Muhammed Mursi…

O’nu şöyle tanımıştık.
Yedi dil bilen, Hafız, Cuma namazında imamlık yapan ve Mısır demokrasisinin seçimle iktidara gelen ilk Cumhurbaşkanı…Kısa bir hatırlatma;
Tarihler Ocak 2012 gösteriyordu ki Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkanı Muhammed Mursi Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 51,7’sini alarak Mısır tarihinin seçimle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı oldu.Sonra Güneyimizdeki ülkelerde Arap Baharı başladı ve son kıvılcım Mısırı sardı. Bizdeki Gezi eylemlerine benzer bir halk ayaklanması başlatıldı.
-“Devrim için milyonların toplandığı Tahrir Meydanı bir anda Mursi karşıtlarının gösteri alanı oldu. 30 Haziran 2013'te muhaliflerin düzenlediği kitlesel protestolar 3 Temmuz askeri darbesine zemin hazırladı ve Mursi Genelkurmay Başkanı Sisi tarafından 3 Temmuz 2013’te darbeyle görevden alındı.”
Kendi atamış olduğu Mısır Genelkurmay Başkanı modern firavun Abdulfettah el Sisi’nin emri altındaki darbeci mahkemelerinde yargılatılıp hapse attırıldı.
Şimdi!
Akşam son dakika haberlerini dinlediğimde duyduğum “Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti” cümlesi içimde ince bir sızı meydana getirdi.
Evet! Bir kez daha yazıyorum.
Tam zamanını bilmiyorum belki de ölü bedeninden dahi ürkecekler. Aydınlıktan korkan yarasalar gibi Mısır halkından kaçıracaklar cesedini. Yine de gıyabında kılınacak cenaze namazları ile Muhammed Mursi için milyonlarca Müslüman gözyaşı döküp ardından dua edecektir.
Bu durum, tarih boyu hep böyle olmuştur.
Gün gelecek, kendisine verilen süre dolduğundan musalla taşına bu sefer asrın firavunu darbeci Abdulfettah el Sisi gelecek ve bu sefer milyarlarca insan ardından beddua ve lanet okuyacak, bugün onu alkışlayanlar dâhil herkes Abdulfettah el Sisi’nin naaşı için leş muamelesi yapacaktır.
Tüm dünya biliyor ki! Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’dir.
Tarihler çok değişti ama Mısır’da değişmeyen Yusuf’ların zindana atılma geleneği devam ediyor.
Bu yolda ne ilk ne de son şehittir Muhammed Mursi…
Unutulmasın!
Darbeciler en temel insanlık değerlerinin dahi düşmanıdırlar. Kendileri için tehlike gördüklerini imha etmek darbecilerin ortak geleneğidir.
Milletin silahını, millete doğrultanlar emanete hıyanet edenlerdir.
Rabbım taksiratını affetsin. Makamı cennet olur inşallah...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bayram Akyüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?