İlk yerli otomobil markamız: “SAKARYA”

Yerli otomobil üretiminde izlenen yol haritası her geçen gün daha da netleşiyor.

Bu konudaki en son açıklama Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan geldi.

3 farklı teknoloji ile 3 farklı grupta çalışma yürütülüyor ve Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin 2020 yılına kadar yollarda olması planlanıyor.

Bu açıklamadan, yerli otomobil üretimi ile ilgili çalışmaların çok hızlı bir şekilde devam ettiğini anlıyoruz.

2020 yılına daha 6 yıl var.

Ancak, her şeye sıfırdan başlayıp, 6 yıl içerisinde yeni bir tasarım ile yeni bir marka otomobil üretecek yeni bir fabrika kurmak çok da kolay bir iş değil. Ama imkansız da değil. Bugünkü teknolojiye göre mümkün. Hele hele yerli otomobil üretimi için en uygun yatırım bölgesinin Sakarya olduğunu söylemek çok daha mümkün.

Her ne kadar Toyota, 20 yıldır üretim yaptığı Adapazarı’nda bundan sonraki modellerden birine “SAKARYA” ismini vermeyi düşünmese de Türkiye’nin ilk yerli otomobil fabrikası Sakarya’da kurulursa eğer ilk yerli otomobil markamız da “SAKARYA“ olur herhalde.

Neden olmasın?...

Sakarya, artık lokal üretim bölgelerinden ziyade üretim havzası olarak değerlendiriliyor. Planlamalar bu yönde.

Dolayısıyla bu şekildeki bir değerlendirme bundan sonraki süreçlerde çok daha büyük yatırımların ilimize geleceğini işaret ediyor.

Sadece Otomobil değil, aslında Demiryolu sektöründe de Sakarya olarak şimdiden üretim sahalarını belirlemek gerekiyor. Çünkü demiryolu sektöründe de artık gözler Türkiye’nin üzerinde. Önümüzdeki dönemlerde demiryolu sektörünün Türkiye’de ulaşacağı pazar büyüklüğünün 80 milyar Euro’ya ulaşacağı hesap ediliyor.

Demiryolu sektöründe de çok hızlı bir yapılanma var.

Türkiye’nin birçok ili bu pazarın içinde olmak istiyor ve bu yönde çalışmalar yapıyor. Fakat bu illerin içinde Sakarya çok daha şanslı bir konumda.

Çok geç kalınmış sayılmaz. Şimdi tam zamanı.

Ama her şeyden önce Sakarya, bu pazarın neresinde olacağına karar vermeli ve daha fazla zaman kaybetmeden sektör ile ilgili yeni stratejiler geliştirmeli, planlamalar yapmalı.

Eğer, yerli otomobil üretimi için adres Sakarya olacaksa, Milli Tren üretiminin adresi de Sakarya olmalı.

Ama bunun için de bir şeyler yapmak gerekiyor tabi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası yerli otomobil üretecek fabrikanın Sakarya’da olması ile ilgili çalışmalarını ve lobi faaliyetlerini sürdürüyor.

Ama aynı çalışmayı ve hassasiyeti Sakarya’nın diğer kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin de yapması gerekmiyor mu?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan COŞKUN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi