Bu İsraflara Kim Dur Diyecek

Uzun zamandır israf hakkında özellikle kamu kurumlarında başta belediyeler bakanlıklar ve daha az da olsa bağlı kuruluşlarda yapılan korkunç boyutlardaki israf hakkında yazı yazmak ve ilgililere de göndermek istiyordum ki iktidar partimizden bir veya iki dönem vekillik yapmış benim de tanıdığım ilahiyat erbabı bir hocamızdan halen de aynı kulvarda olan eski bir değerli vekilimizden yaklaşık bir yıl önce  konu ile ilgili  bir yazısı vatsaptan tarafıma ulaşmış ancak bir türlü sırayı ona getirip yayınlayamamıştım.

Bir şey ilave etmeme gerek kalmayan ve hislerimize tercüman olan o yazıyı vicdanlara arzediyor gereğini başta yetkililer olmak üzere herkesten ehemmiyetle istirham ediyoruz. İşte o serzenişe konu yazı:

MENSUBU OLMAKLA MÜFTEHIR OLDUĞUMUZ DIN-I MÜBIN-I İSLAM TEMEL HÜKÜMLERI ITIBARIYLA HER TÜRLÜ ISRAFIN KARŞISINA ÇIKMIŞ LA HAYRA FIL- İSRAF VE LA ISRAFE FIL- HAYR.. YANI İSRAFTA HAYIR YOKTUR. -NE KADAR INFAK EDER HAYR-U HASENAT NAMINA VERIRSENIZ -HAYIRDA DA ISRAF YOKTUR.

HEM FERT HEM DE CEMIYET PLANINDA O DERECE MÜSRIF BIR TOPLUM OLDUK KI DEĞIL GÜNLERCE HAFTALARCA BU KRONIK HASTALIKTAN BAHSETSEK YINE DE YETERLI OLABILECEĞI KANAATINDE DEĞILIM BIR KAÇ ANA BAŞLIĞI SAYARAK BÜTÜN BIR MILLETIN HUKUKUNU NASIL ÇIĞNEDIĞIMIZ TÜYÜ BITMEDIK YETIMLERIN HAKKINI NASIL YEDIĞIMIZ DAHA IYI ANLAŞILMIŞ OLSUN.

KAMU SORUMLULUĞU YÜKLENEN EN ÜST MAKAMDAN EN ALT KADEMEYE KADAR ŞU ISRAFLAR YAPILIYOR MU BEN BUNU INSAF VICDAN VE MAKAM SAHIBI OLAN HER BIR INSANIMIZA SORUYORUM.

GELDIĞI VEYA YENI ATANDIĞI MAKAMIN ODASINI TEFRIŞ MALZEMELERINI DEĞIŞTIRMEK DEVLETE VE BU GARIP GUREBA MILLETE SAYGISIZLIK ÇÖPTEN EKMEK TOPLAYAN AMA KENDILERINE KARŞI MESUL OLDUĞUMUZ INSANLARIN EKMEĞINDEN ÇALMAK DEĞIL MIDIR BU ÖDENEK BENIMDIR ISTEDIĞIM GIBI KULLANIRIM DIYEMEZSIN.

GEÇTIĞIMIZ GÜNLERDE DEVLETIN ÇOK ÖNEMLI BIR MAKAMINA GELEN GENEL MÜDÜR DEVLETIN KENDISINE TAHSIS ETTIĞI ÜÇ KATLI LOJMANI ADAN ZYE KADAR BELKI ON BINLERCE LIRA HARCAYARAK DEĞIŞTIRMIŞ VE KENDI ZEVKINE GÖRE YENILEMIŞ. ALLAH AŞKINA SIZIN VE MUHTEREM ZEVCELERINIZIN DOYMAZ VE TATMIN OLMAZ ZEVKLERINI KARŞILAMAYA BU MILLETIN HAZINESI MECBUR MUDUR

VAKTIYLE BIR CUMHURBAŞKANIMIZIN HANIMEFENDISI DE BUNA BENZER BIR TADILATI NEREDEYSE AYLAR SÜREN ZEVKE GÖRE DEĞIŞIMI YAPMIŞ MILYONLARIN HARCANMASINA SEBEP OLMUŞ.

