet günüdür bize musahhar bu gece

(Bu gece mutluluk ve talih yıldızı parladı. Çünkü bu gece bizim için ele geçirilmiş saadet günüdür.)

Bu gece kadri bin aydan yeğ ise tan mı Hak

Kudret ile şeb-i kadr etti mukadder bu gece

(Bu gecenin kıymeti bin aydan üstün ise kınanır mı? Allah bu gece kudretiyle Kadir Gecesini ortaya çıkardı.)

Halka halka yüzünü devr eder ervâh u melek

Ehl-i kuds oldu meğer zülfüne hem-ser bu gece

(Bu gece ruhlar ve Melek halka halka yeryüzünü dolaşır. Meğer Cebrail (peygamber) saçına arkadaş oldu. )

Seher-i mahşere dek gün bigi bî-dâr olalım

K’oldu âlemdeki maksûd müyesser bu gece

(Bu gece alemin yaratılış amacı ortaya çıktı. Mahşer sabahına dek gün gibi uyanık

kalalım.)

(Şeyhî Dîvânından)

Geceyi ihya kelimesi de önemlidir. İhya hayat vermek, diriltmek demektir. Rabbimizin insanlığa gönderdiği son mektup olan Kur’anı hayat rehberi olarak görmeli, emir ve yasakları çerçevesinde bir ömür planı yapmalıyız.

Peygamberimiz, inanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihyâ edenlerin geçmiş günahlarının affedileceğini müjdelemiştir. (Buhârî, “Fazlu leyleti’l-Ḳadr, 1) 

Hz Aişe validemiz peygamberimize “ bu geceye ulaşırsam nasıl dua edeyim” diye sorunca“Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.) diye dua etmesini tavsiye etmiştir. (Tirmizî, “Daʿavât”, 84)

Bu duygu ve düşüncelerle tüm okuyucularımızın Kadir gecesini tebrik ediyorum. Bu gecenin şahsımız, ailemiz, şehrimiz, ülkemiz ve İslam âlemi için hayırlar getirmesini rabbimizden niyaz ediyorum. Allah’a emanet olunuz.

Sakarya İl Müftüsü

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Başiş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'nın En Başarılı Belediye Başkanı Kim?