Korona ve Helak Ayetleri

PROF. DR. İHSAN SÜREYYA SIRMA HOCA'DAN KORONAVİRÜSLE İGİLİ TESPİTLER

İslam tarihi uzmanı Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, tüm dünyada etkili olan ve 1 milyondan fazla insanı enfekte eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair dikkat çeken bir yazı yayınladı.

Prof. Dr. Sırma'nın sözkonusu yazısı şu şekilde:

Sadece Müslümanları değil, bütün dünya insanlarını tehdit eden bir “belâ.” dolaşıyor yerküremizde! Kadın-erkek; büyük-küçük; zengin-fakir; âmir- memur; asker-sivil; beyaz-siyah; sarı-esmer; hoca-talebe; futbolcu-antrenör; Asyalı-Avrupalı; Avustralyalı-Afrikalı tanımıyor; hepimize meydan okuyor; hepimizi evlerimizde oturmaya mahkûm ediyor!

Nedir bu belâ?

Gerek ülkemizde, gerekse dünya genelinde önüne gelen ahkâm kesiyor bu konuda. Mikrobiyologlardan, gazete köşe yazarlarına; kahve sakinlerinden, TV yapımcı ve izleyicilerine; münevverlerden cahillere; dindarlardan dinsizlere (din düşmanlarına dememek için); köşe yazarlarından din hocalarına; artistlerden sanatkârlara, velhasıl bilsin, bilmesin, herkes kendi yorumunu yapıyor “kendi görevini yapmakta olan “korona.” hakkında!

Biz bu konuda ehil olmadığımız için bir yorumda bulunmayacağız. Sadece, “modern.” görünmek için bazı “hocalar!.”ın, kompleksten midir nedir; “malumatfruşluk.” ve “bilgiçlik.” taslayarak, insanlar Allah’ın emirlerine karşı çıksalar bile onlara ceza verip helâk etmeyeceğinden dem vuruyorlar! Sureta Allah’ın haşa avukatlığını yapıyorlar! Kur’an’da Allah’a isyan içerisinde olan insanların helâk oluşlarını da, görmezlikten gelip, “hermenotik görüşleriyle.” izaha çalışıyor, gözlerini kapatıyorlar.

İşte biz de, okuyucularımız nasıl değerlendirirlerse değerlendirsinler; Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın neden bazı insanları helâk ettiğine dair olan ayet-i kerimeleri zikredip, yorumunu “Müslüman okuyucular.”a bırakacağız.

Acaba “korona.”nın canımıza okuduğu şu günlerde, gerek Müslüman ülkelerde, gerekse gayrimüslim ülkelerde, geçmiş kavimlerin sebeb-i helâkları olan fiiller var mıdır; yok mudur? Her yerde Allah’ı ve ahkâmını inkâr edenler, ahkâm kesiyor; “Tevhid.” ötelenerek, bazı insanlara kul olunuyor, o insanlara secde ettiriliyor; Allah’ın yasakladığı fuhuş, kol geziyor, her türlü medyada teşvik ediliyor; kumar ve talih oyunları her tarafı alıp götürüyor; Allah’ın, onun yüzünden gökten ateş yağdırdığı “lutilik.” ve “lezbiyenlik.”, insanlara meydan okuyor, caddelerimizde yürüyüş ve yortuları yapılıyor; bazı “imansızlar.”, taptıkları (dinuhumdenaniruhum) “iban.”ı alıp, Allah’a imanla alay ediyor; istihza ediyor kendince! Ve tabi bu müstehzi “imansızları çığırtkanları.” “asosyal medya.” de allayıp, pullayıp, Allah’la ve inananlarla alay ediyor! Peki, her şeyi gören ve her şeyi yapmaya kadir olan Allah, geçmiş tarihte bu gibilere nasıl davrandı?

Yukarıda arz ettiğimiz gibi, sadece bu konu ile ilgili ayetleri sunuyor, üzerinde tefekkür etmeyi okuyucuya bırakıyoruz.