KAYMAKAMLAR VALILER BELEDIYE BAŞKANLARI ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR VE HER KADEMEDE KAMU GÖREVLILERI TUTUMLULUKTA BU FAKIR MILLETE ÖRNEK OLMALARI GEREKIRKEN MAALESEF HER ALANDA MÜSRIF VE KÖTÜ ÖRNEK OLMA YARIŞINDA ISRARLA DEVAM ETMEKTEDIRLER.

BIR ANEKDOT 2002/ 3- KASIM SEÇIMLERINDEN SONRA TBMMNIN OR-ANDAKI LOJMANLARININ SATILMASI HIZLI BIR ŞEKILDE GÜNDEME GETIRILDI VE MILLETVEKILLERI ÇIL YAVRUSU GIBI ANKARANIN IÇERISINE DAĞITILDI. TABII O LOJMANLARDA KABINE ÜYELERI DE SIYASI PARTILERIN YÖNETICILERI DE IKAMET EDIYORLARDI. TABII VAKTIYLE BAŞTA GÜVENLIK DAHIL BIR ÇOK GEREKÇEYLE BIR ARADA OLUNMASI DÜŞÜNÜLMÜŞ. LOJMANLARIN IKI AYRI GIRIŞ KAPISINDA ÜÇ VARDIYA 10-15 POLIS MEMURUYLA GÜVENLIK SAĞLANABILIRKEN ŞEHRIN MUHTELIF SEMTLERINE DAĞILAN MAKAM SAHIPLERININ KAPILARINA GÜVENLIK KULÜBELERI VARDIYA USULÜ YÜZLERCE POLISI KORUMA ORDUSU HALINE GETIRDIK. ASLI GÖREVLERINI MAHALLE ARALARINDAKI BAKAN VE MAKAM SAHIPLERININ KORUNMASI ADINA HAZINEYE ISRAF OLARAK BOCALADIK.

KALDI KI IDDIA ŞU IDI KAMUYA AIT BÜTÜN LOJMANLAR SATILACAK SOSYAL TESISLER ÖZELLEŞTIRILECEKTI. VAKIA ÖYLE MI OLDU.. MILLET VEKILLERI LOJMANLARI HARIÇ KAMUDAKI TÜM LOJMANLAR MUHAFAZA EDILDI. YANI TEK BIR LOJMAN SATILMADI SATILAMADI. YETMEDI EN AZ O ZAMANDAN BUGÜNE KADAR ON- ON BEŞ BIN LOJMAN DAHA ILAVE EDILDI.

DEVLETTE ÜST MAKAMLARDA HIZMET EDENLERIN LOJMANLARINA BAHSE KONU TADILAT VE GEREKSIZ TAMAMEN ISRAF ANLAMINDA YAPILAN HARCAMALAR BELKI ONLARCA OKUL HASTANE VE KAMU TESISINI SIFIRDAN YAPABILECEK BOYUTTAKI HARCAMALARDIR.

GEÇEN GÜN ÖNEMLI BIR BAKANLIK MAKAMINA GIDIYORDUM. HAVA SOĞUKTU. AŞAĞIDA MAKAM ARABASI VE IÇINDE ŞOFÖR SADECE O DEĞIL BIR ÇOK ARAÇ HARIL HARIL ÇALIŞIYOR. EĞILDIM ŞOFÖRE SORDUM BAKAN BEY ÇIKIYOR MU OYSA KI RANDEVUM VARDI DEDIM. HAYIR MAKAMDA IŞLERI VAR V. S.. DIYE CEVAP VERDI. PEKALA ARAÇLAR NIYE ÇALIŞIYOR.. DEYINCE EFENDIM BEYEFENDI GELINCE ARAÇ SOĞUK OLMASIN.. DIYE CEVAP VERDI. SONRA ÖĞRENDIM KI TÜM MAKAM ARAÇLARI BAZAN SAATLERCE IÇI SICAK DURSUN GELECEK ZAT ÜŞÜMESIN DIYE SADECE BAKANIN DEĞIL TÜM DIĞER ZEVAT-I KIRAMIN DA ARAÇLARININ KALORIFERI ÇALIŞTIRILIYOR .

