Adapazarı’nın bir tarihi yok oluyor

12 Mayıs 1973’te 46 yıl önce kurulan Gelişim Kitapevi’nin vitrininde bir süredir “Sahibinden devren satılık işyeri” yazılı.

Gelişimin kurucusu Yazar Necati Mert, ilerleyen yaşına, hastalığı eklenince çok sevdiği Kitapevi’ni satmak durumunda kaldı.

Aslında bu tabelayı asalı haftalar oldu.

Şebnem Şenlen Eriş’in başını çektiği bazı kitap severler Gelişim’i yaşatmak için sosyal medyada kampanyalar düzenlediler.

Ancak başta ben olmak üzere duyarsız Adapazarlılar, onların çağrılarına kulak tıkadık.

Ve Gelişim Kitapevi “devren” satılamayınca, Necati Mert, kitaplarla dükkanı ayırarak satmaya karar verdi.

Bugünden itibaren 10 gün içinde dükkanda kitaplarını satacak, sonrasında ise dükkanını..

Memleket Kitapevi adlı kitabında aslında Gelişim Kitapevi’ni anlatan Necati Mert bu şehrin en önemli değerlerinden biridir.

Bir dönem fikirleri nedeniyle cezaevine de atılan değerli yazar, Sakarya Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verilmiş bir edebiyatçıdır.

Uzunca bir süre edebiyat öğretmenliği yapan Necati Mert’in yayınlanmış çok sayıda kitabı bulunuyor.

Her zaman büyük saygı duyduğum Necati Mert Gelişim Kitapevi’yle ilgili aldığı son kararını dün sosyal medyada şu sözlerle paylaştı:


12 Mayıs 1973’te kurduğum Gelişim Kitabevi’nin vitrinine 46 yıl 150 gün sonra “sahibinden devren satılık işyeri” duyurusunu astım.
Zannettim ki Gelişim Kitabevi’ni benim gibi bir kitapsever alır, bıraktığım yerden götürür. Olmadı. Gerçi bir alıcı çıktı, ama karar vermekte acelesi olmayan bir kişiydi.
Benim var. Parkinson öldürmeyen ama süründüren bir hastalık. Hele ki tansiyonla buluşunca aman Allah! Halim bugünlerde böyle. An gelir, bir tel kopar, ahenk ebediyen kesilir çünkü, belli mi olur!
Çocuklara arkamdan dükkân telaşı bırakmak istemiyorum. Gelişim’i işyeri olarak devredemeyeceğimi görünce dükkânla kitabı birbirinden ayırarak satmak, satışı kolaylaştırmak istiyorum şimdi.
Elimdeki çeşitli indirimlerle satışa sunduğum kitaplar var. Raf ömrünü geçirmiş ucuzlar var. Kelepirler var. Çocuk kitapları var. Sahaf grubu içine sokulabilir nadideler var. Pazarlığa tabi olanlar var.
Gelişim’i şehrin son elli yılının hafızası sayan, ayrıca beni sayan, seven ve öğretmenleri bilen arkadaşları, dostları, Adapazarlıları 9 Ekim’le 19 Ekim arası saat 13’ten sonra bana destek vermeleri için çağırıyorum.
Batan geminin malları peşinden koşanlar, yapacağım indirimi az bulabilir. Ama kitabı alıcısını bekleyen bir dükkânın karanlığı içinde tutmamak, kitabın haysiyetini korumak için yapıyorum bu çağrıyı.
Kitabı gün yüzüne çıkaralım, dükkânı kim alırsa alsın!

Keşke bugün Adapazarı ve Necati Mert dostları, Necati Mert’in kitaplarını kelepir fiyatına almak yerine Gelişim Kitapevi’ni yaşatmak için bir araya gelse…

Keşke…

Önce bir bakıma alsalar daha iyiydi

Büyükşehir Belediyesi doğal ve tarihi zenginliklerini tanıtmak amacıyla bir çalışma başlatmış.

Bu kapsamda hazırlanan büyük reklam afişlerinde Maden Deresi, Taraklı’nın tarihi evleri gibi zenginliklerimiz tanıtılıyor.

Evet Taraklı’da tarihi konaklar artık turizme hizmet verecek konumda.

Termal projelerinin de devreye girmesiyle ilçede büyük bir turizm hareketliliği yakalanmış durumda.

Kocaali ve Karasu sınırındaki Maden Deresi de büyük bir doğal zenginlik.

Ancak burası bakımsız ve işletmecileri hiçbir hizmet vermeden 15 lira köprüden geçiş ücreti alıyor.

Buranın durumunu 26 Ağustos tarihinde ayrıntılı bir şekilde yazmıştım.

Şuanda Maden Deresi gidenlerin bir daha gitmek isteyecekleri bir durumda değil.

Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi, keşke tanıtım öncesinde oraya bir el atsaydı da, ondan sonra tanıtımını yapsaydı.

Umarım bu tanıtım bir başlangıç olur ve Maden Deresi’ne sihirli bir el dokunur ve gerçek bir turizm merkezi haline dönüştürülür.

Günün sözü

Kurbağa gökyüzünü, kuyunun ağzı kadar sanır.

Çin Atasözü

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sezai Matur - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?