Şehrimizde göze çarpan eksiklikler

Geçen hafta bu başlık altında yazdığımız ilk yazıda Kavşak inşaatı nedeniyle ortadan kaldırılan ve park ta isimi olan Şehit Cevher Dudayev isminin bir başka yerde yaşatılması Millet Bahçesindeki eski sıtad tiribününün  oturaklarına ahşap kayıtlar atılması şehrimizde parklardan ziyade kent ormanları tesis edilmesi yerli endemik bitki ve daha az su tüketen bitki dikimine yönelinmesi ve Tarihi Çark Mesirenin yaşatılmasına dair öneri ve çözümlerimizi anlatmıştık.

Bu yazımızda da gördüğümüz eksikliklere devam edelim.

1- DEMOKRASİ MEYDANI DEĞİL, MİLLİ İRADE MEYDANI OLMALIDIR

Şehrimizin en büyük meydanı olarak yapılan ve başlangıçta SAKARYA KENT MEYDANI adı verilen yere daha sonra 15 Temmuz hassasiyeti ve günlerce halkın oraya toplanıp milli irade nöbeti tutmasıyla çok çok yanlış bir tercihle ve alakasız bir şekilde adı Demokrasi Meydanı olarak değiştirildi.

O zaman da karşı çıkıp bu köşede bu konu ile ilgili bir makale yazmış ve yanlışlığını dile getirerek milletimizin orada demokrasi için değil Milli İrade için toplandığını 15 Temmuz darbesine karşı koyuşumuzun da demokrasi adına değil milli irade adına olduğunu yazmıştım.

Dahası demokrasi bize ait bir kavram yerli ve milli bir kelime değil Yonanca bir menşeye dimokratia dimoskrades sahip olduğunu ve İslam da haram olan birçok şeyin demokrasi de helal edildiğini yazarak meydanın adının MİLLİ İRADA ya da MİLLET MEYDANI olması gerektiğini yazmıştım.

Şimdi üçüncü bir isim daha öneriyor ve Aziz Duran Meydanı da olabileceğini öneriyorum.

Her halükarda mevcut isim değişmeli yerine yerli VE SAKARYA IÇIN ANLAMLI BIR ISIM GELMELIDIR.

2-TEMİZLİK MESELESİ

Kirleterek temizlik olmaz olmadı olmayacak ve olamayacaktır.

Birçok şehrimizde ve hususen Sakaryamız da bu yapılıyor. KİRLETEREK TEMİZLİK YAPILIYOR ve Kirletmemek için hiçbir tedbir alınmıyor. Bir yandan temizleniyor diğer yandan kirletiliyor bir kısır döngüdür devam ediyor ve Şehrimiz temiz tutulamıyor. Çözüm KİRLETMEMEKTİR. Bunun için her alanda eğitim yaygın eğitim tüm imkanlarla eğitim takip murakabe uyarı/ikaz ve kesinlikle MÜEYYİDEDİR.

Şehirde yaşamanın kuralları ve bir bedeli vardır. Bu kural en başta şehri kirletmemektir. Kirletmenin bedeli de müeyyidedir.

3- ZİRAİ DONATIM MÜZESİ

Asırlık bir geçmişe Sakarya  ve ülkemiz sanayi teknoloji ziraat ve istihdamında fevkalade mühim bir yeri olan ZİRAİ DONATIM FABRİKASI yıkılıp yerine park yapılmasıyla yok olup gitti. Neredeyse parka verilen ismi dışında isim verme doğru bir karar olmuştur hiçbir izi bırakılmadı.

Bu eksikliği gidermek için Z. Donatım parkın uygun bir yerinde bir ZİRAİ DONATIM MÜZESİ kurulmalı ürettiklerinden tutun da idareci ve çalışanlarına mazisine ve muhtevasına dair ne varsa toplanmalı tarihçesi ile birlikte burada sergilenerek yaşatılmalıdır.

4-MİLLET BAHÇESİ STAT DÜZENLEMESİ

Z. Donatım gibi eski Sakarya Stadı da yıkıldıktan sonra Millet Bahçesi yapılmış ve küçük bir tribün parçasından başka bir şeyi kalmamış kent spor tarihinde mühim bir yeri olan stat bütün geçmişiyle beraber yok edilmiştir.

Bunun için eski stat yeni Millet bahçesinin uygun bir yerine Eski Stat Müzesi yapılmalı resim ve fiziki olarak ne varsa tarihçesi ile birlikte orada sergilenmelidir.

5-MEYDAN VE PARKLARIN DOLDURULMAMASI

Meydan ve parklar başlangıçta nefes alınacak geniş alanlar olarak inşa ediliyor ama zamanla birtakım fiziki ihtiyaç ve taleplerle dolduruluyor. Gün geçmiyor ki oralara yeni bir şey eklenmesin. Bir büfe bir reyon sonra bir başka şey derken zaman içinde dolmaya daralmaya havadar geniş halini kaybetmeye başlıyor.Donatım park Kent ve Gar Meydanlarında bunu görüyoruz.

Buna izin verilmemeli çok zaruret halinde ise meydan veya parkın kenarları kullanılmalı meydan veya park alanları mümkün olduğunca boş ve açık alan olarak varlığını sürdürmelidir.

6-MERKEZDE ÇİRKEN BİNALAR 

Sakarya / Adapazarı kent merkezi zelzeleden sonra epeyce açılmış Bulvar Gar Meydanı Kent Meydanı Orhangazi çevresi ve son olarak Vergi Dairesi binasının yıkılmasıyla ülkemiz şehirleri arasında merkezi en geniş iller arasında baş sıralarda yer almıştır. Bu durum fevkalade bir kazanımdır.

Ancak bütün bu meydanlardan dört yöne bakıldığında çirkin binalar ve hususen çirkin ilaveler göze batmaktadır. Bunların da ivedilikle rehabilite edilip görüntü kirliliği ortadan kaldırılmalıdır.

7-SAKARYA'NIN SEMBOL ZİRAAT BİTKİLERİ

Ülke genelinde zirai üretimdeki düşüş ve değişim Sakarya’da da kendini göstermiş Adapazarı’nın kabağı başka ürünlerin çok çok gölgesinde kalmış neredeyse yok olmaya yüz tutmuştur. Patates de olduğu gibi.

Sakarya’nın ana ve yaygın ürünleri fındık mısır ş. pancarı meyvelerden de ayva biraz da kiraz ve üzüm Geyve ve Pamukova’da olarak görülmektedir.

Eğer şehirde ürünlere yönelik figürlerin yer alması gerekiyorsa kabak yanında bunlar da ele alınmalı çok büyük olmayacak şekilde uygun yerlere tasarlanmalıdır.

Gar meydanındaki kabak çok büyük ve meydanı işgal eden bir yapı arz etmiştir. Belki yerde değil de bir ince kaide kabak sapı üzerinde yerden yüksekte olması daha görünür olacak ve yer işgalinden ayak altında ve meydan görüş alanında fiziki bir engel olmaktan  uzak olacaktı. devam edecek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Karagüzel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'nın En Başarılı Belediye Başkanı Kim?