Şehrimizde Göze Çarpan Eksiklikler

1-Şehit Cevher Dudayev İsmi Yaşatılmalı

Sigorta kavşağında köprülü kavşak inşaatı nedeniyle Şehit Cevher Dudayev parkı tümüyle ortadan kalktı.

O bölgede önemli bir yeşil alan meyilli ve tepe özelliğiyle de görselliği ve güzelliği yüksek bir yeşil alan idi.

Hiç şüphesiz yeşilliği ve görselliği yanında büyük komutan mücahit yiğit insan Cevher Dudayev ismini yaşatması bakımından da ayrı bir önem taşıyordu.

Park ve yeşil alan köprülü kavşak nedeniyle yok oldu ve bir daha o bölgede olmayacak.

Ancak ŞEHİT CEVHER DUDAYEV ismi mutlaka ama mutlaka yaşatılmalı zaman geçirmeden bir başka yere önemli bir tesise parka veya bir başka mekana ismi verilerek yaşatılmalıdır.

2-Millet Bahçesi Tiribünü

Daha öncede bu köşemde yazmış ve dile getirmiştim.

Millet Bahçesinın içinde eski sıtadyum hatırası olarak bırakılan tiribün parçası bahçe için mühim bir oturma ve seyir yeri olarak hizmet vermektedir.

Ancak beton basamaklar oturmaya müsait olmayıp rahatsız edici ve hususen de soğuk bir zemin durumundadırlar. Yaz mevsimi hariç diğer üç mevsim oturulamayacak durumdadırlar.

Sorunun çözümü ve her mevsim oturulabilecek hale getirilmesi için bir veya iki sıra AHŞAP KAYIT atılmalı beton basamak üzerine monte edilmelidir.

Basit kolay ve fazla masraf istemeyen bu ilave ivedi yapılmalıdır.

3- Kent Ormanları İhtiyacı

Şehrimizde gerek yeşil alan olarak ve gerekse park ve dinlenme alanı olarak dengeli bir dağılımla olmasa bile ekseriyetle ihtiyacı karşılayacak düzeye yaklaşmıştır.

Eksik olan  gerçek ve yüzde yüz yeşil şehirlerimize yüzde yüz akciğer olacak olan KENT/ŞEHİR ORMANLARIDIR.

Malum olduğu üzere parklar tamamiyle yeşil tümüyle ağaç ve çimenden oluşmamaktadır.

Parkların neredeyse üçte biri bazen yarıya yakını asfalt veya beton yollar çeşitli ihtiyaçları karşılayacak binalar şehir mobilyaları çocuk oyun aletleri aydınlatma tesis ve elemanları ve görsel bir takım objelerle doldurulmaktadır. Z. Donatım park da buna bir de dev bir uçak eklenmiştir

Parklar aynı zamanda suni yapay yeşil alanlardır

Oysa kent ormanları tümüyle yeşile ağaç ağaççık ve çimene tahsis edilmiş gerçek yeşil alanlar daha tabii/doğal  ve tam yeşil şehirlere hakiki akciğer olabilecek alanlardır.

Bunun için bundan sonra KENT ORMANLARI yapılmalı ihtiyaç ve tercihler  bu yöne kaydırılmalıdır.

Dünyanın birçok şehrinde bu uygulama vardır ve yaygındır.

Buralarda şehir içinde dolaşırken birden bir ormana girersiniz ve şehrin bittiğini sanırsınız. Oysa biraz yürüyüp ormanı sonlandırdığınızda tekrar şehire girdiğinizi anlar ORMAN ve ŞEHRİN  iç içe olduğunu görürsünüz.

Şehirlerimizde ve Sakarya kent merkezinde de buna acil ihtiyaç duyulmaktadır.

Yani park değil KENT ORMANLARINA ihtiyaç vardır.

4- Yerli endemik Bitki Dikimi

Son yıllarda şehrimizde yerli yöresel endemik olmayan ağaç ağaççık çalı çiçek ve süs bitkilerine ağırlık verilmiş yöresel doku alacalı ve karmaşık hale getirilmiş tabii/doğal bitki deseni değiştirilmiş COĞRAFİ KENT KİMLİĞİ değiştirilmiş bozulmuş karmaşık hale getirilmiştir.

Elbette şehrimizde yetişebilecek her türlü bitki ve ağaç olsun ve olmalıdır.

Ancak bu sınırlı alanlarda olmalı sadece tanınma ve görsellik ihtiyacını karşılayacak kadar olmalı ana gövdeyi işgal etmemeli bütünü kuşatmamalıdır.

Şehrin ana bitkileri yerli endemik olanlar olmalı coğrafya desen bütünlüğü bozulmamalı kahir ekseriyetle SAKARYANIN KADİM ORMAN VE BİTKİ ÖRTÜSÜ ESAS alınmalı COĞRAFİ KENT KİMLİĞİ KORUNMALIDIR.

Her şehrimiz buna dikkat etmeli kendi yerli-endemik bitki örtüsüne ağırlık vermeli böylece tüm Anadolunun tabii bitki örtüsü deseni bozulmadan yaşatılmalıdır.

5- Az Su Tüketen Ağaçlara Yönelme

Su kaynaklarının kıtlığı ve gelecekte SU SIKINTISI ÇEKME ihtimali yüksek bir geleceğe doğru gittiğimiz  herkesçe bilinmekte bilim adamları tarafından sık sık dile getirilmektedir.

Bu büyük tehlikeyi dikkate alarak DAHA AZ SU TÜKETEN ve KURAKLĞA DAYANIKLI BİTKİ TÜRLERİ dikilmeli kent ağaçlandırma pilanlama ve uygulamalarında  bu durum muhakkak dikkate alınmalıdır.

6- Tarihi Çark Mesirenin Yaşatılması

Millet Bahçesi ile birleştirilen ÇARK MESİREnin tarihi bir boyutu mevcut olup Millet Bahçesi içinde yok edilmesine fırsat verilmemelidir.

Bunun için TARİHİ ÇARK bir an önce tamir edilmeli ayakta kalan Çark Mesireye ait TAŞ KAPI üzerine Çark Mesire levhası asılmalı eski resimleri ve tarihçesi de bir yerinde sergilenerek yaşatılmalı geleceğe taşınmalıdır. DEVAM EDECEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Karagüzel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Gabak Evi'nin Yeri ve Şeklini beğendiniz mi?