Ada treni gelmez mola

KARA TIREN GELMEZ  MOLA DÜDÜĞÜNÜ ÇALMAZ MOLA diye yanık ve dertli güzel bir türkümüz vardı. Çorak Anadolumuzun türküsü ve sesiydi. 1970Li yıllarda çok söyleniyor ve dinleniyordu.

ADA TIRENİ ya da gerçek adıyla ADAPAZARI EKSPRES de galiba aynı akıbete uğradı.

Bir türlü gelmez oldu Düdüğünü çalmaz oldu. Düdüğüne hasret kaldık

Türkü ile değil feryatlarla dile getirilmesine yazılıp çizilmesine rağmen bir türlü gelmedi gelmiyor.

On yıldır kovuldu bu şehirden yılan hikayesine döndürüldü

Nedir bu TIRENİN SİZDEN ÇEKTİĞİ Niye uğraşırsınız Onunla

Önce Arifiyeye kovuldu. Patenti ihvanım İsmail Abdullaha ait tasvir ile Züccaciye dükkanına filin girmesi anlayışında bir  yönetim  yargısı ile

O dönemde personelin tetikçilerle zorla emekli edilmesi ve bir daire başkanının çöp sahasına sürülmesi gibi. Sürecek kadar irtifa kaybedildiği gibi

Ardından Arifiyeye kadar ADARAY ihdas edildi

Adapazarı-Arifiye arasına 5-6 tane lüks istasyonlar yapıldı ve milyonlar harcandı.

Boş denecek düzeyde çalıştı epeyce bir zaman.

Zerre akıl sahibi bunun çalışmayacağını verimli olmayacağın anlayabilirdi

Sakarya kent merkezinin ULAŞIM SORUNUNUN sadece Arifiye olmadığını herkes biliyordu. Bütün bir şehre hizmet edecek bir iç raylı sistem beklenirken ve sorun o iken göstermelik bir Adaray  raylara sürüldü.

Bizim de RAYLI SİSTEMİMİZ VAR artık demek için

Tutmadı tutmayacaktı zaten. Harcanan milyonlara olan oldu. Milletin parası çarçur edildi. Ama hesap soran olmadı. Birçok konuda sorulmadığı sorulamadığı gibi.

Sonra kaldırıldı ADARAY. Milyonlar harcanan  lüks ara istasyonlar çürümeye terk edildi.

Talep ve serzenişler karşısında durulamayarak züccaciye dükkanına giren fil misali yönetim anlayışı MİTHATPAŞA İSTASYONUna kadar getirdi ADAPAZARI EKSPRESİ.

Ama yetmedi yetmeyecekti ve yetmezdi.

Dünyada ve Türkiyenin her yerinde Garlar şehir merkezlerinde iken Sakarya kent merkezinde bir asırdan fazla hizmet veren Gar terk edilip sessizliğe gömülüp merkezden 3 km uzaktaki ve Gar değil küçücük bir ara istasyon olan M. Paşaya mahkum edildi.

İstanbulda şehrin tam merkezinde yer alan Sirkeci ve Haydarpaşa Garları boşaltıp batı da Halkalıya doğu da Pendik ya da Tuzlaya taşınmamış sürülmemişken orada kimseden böyle bir talep gelmemişken ya da Ankara Kocaeli ve birçok merkezinde yer alan Garlar şehir merkezi dışına taşınmamışken. Bu örnekler ortada iken.

Olmadı. Halk memnun değildi. Başta yazdığım gazete olmak üzere basında sürekli yazılıp çizildi. Bendeniz bile tırenin Gara gelmesi için çok yazılar yazdık. Tüm eylemlerde yer aldık. Yukarılara ilgili mercilere kaç defa yazılar yazdık uyardık.

Dahası GAR önünde bir siyasi partinin Kadın Kolları ADA TIRENİ GARA GELECEK sıloganıyla haftalar süren barışçıl gösteriler yaptı.

Gar idaresinin iradesi de bu yönde idi. Halkın istekleri yanında yer aldı ve o idarede başka yere tayin edildi ya da sürgün.

Ne yazık ve ne acıdır ki muhalefet hariç hiçbir vekalet verdiklerimizden  bu yanlış uygulamaya karşı çıkan olmadı. Uyumlu olmak ilişkileri bozmamak varsa şahsi kıredinin harcanmaması ve gelecek seçim hesapları ile susuldu. Hatta istemeyerek de olsa savunuldu bu yanlış uygulama.  Zorla emeklilikte birçok haksızlık ve hukuksuzlukta susulduğu duymazlıktan gelindiği gibi. Sin külahım görünmesin tavrı D. Türkistandaki Çin mezalimine susulduğu gibi.

Derken Mahalli idareler seçimleri geldi. Yeni Büyükşehir Başhizmetkar adayı açıklanıp züccaciye dükkanına giren fil misali yönetim anlayışı yolcu olacakken yeni Hizmetkarbaşının da halkın isteklerine kulak vererek sahiplenmesi ile TIREN GARA GELDİ.

Herkes memnun kaldı.

Ama seferler kısıtlandı. Eski ihtişamlı günlerine sabah erken saatlerden gecenin 22lerine kadar neredeyse bir saat arayla kalkan tıren gitmiş hafızam beni yanıltmıyorsa beş gidiş beş geliş ile daraltıldı.

Genişlemesini beklerken ve bu yönde talepler artar sesler yükselirken PANDEMİ MUSİBETİ geldi ve ADA TIRENİ tekrar susturuldu.

Pandemi şartları itibariyle çok daha riskli belediye otobüsleri dolmuşlar AVMler şehirler arası otobüsler ve uçaklar belli şartlarda çalıştırılırken çok daha pandemi güvenli tıren hala çalıştırılamıyor.

Bunun izah edilebilecek ve anlaşılacak bir yönü yokken. Üstelik diğer tırenlere göre mesafe ve seyir süresi de çok kısa. Yani bu yönden de diğerlerine göre güvenli.

ADA TIRENi Sakaryayı yakın olan kadim şehrimize İslambola İstanbula daha da yakın eden bağlayan köprü vazifesi gören fiziki olarak İstanbul ile birleşen Sakaryayı fiili olarak birleştiren bir tıren olup alternatifi yoktur.

Sakarya ile kadim şehir arasında bir iç hat ulaşım aracı bir nevi belediye otobüsüdür.

Adapazarı Gardan Haydarpaşaya kadar otuz durak otuz yerleşim merkezinin tam ortasından geçen her birine kolay ve ucuz ulaşım sağlayan alternatifsiz ve yüz yılı aşan tarihi bir kazanımdır.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanının milletin ise Başhizmetkarının tıpkı aday olduğu zaman hallettiği gibi bu işi de halledebileceği gün gibi aşikardır.

İstiyorum demesi ya da daha kolayı ve siyasi olarak risksiz olanı Millet istiyor demesi yeterlidir. Bu sorumluluğu yerine getirmesini ısrarla bekliyoruz.

Başta Adapazarı Serdivan ve Erenler belediye başkanları milletin hizmetkarları olmak üzere diğer belediye başkanları milletin hizmetkarları da.

Daha fazla zaman ve kan kaybetmeden.

Hemen şimdi Hem de Haydarpaşaya kadar. Hem de eski ihtişamlı günleri ve sefer sayısı ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Karagüzel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Gabak Evi'nin Yeri ve Şeklini beğendiniz mi?