BIR TARAFTA ALLAHUEKBER DAĞLARINDA DONARAK ŞEHIT OLUP BU VATANI BIZE MIRAS BIRAKANLARA AĞIT YAKACAĞIZ ÖBÜR TARAFTA BEYEFENDI VE YA MAKAM SAHIBI HANIMEFENDI SOĞUK ALMASIN DIYE SAATLERCE ARAÇ ISITACAK VEYA YAZIN DA SICAKTAN BUNALMASIN DIYE SAATLERCE KLIMA ÇALIŞTIRMAK IÇIN ELIN GAVURUNUN BIR DAMLASI UĞRUNA BINLERIN KANINI AKITTIĞI PETROLÜ ITHAL EDIP BÖYLE ISRAF EDECEKSIN.

HIÇ KIMSE KUSURA BAKMASIN BIR KURUŞLUK DAHI HAKKIM VARSA BU YAPTIĞININ KUL HAKKI OLDUĞUNU BILMEYEN VEYA BILIP TE HAKKA TECAVÜZ EDENLERDEN HAKKIMI MAHŞERDE ALACAĞIM.

ANKARANIN EN IŞLEK GÜZERGAHLARINDAN OLAN ESKIŞEHIR ISTIKAMETINDE ARMADA İŞ MERKEZININ YANINDAN ÇUKURAMBAR SEMTINE ŞAYET BIR ARAÇ GEÇECEK DIYE YOLLAR KESILIP 45 DAKIKA BEKLETILMEK ZORUNDA KALIYORSA BINLERCE ARAÇ TÜKETTIĞI ZAMAN AKARYAKIT SABRIN TÜKETIMI EVET HEPSI ISRAF VE KUL HAKKINA GIRMEKTEDIR

EY YETKILI VE ETKILI OLANLAR AYAĞINIZIN ALTINDAN KAYAN KUMLAR DEĞIL KOCA BIR GÜVEN SEVGI MUHABBET ITIBAR HALK NEZDINDE OLAN SAYGINLIĞINIZLA DEVLETINIZDIR MAKAMINIZDIR ŞÖHRETINIZDIR...

FE HEL ENTÜM MÜNTEHUUN ARTIK SIZ VAZGEÇTINIZ DEĞIL MI...

EVET BU MEVZU ÇOK AMA ÇOK SU KALDIRIR.

YAZARIN  NOTU: 1994 YILINDA BELEDIYEYE GEÇIŞ YAPMIŞ BIR ÖNCEKI YÖNETIMDEN KALAN ODADA TEK BIR ÇIVI DAHI DEĞIŞTIRMEDEN OTURMUŞTUM. ZEMININDE ESKI BIR HALIFILEKS PENCERELERDE ESKIMIŞ TÜL PERDE VARDI. BIR SÜRE SONRA TÜM BÜROKRAT ODALARI YENILENDI. ZEMIN LAMINAT PARKE PERDELER JALUZI OLMUŞTU. BENIM ODAMA SIRA GELINCE GÖREVLI PERSONELE IZIN VERMEMIŞ GERI GÖNDERMIŞ BIZIM SÜSLEYECEĞIMIZ DAYAYIP DÖŞEYECEĞIMIZ YER ŞEHRIN SOKAKLARI CADDELERI ALTYAPISI PARKLARIDIR DEMIŞ ONBIR YILA YAKIN  O ODADA HIÇBIR MEFRUŞATI DEĞIŞTIRMEDEN OTURMUŞTUM.

VE DE ŞU REKLAM ISRAFLARI ŞUNU YAPTIK BUNU YAPTIK AFIŞLERI BILBORTLARI DOLDURAN VE ÇÖPE GIDEN PARALAR

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Karagüzel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da koronavirüs (Covid-19) denetimlerini nasıl buluyorsunuz?