Çileli parlaklık, kalaycılık bitiyor

Belli bir nesil, geleneklerle bezenmiş bir hazine olan kalaycılığı bilmez.Çocukluğumuzda sokak aralarında sıkça rastladığımız bir parlatma mesleğidir kalaycılık.

Ancak şimdilerde kalaycılık mesleği ne yazıkki bitiyor.Hatta bitti.Neden yaşatamadıkki biz bu geleneği.

Bakırı terk ettik. Sağlığımızın ayağına kurşun sıktık.

Eskiden öyle rağbet vardıki bu parlatma sanatına.Sıra beklerdin bir kap kalaylatayım diye.

Bir zamanlar bu sanata romenler sahip çıkarlardı.Kalaycı denince hemen insanların aklına romenler gelirdi.Oysaki durum hiçte öyle değil.

Kalaycılığı üç temelde toplayabilir.

Tavlamak,temizleme ve kalaylama.

Kalaycılık mesleğini yabana atanlar kalaycılığa teşfikte bulunmayanlar birgün pişman olacaklar.Ancak o zaman iş işten geçecek.

Bu günün yemek kaplarından daha sağlıklı olduğu düşünülen bakır ne yazıkki tarihe karıştı ve dolayısı ile kalaylama işi tarihin tozlu sayfalarında yer alacaktır.

Kalaycılık mesleğini bitiren diğer mutfak araç gereçleri vs.vs. vs.den vaz geçelim ,bunun yanısıra bakır kaplara dönelim kalaycılık mesleğine sahip çıkalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Rahim Varol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?