Sizce İŞSİZLİK mi Yoksa BİLGİSİZLİK mi var?

İnsan işsizliği gidermek için geldi dünyaya öyle değil mi.?
Peki ya öyleyse hiç sorduk mu.?
Kendimize...
Veya bir şeyleri değiştirmek için çaba sarf ettik mi.?
Yoksa...
Bana dokunmayan yılan, bin yaşasın mı?
Dedik...
Ve o gün geldiğinde
Neden, niçin sebep -sonuç ilişkilerini gözettik mi.?
Var oluş sebebimiz ilim, bilim ve akıl’ dır.!
Diyebiliyormuyuz.?
Sizlere geçen gün başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum evden bir yere gitmek için araca bindim aracı kullanan delikanlı telefon görüşmesi yaptığı esnada kulak misafiri oluyor Arkadaşına, işsizlikten yakınıyor bunalıma girdim kafayı yemek üzereyim diyordu. Mesleğimi yapamıyorum işler kesat piyasa durgun diye devam etti. Telefonu kapattıktan sonra kulak misafiri olduğumu ve hangi üniversiteden mezun olduğunu sordum.?Kendisi mühendis olduğunu fakat iş bulamadığı için direksiyon sallayarak geçimini sağladığını söyledi. Kendi kendime taşı sıksa suyunu çıkaracak filinta gibi bir delikanlı
Oda mezun olan veya atama bekleyen diğer öğrenciler gibi mağdur diye içten içe konuşuyordum.
Üniversite bitirmiş geçler mesleki hayatlarına tutunmak isterken ülkemizde geldiğimiz son nokta babasından harçlık almaya utanan geleceğimiz annenin eline bakan veya babanın eline bakan kim bilir belkide utana sıkıla istiyor babasından yahut annesine söylüyor anne babama söyle bana biraz harçlık versin..
Kendimi delikanlının yerine koyuyor empati yapmaya çalıyordum.
Düşünsenize ne kadar güç bir durumdur belli bir yaşınız var sağlığınız sıhhatiniz yerinde mesleğiniz var yapacağınız işin sistemi biliyorsunuz. Ama maalesef istediğiniz alanda iş bulamıyor olmanız ne kötü.
Ne kadar zor bir durum içersinde olduğunu düşündüm..

Sanırım bu ülkeyi işsizlikten değil.
İşi bilmediğimizden,
Bilgisizlikten bu hale getirdik.
Bu ülkeyi bu duruma bizler getirdik.!
Efendiler...

Sizlerde biliyorsunuzdur.
Ülkemizde işsizlik sebebi ile boşanmaların arttığı milletin geçim derdine düştüğü fabrikaların kapatıldığı bazı şirketlerin iflas ettiği üretimin bittiği bir dönem içerisindeyiz.
Yıl 2019 işsizlik yoksulluk bilgisizlik, bilinçsizlik ve bencillik ne ararsan ülkemizde ABD dünyayıda geçtim adamlar artık Ay-ın arka yüzünü incelemek için çaba sarf ededursun bizdeki ekonomik çöküş ve hatta şehit verdiğimiz şu sıralarda bile gündemi meşgul eden ve etkileyen tek konu varsa, yoksa 23 Haziran olması çokta hoş değil doğrusu altı, üstü bir belediye başkan adayı seçimi maalesefki sizinde gördüğünüz üzere gündemi yerinden oynatıyor olması sanki bütün işler yolunda gidiyormuşta tek gayemiz olan “23 Haziranda ikinci kez yapılacak olan seçim
Peki ya seçim için yapılacak çalışmalardaki bütçe yine milletin sırtından..
Peki soruyorum...?
Sırtımıza binen bu yükün veya ağırlığın altında ezilen millet topluluğu olmaya devammı edelim.
Bunun sorumluluğu vebali kimindir tek gayeleri makam ve mevkilerimidir.?
Hiç düşündüler mi.?
İkinci bir seçimi bu millet kaldırabilir mi .?
16 milyon dile kolay söylensede “Türkiyemizdeki gerçekler aşikardır geçim kaynağı olmadan zor şartlar altındaki insanların gelir durumlarının iyi olmadığını bilmek bunun için çözüm üretmek lazımdır.”
Ülkemizde, işsizlik değil aslında bilgisiz donanımlarla oluşan vasat bir durum gözler önündedir. Üretmeden tüketmeye ihtiyaç duyulan bir zaman diliminden çıkılmalıdır.
Toplumsal refahı, güveni ve huzuru
sağlamak gerekmektedir.
Bütün dünya yapabilir ki..
Eğer bu ülkede sürdürebilir refah düzeyi istiyorsak. Yapılması gereken fabrika bacalarının tütüyor olması, üretimin var olması ve üretim yapılıyorsa alın terinin karşılığını besleyen yani diyeceğim şudur
köydür, köylüdür ,tarımdır.
Ülkemizde ithal yerine, ihraç ediliyor olması gerekmektedir. (Gazi Mustafa Kemal) köylü milletin efendisidir sözünü unutanlara hatırlatmakta fayda vardır.
Bir ülkede istihdam alanları yaratılıyorsa orada işsizlik yoktur, sorun yoktur.
Orada huzur vardır, emek vardır.
Hak ettiğinin karşılığını katbekat alan insanlar topluluğu vardır. Aydınlığı vadeden gelecek vardır.. Toplum olarak birlik ve bütünlüğü sağlayan işsizlik sorunlarının giderilmesi ekonomik huzurun gelmesi ile umut kârdan ileridir diyerek tüm güzellikleri yaşamamız dileğiyle.
Esen kalın....

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Aygünyel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?