Her Açıdan Sallamaya Devam Ediyoruz


Başta İstanbul olmak üzere  depremin hissedildiği illerdeki vatandaşlarımıza hepimize geçmiş olsun.

Allah c.c  cümlemizi her türlü afet ve belalardan korusun merkez üstü İstanbul olan depremde can kaybı olmaması ülke olarak bizleri sevindirmesine rağmen aynı zamanda da düşünmemize de vesile oldu.

Neyi mi düşündük tartıştık sorguladık iç hesaplar yaptık kendimizce yorumlar yaptık paylaştık bir kez daha  acı dolu anları hatırladık.

O can havliyle kimi çocuğu okulda ise çocuğuna kimi ailesine kimi hastaneye kısacaca herkes sevdiklerinin yanlarında olmak istedi.

Ve birde iletişim kopukluğu yaşadık şebekeler çöktü her ay çatır çatır faturasını ödediğimiz Türk Telekom Türkcell Vodofone ‘da, anında kesinti meydana geldi.

Bu bizde anlık bir telaş ve paniğe yol açsa da şükür ki can kaybı yaşamadık.

Deprem önlem alacağımız aynı zamanda tedbirli olunması gereken önlemlerle alakalı bir durum ülkemizin bir gerçeğidir.

Bununla  yaşamayı öğrenmeli toplumu, bilinçlendirici eğitimler verilmeli, kamu spotları hazırlanıp yayınlanması sağlanmalıdır.

Devletin bununla  ilgili kurumları bir an evvel acil eylem planlarını vs, deprem toplanma alanlarını oluşturup toplumun tüm kesimleri ile birlikte bir farkındalık ve hazırlık süreci gerçekleştirmelidir.

Yaşamış olduğumuz depremden daha kötüsü ile karşılaştığımızda hiç olmazsa daha bilinçli  ve tedbirli olmak tüm toplumun yararına fayda sağlayacaktır.

Bizlere 1999’ depremini hatırlatan gözlerinizin önünden anında film şeridi gibi geçtiğini biliyorum.

Peki, ama geçen bu süre zarfında depremle ilgi hazırlıklarımız neler devletimiz bununla ilgili neler yaptı veya yapmaya başladı.

Depremle ilgili bilanço esasına dayalı ne gibi planlar yapılıyor.

Bu ülkenin ilime bilim adamlarına İnşaat ve jeofizik mühendislerine ihtiyacı var.
Toplanma alanlarının uzmanlardan dinlenmesine, toplanma alanlarında hangi
özelliklerin ne olması gerektiğini belirtmesine
İstanbul ve diğer illerimizde kaç tane olması ve yine kent merkezlerimizde kişi başına düşen yeşil alan olarak kaç metre kare ölçümüne ihtiyaç duyulduğu deprem çadırları konteynırlar acil durum ve tıbbi malzemelere her gün tv kanallarında deprem ile ilgili açıklamalarda bulunan sözüm ona din adamıyım diye geçinenlere değil işin ehli olan bilim insanına ihtiyaç var.

Bu ülkenin aydınlatılmaya sorulan soruların cevap bulmasına ihtiyaç var. 20 yıldır hepimiz çalıştık deprem vergisi ödedik.

Deprem vergileri deprem tedbirleri için harcanmadı mı.?

Yoksa orada rant mı yoktu dersiniz.? (Bilmiyorum)
hakkım olduğunu düşündüğüm için sadece soruyorum.?

1999’ dan günümüze  gelin şöyle bir sıralayalım 36 milyar dolar toplandı....

1-Yol paralı
2-Köprü paralı
3-Elektrik paralı
4-Doğal gaz paralı
5-Su paralı
6-Telefon paralı
7-Okul paralı
8-Hastane
9-İlaç  paralı
10-Benzini ve doğalgazı sigara ile alkolü bire alıp beşe satan şahıslara deprem vergileri nerede toplumun sorularına cevap bulması sizlerinde bir açıklama yapınıza ihtiyaç duyuluyor. 20 yıldır deprem vergisi adı altında ödediğimiz vergi ve Deprem eğitim vergisi de cabası. Okullarımızın hali ortada
Nerede bu paralar?

Konuyu biraz daha açacak olursam yasal dayanak olmadan nerelere harcandığı kimlerin ceplerine cukka edildiği.
Bilgisizlik mi?

Bilinçsizlik mi?

Eğitimsizlik mi?

Yoksa Coğrafya kader mi?

Ne dersiniz bilemem eğitimsizlik hele de!

Kesinlikle tartışmaya kapalı. Japonya'nın bulunduğu konuma bakın bir araştırın ülke direkt Pasifik Levhası'nın üzerinde, yaşadıklarının bizler  1/50 yaşamıyoruz sonuç ise ortada.

Hazırlık yok önlem yok bilinç yok bu duruma uygun şehir planlaması yok yok da, yok adeta yoklar ülkesi
Aylık garanti toplanan deprem vergisi 213 milyon lira... Bilim adamları  tv ye  çıkıp utana  sıkıla 1 milyon dolar verin Marmara denizine sistem kuralım diyor valla komedi gibi ülke. Rahmetli Ahmet Mete IŞIKARA’nın da dediği gibi Haklısın hocam  deprem öldürmez!
Beceriksiz
Niteliksiz
Liyakatsiz
Yöneticiler öldürür!
Diyeceğim o ki;
Koyun Can Derdinde
Kasap Et derdinde...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Aygünyel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?