Gönüllerden çıkmak da o kadar kolay ve zahmetsizdir

Çoğu değil belki ama birçok Ak Parti’li belediyelerin hizmetlerinden ve başkanların tavırlarından memnun olmayan seçmenin ikinci bir ihtarı olarak değerlendirmek mümkün 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerini.

Seçmen ikinci ihtarını da verdi Ak Parti’ye bu seçimlerde.

25 Haziran 2018’de ne demişti Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan, “Milletimizin sandıkta partimize verdiği mesajı da aldık. Önümüzdeki dönem, milletimizin karşısına tüm bu eksikliklerimizi tamamlayarak çıkacağımızdan emin olunuz”.

Ak Parti’nin bu seçimlerde gönül belediyeciliği üzerine bir seçim stratejisi izlemesinin elbette ki bir sebebi vardı.

Neydi bu? Ak Parti’li belediyelerin çoğunun içine düştüğü gurur ve kibir tuzağı.

Her partinin bu seçimlerden çıkaracağı bir ders var aslında.

Kazanınca nasıl zafer çığlıkları atılıyorsa kaybedince de kazananı tebrik etmek ve sonuca razı olmak gerekir.

Bu yazıyı yazdığım geç saatlerde resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Ankara’yı kaybeden Ak Parti’nin, İstanbul’da çok az bir farkla önde olması uzun süre tartışılacağa benziyor. Ayrıca, Ak Parti’nin adayı sayın Binali Yıldırım olmasaydı eğer İstanbul’u da büyük bir ihtimalle kaybetmiş olacaktı Ak Parti. İlk sonuçlara göre çok azbir farkla Ak Parti İstanbul'da önde olsa da itiraz edilen sandıkların yeniden sayılması ile sonuç değişebilir. Ak Parti İstanbul'u da kaybedebilir.

Aynı şekilde Hendek ve Pamukova ilçelerindeki seçim sonuçlarında daAk Parti'ye bir mesaj var. Ak Parti seçmenin sandıkta verdiği bu mesajı çok iyi okumalı ve gereğini yapmalı.

17 yıldır iktidarda olan AK Parti bu yerel seçimlerde gönül belediyeciliği üzerine bir politika izlemişse eğer bugüne kadar görev yapmış belediye başkanlarının da bundan kendine bir pay çıkarmaları gerekir. Bugüne kadarki bütün seçimlerde seçmen milletvekili ve belediye başkanı adaylarına değil, sayın Recep Tayyip Erdoğan'a inanarak ve güvenerek oy verdi.

Çünkü gönüllere girmek zordur. Uzun süreç ister. Zahmetlidir. Ama gönüllerden çıkmak da o kadar kolay ve zahmetsizdir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan COŞKUN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?