Rusya Hırçın Sevgili…

Farkında mısınız? Rusya artık ticaret partnerimiz, aynı zamanda bazı cephelerde dolaylı olarak bile olsa savaş verdiğimiz en büyük rakibimiz.

Enteresan bir durum var ortada.

Bir yanda Rusların işgaline uğrayan Kırım Türklerine sahip çıkıyor, diğer bir yanda Rusya’dan S400 hava savunma sistemini satın alıyoruz.

Birleşmiş milletler toplantılarında bazen Rusya ile ortak hareket ediyor, diğer bir yanda Rusya ile sorun yaşayan Ukrayna ile askeri anlaşmalar yapmaktan geri durmuyoruz.

Ticaret partnerimiz Rusya ile Libya ve Suriye’de farklı grupları destekliyor, Rus gazının Avrupa’ya taşınmasında büyük bir projeyi birlikte hayata geçiriyoruz.

Tüm bunları aynı zaman dilimi içerisinde yapıyor olmamız beni şaşırtıyor.

Günümüz diploması tarzı böyle bir şey olsa gerek.

Evet;

Rusya artık Türkiye’nin stratejik ortağıdır. Aramızda ki ilişki ise hırçın iki sevgili arasındaki ilişki düzeyindedir.
Bu ortaklık son derece sancılı bir ortaklıktır.

- “Sürdürüle birliğinin ince ve keskin bir kılıç üzerinde yürümek kadar zor olduğu kanısındayım.”

Putin'in Esad rejimine ve Libya’da Hafter’e verdiği destek bizi her alanda zorlamakta, iç kamuoyunda büyük tartışmalara sebep olmaktadır.

Şehitlerimiz var.

Rusya’nın desteğini arkasında bulan Suriye rejim güçleri büyük bir cüret ile Türk askerlerine ateş açtı. İblid Serakib yakınlarındaki gözlem kulelerimize yapılan saldırıda beşi asker olmak üzere sekiz insanımız şehit oldu.

- “Bu tek başına Esad rejiminin aldığı bir karar olmasa gerek. Rusya’nın dış politika hamlelerimiz adına yaptığı bir balans ayarı olabilir.”

Ulusun yüreği kanıyor, Milli Savunma Bakanımız açıklama yaptı. ‘54 Hedefi ateş altına aldık, 76 rejim askerini öldürdük’ karşılığı ne olursa olsun içimizdeki yaranın soğuması zor.

- “Hele de bu şehitlerden biri Uzm.Çvş. Halil Demir Pamukova ilçemize geleceği haberi bizlere ulaştığında, acıyı biraz daha derinden hissetmemize sebep oldu.”

Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilerim.

Birçoğumuz rutin hayatına devam ederken, ateş bir kez daha düştüğü yürekleri dağlayacaktır.

Bu coğrafyada yaşamanın getirdiği avantaj ve zorluklar dış politikadaki eski öğretileri bir kenara itmek zorunda bırakıyor ülkemizi.

Aynı ülke ile hem dostane, hem de hasmane tutum sergilemek kaderimiz oldu artık.

Yine de belirtmek isterim ki! Astana anlaşmasının diğer iki garantör ülkesi Rusya ve İran’ın son İdlib olayına karşı Esad yanlısı tutum sürdürürse, bu tutum Astana sürecini fiilen bitirebilir.

Bir başka ihtimal ise Türkiye’nin askeri müdahalesi sonrasında yeni bir ivme de kazandırabilir.

Ne de olsa bir önceki süreç ölü doğmuş, defalarca Rus ve Suriye tarafından ihlal edilmişti.

Orada bundan sonra neler olabileceği Allahualem.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bayram Akyüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Osman Karataş - Emperyalist devlet refleksi hep aynıyla vakidir. Dostluk olmaz, esas olan devlet çıkarıdır.Biz Türkler duygusallık yapıyoruz, yanılıyoruz.

Lakin devlet aklı duygusallık kaldırmaz❗️

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Şubat 02:20

Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?