Dışarıda rahmet var. Jandarma 180 Yaşında...

Bilmiyorum ama genelde 14 Haziran tarihleri Sakarya’da yoğun bir yağmur yağışına sahne oluyor.

Ben bu yazıyı öğlen arasına sıkıştırmış yazıyorken, önce hava karardı. Gündüz gözüyle adeta geceyi yaşıyoruz. Bir müddet sonra mübarek bardaktan boşalırcasına yağmaya başladı.
Az da olsa yağan dolu taneciklerinin odamın camına vuruş sesi içimi sızlatıyor...

Elektrikler kesildi, Jeneratör var gücüyle çalışıyor.
Önce şimşek çakıyor, ardından kulakları sağır edercesine bir gök gürlemesi oluyor. Öylesine rüzgâr var ki! Ağaçları kökünden söküp yana yatırıyor. Bulutlar yere inmiş, odamızın camlarını yalıyor. Kısa süre içerisinde yerlerde su göletleri oluştu.

Bu gece Jandarmanın 180’inci kuruluş yıl dönümü kutlamaları için yapılan hazırlıklar var. Bir kez daha yüzümüzün akıyla çıkabilecek miyiz? Üç yüze yakın davetli var. Arkadaşlarımızın emekleri zayi olmaması için açtık ellerimizi dua ediyoruz.

Belki de tam gün gözlerimiz meteorolojiden gelecek olan raporlara bakmakla geçecek. Her yıl bir önceki yılın tekrarı gibi.
Jandarmanın Kuruluşunun üzerinden 180 yıl geçmiş. Jandarmaya 1839 yılında verilen kırsal bölgelerdeki kolluk kuvveti görevi tam 180 yıldır devam ediyor.

Jandarma dendiğinde sizin aklınıza ne gelir bilmiyorum ama benim aklıma gelen;
"Jandarma, her zaman yurt, ulus ve Cumhuriyete aşk ve sadakatle bağlı; tevazu, fedakârlık ve feragat örneği bir kanun ordusudur” kelimesidir.
Bugün benim için de özel bir gün.

Teşkilatta göreve başladığım süre bugün itibariyle 25 yıl oldu.
Bu teşkilatta her zaman hak ettiğimin üzerinde değer gördüm, Jandarmaya bir şey katmış mıyımdır bilmiyorum ama mesleğim bana çok şey kattı.
Çocuklarımı kazandıklarımla büyüttüm. Memur olduğum için çok fazla istirahat yapma imkânım oldu.

Üzüldüğüm anlar tabi ki olmuştur ama tebessüm ettiğim zaman dilimi her zaman kıyaslanamayacak kadar çok olmuştur.
Kalıcı dostluklar kurdum.

Yirmi beş yıl önce başlayan bu yolculukta; daha ilk günlerde tanıştığım arkadaşlarımla bugün dahi görüşüyor olmak insanı ziyadesiyle mutlu ediyor.
Bilerek kimseyi kırmamaya gayret gösterdim.

Varsa eğer! Birlikte çalıştığım tüm mesai arkadaşlarıma, Komutanlarıma hakkımı helal ediyorum.
Umarım, şeref ve şanlı armasının altında çalışma fırsatı bulduğum Jandarma teşkilatın güzide personeli mesai arkadaşlarımda haklarını helal ederler.
Biz birlikte büyük bir aile olduk.

Bu vesile ile rahmeti rahmana kavuşmuş olan arkadaşlarıma Allah’tan rahmet, yaşayan arkadaşlarıma sıhhat ve afiyet diliyorum.

Nice 180’inci yıllara JANDARMA…

Bugün Cuma ve öğrencilerimiz karne alıyor. Çok faydasını gördüğüm için sizlere de öneriyorum. 17 Haziran Pazartesi günü tüm camilerimizde ve Kur’an kurslarımızda yaz kursları başlayacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığımızın başlatmış olduğu “Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur’an Olsun” ismi altındaki etkinliklere çocuk ve torunlarımızı teşvik edelim.
Eğer bu fırsatları değerlendiremez isek, sonradan dini bilgileri öğrenmek çok zor oluyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bayram Akyüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Sakarya Markaları

NetGaste, Sakarya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi

Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?