Bu mutluluğun tarifi yokHamilelik bir kadının yaşayacağı en güzel dönemlerden birisidir.

Hayatınıza girdiği andan itibaren hayat onunla var olmuş dersiniz.
Hayatınız boyunca bir daha böyle bir zaman bulmanız çok zordur hatta gerçeğin hayalinden daha güzel olan tek şey evlattır olabileceğini  düşünürsünüz.

Yaşantınızın en anlamlı, en özel  günlerini yaşıyorsunuzdur hamileyken  bu  kadar çok insanın size yardım edip, destek olmayı isteyeceği çok nadir zamandır örneğin paketlerinizi taşımaya, taşıtlarda  yer vermeye istekli insanlar bile görebilirsiniz sakın geri çevirmeyin.

Kendinizi özel hissedin ki öylesiniz de zaten ileride siz de bu iyilikleri başka hamile kadınlara yardım ederek devam ettireceksiniz ve kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Kendinizi şımartın  derim başınıza gelebilecek en güzel şeylerden birine sahipsiniz.

Sizlere yakın  bir arkadaşımın yaşadığı hamilelik sürecinden bahsetmek istiyorum evvelsi gün hamile olduğunu söyledi çok sevindim hatta oda çekindiğini  söyledi saçmalama dedim.

O da bizde çok sevinmiş ayrıca çok şaşırmıştık dedi. Neden.? Böyle hissettiğini sordum.

Oda;”İlk hamileliğim değil ya ondan” dedi.

Ben de hassas bir dönemde olduğunu düşündüğüm için  en güzel dönemde olduğunu söyledim.

“Bilmiyorsun ama” dedi.

Neyi dedim.

“Tahlil sonuçlarımı eşimle  almak için  hastaneye gittik oradaki ‘doktor gözünüz aydın hamilesiniz’  deyince çok şaşırdım.

‘Olmaz, bir yanlışlık vardır’ dedim.

Doktorda,’ hayır ilk hamileliğiniz mi?’ dedi.

Bende, ‘ hayır üçüncü olacak nasipse’ dedim.

Doktor, ‘Sürpriz olmuş  o vakit’ dedi.

 Gerçektende öyleydi güzel bir haber almıştık ama yüzümüzde şaşkınlık biraz da heyecan vardı. Doktorun asistanı;’ maşallah ne cesaret’ dedi. ‘Neden?’ diye sordum.

O da; ‘ Böyle bir zamanda üç çocuk. Millet ikiyi zor bakıyor’ deyince eşimle göz göze geldik.

Haksızda sayılmazdı hani böyle zamanda ülkenin gidişatı malum.

Neyse konumuza geri dönelim, benim tedirginliğimi fark eden eşim  bana  destek olmaya çalışıyordu.

Ama benim yersiz acabalarım her saniye geçtikçe  daha çok düşünmeme sebep olmuş  bu konu beni farklı bir boyuta götürmüştü.

Hastaneden  ayrıldığımda mutluluk ve endişeliydim tuhaf duygular içerisinde asistanın söylediği o cümleler ve ‘çocuklarıma zaman ayırabilir miyim’ endişesi ile kimseye söyleyemedim bir kaç ay böyle devam etti” dedi.

“Sonrasında; ‘Rızkı veren Allah’tı Allah'ın vardır bir bildiği dedim bunca yıldan sonra yeniden aynı güzel duyguları yaşamakta güzeldir’ diye düşündüm.

Dünya’da onunda içecek suyu varmış” dedi.

Bende böyle düşünmesine mutlu olmuş yaşadığı  o  bir anlık depresyondan çıkmana çok sevindim diyerek sohbetimize  devam ettik.

Düşündüm de  biz kadınların hayatındaki  en güzel serüveni olan hamilelik bazen de yaşanan hormonal, fiziksel hayat şart ve koşulları bu gibi etkenlerde bizleri olumlu veya olumsuz yönde etkileyebiliyordu.

Her annenin ailesi için  hissettiği  kaygıları vardı ikinci  veya üçüncü çocukları  var ise her yere yetişme çabası içinde koşuşturmaktan günlerin nasılda geçtiğini anlamıyor olması bile bazen iyi bazen kötüye yorumlanıyordu.

Hamileyken  ‘hayatının en güzel serüvenine hazır mısın?’ diye sorsalar tabi bu yanlış bir soru olurdu. Çünkü her hamilelik farklı ve hiç bir zamanda hazır olunmuyordu.

Siz kendinizi ne kadar hazır hissederseniz hissedin bu dönem tahmin ettiğinizden çok  daha başka sürprizlerle ve heyecanlı geçiyordu.

Geleceği günü beklemek  heyecan, mutluluk, sabırsızlık ve özlem içinizdeki coşku hiç dinmeyen bir yol almış oluyordu.

Bu dönemde aniden duygusal iniş ve çıkışlar yaşanabiliyordu örneğin hamilelere ‘neden ağlıyorsun?’ diye sorulmaz.

En hassas dönemdir.

Ne uykuları uykudur, ne de geceleri.

Ne oturmaları oturmadır,

Ne d kalkmaları.

Uzun süreli midesi çok hassastır bazı kokular güzel gelse de bazı kokularda ona itici gelir.

Canın hiç olmadık anda hiç olmadık bir şey çeker. Bazen de kendini buzdolabının kapağını tutarken bulursun günde kaç kez hareket ettiğini sayarsın. Her gece bir şeyler atıştırmadan yatmasın mesela yani daha dünyaya gelmeden yaramazlıkları anne karnında  başlar.

Hangi yaşta olursa olsun konu hamilelik olunca erkeklerin asker anıları gibi kadınlarında muhakkak hamilelikle anlatacağı bir anısı vardı.

Hamilelik dönemini daha rahat geçirebilmek için güzel  olan her anın en büyük destekçisi ihtiyaç duyduğumuz şey aile desteği sevdiklerinizin ilgisi, sevgisi, şefkati olur.

Bu süreçte hiçbir şey sizin ve bebeğinizin sağlığı ve mutluluğundan önemli olmuyor her geçen gün içinizde  onunla birlikte sonsuz ve koşulsuz bir sevgi büyütüyorsunuz.

Bir kalbin içine yeni bir kalp daha sığdırdığınızı hissediyorsunuz.

Ve cennet bazen bir gülüşe yerleşir diyebiliyorsunuz.

Sıkıntılı ve zorlu bir hamilelik döneminde iseniz kendinizi iyi hissettirecek en güzel şey minik bebeğinize ve kendinize zaman ayırmak yürüyüşler aktiviteler yapmaktır gebelik ve bebek kitapları okumak derim.

Hamilelere naçizane tavsiyem anne adayları  kendilerini mutlu hissediyorsa bebeği de  kendisini mutlu  hissediyordur.
"Hayatınız can yoldaşınızla değişir,
evlatlarınızla güzelleşir."
Esen Kalın...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Aygünyel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?