Allah hepimizi bu beladan kurtarsın; âmin âminâmin…

İşte Allah’ın, insanların bazı davranışlarından dolayı helâk ettiği kavimlerle ilgili bazı ayet-i kerimeler:

Biz bunlara inanıyoruz; dileyen inanmasın!

Ayet-i kerimeler:

EN’AM SURESİ, AYET,6: “Görmediler mi ki, onlardan önce yeryüzünde size vermediğimiz onca imkânı kendilerine verdiğimiz, gökten üzerlerine bol bol yağmur indirip (evlerinin) altlarından ırmaklar akıttığımız nice nesilleri helâk ettik. Biz onları günahları sebebiyle helâk ettik ve onların ardından başka nesiller meydana getirdik.”

YUNUS SURESİ, AYET,13: “Sizden önceki nice nesilleri, haksızlık ve kötülük yoluna saptıklarında yok ettik; hâlbuki peygamberleri onlara apaçık deliller getirmişlerdi, ama onların iman edecekleri yoktu. Günah yolunu seçen toplulukları işte böyle cezalandırırız.”

HİCR SURESİ, 4: “Biz hiçbir toplumu, kendilerine gönderilmiş belli bir kitap olmadan helâk etmedik.”

İSRA SURESİ, 16: “Bir ülkeyi helâk etmek istediğimizde oranın şımarmış yöneticilerine (iyiye yönlendirici) emirler veririz; onlar ise orada günah işlemeye devam ederler, sonuçta o ülke helâke müstahak olur, biz de oranın altını üstüne getiririz.”

İSRA SURESİ, 17: “Nûh’tan sonraki nesillerden nicelerini helâk ettik. Kullarının günahlarını bilip görmede rabbin yeterlidir.”

MERYEM SURESİ, 74: “Oysa onlardan önce de daha varlıklı ve daha gösterişli olan nice nesiller helâk ettik.”

MERYEM SURESİ, 98: “Biz, onlardan önce nice nesilleri helâk ettik. Sen, onların herhangi birinden (bir varlık emâresi) hissediyor veya cılız da olsa bir ses işitiyor musun?”

TAHAA SURESİ, 128: “Kendilerinden önceki nice nesilleri helâk etmiş olmamız onları hâlâ yola getirmedi mi? Oysa onların yurtlarında dolaşıp duruyorlar! Kuşkusuz bunlarda akıl sahiplerinin çıkaracağı dersler vardır.”

TAHAA SURESİ, 134: “Eğer biz onları o Kur’an’dan önce bir azap ile helâk etseydik mutlaka, “Ey Rabbimiz! Keşke bize bir peygamber gönderseydin de alçalıp rezil olmadan önce âyetlerine uysaydık.” derlerdi.”

ENBİYA SURESİ, 9: “Sonra onlara verdiğimiz sözü yerine getirdik. Böylece, hem onları hem de dilediğimiz kimseleri kurtuluşa erdirdik; haddi aşanları ise helâk ettik.”

ŞUARA SURESİ, 20: “Kaldı ki biz, öğüt vermek üzere uyarıcılar göndermeden hiçbir ülke halkını yok etmemişizdir. Biz zalim değiliz.”

ŞUARA SURESİ, 139: “Böylece onu yalancılıkla suçladılar; biz de onları helâk ettik. Doğrusu bu anlatılanlarda büyük bir ibret vardır ama çokları inanmazlar.”

KASAS SURESİ, 58,“Oysa biz, bolluk içinde azmış nice şehir halkını helâk etmişizdir. İşte yerleri! Kendilerinden sonra oraların pek azında oturulabildi; hepsi bize kalmıştır.”

KASAS SURESİ, 59:

“Merkezinde, halka âyetlerimizi okuyan bir peygamberi göndermedikçe rabbin memleketleri helâk etmez. Biz, ülkeleri ancak halkı zulüm de ısrar edince helâk ederiz.”

SECDE SURESİ, 26: “Halen yurtlarında gezip dolaştıkları, kendilerinden

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Karagüzel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.Anket Hafif raylı sistemin güzergâhı sizce neresi olmalı?