Babayiğitler, Sakarya’dan çıkıyor!..

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın otomotiv sektörüne yönelik özel bir hassasiyeti var. Yakın geçmişte yaptığı otomotiv çalıştayı ve kurmayı planladığı Otomotiv ihtisas OSB’nin haricinde 100 yıl öncesine kadar uzanan üretim kültürü ve bugün sahip olduğu işgücü ile yerli otomobil üretimi için en uygun ilin Sakarya olduğunu her platformda dile getiriyor.

Otomotiv sektöründe Sakarya’nın 100 yıla yakın geçmişi olduğunu tarih kayıtlarına baktığımızda da görebiliyoruz. Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’ın yerli otomobil üretimi için aradığı babayiğit aslında 1901 ve 1917 yıllarında Sakarya’dan çıkmış…

Osmanlı arşivlerinde Sakarya ile ilgili önemli ama unutulmuş çok sayıda bilgi ve belge var.

Bunlardan biri de İlya usta ve Ali Nihat bey ile ilgili.

Kayıtlarda, Adapazarı sanayicilerinden İlya ustanın imal ettiği su makinesinden dolayı sanayi madalyası ile ödüllendirilmesi ve

Ali Nihat bey ile ilgili de özet olarak Adapazarı’nda araba, mobilya, demir ve ağaç aletler fabrikası kurmak istediğinden bahsediliyor.

Günümüzden 113 yıl önce İlya ustanın imal ettiği su makinesi ve bu tarihten 16 yıl sonra, 1917 yılında başka bir müteşebbis yani Ali Nihat beyin yatırım talebi…

Sadece araba değil, başka müteşebbisler de çıkmış Sakarya’dan.

1921 yılında merkezi Adapazarı olmak üzere; “Adapazarı İslam Ticaret Bankası Osmanlı Anonim Şirketi” ünvanı ile Bosnavi Hacı Adem beyzade ve İbrahim Efendi ile arkadaşları tarafından bir şirketin kuruluşundan da bahsediliyor Osmanlı arşiv kayıtlarında.

Dahası da var…

Nehir taşımacılığı yapan çok sayıda müteşebbisin bilgileri de arşiv kayıtlarında mevcut.

Sakarya nehri üzerinde vapur işletilmesine dair şimdilik tespit edilen en eski kayıt 155 yıl öncesine ait.

Diğer taraftan liman ile ilgili bilgiler de yer alıyor arşiv kayıtlarında.

Sultan Ahmet (3. Ahmet) döneminde yaklaşık 300 yıl önceki arşiv kayıtlarında Adapazarı ormanlarından elde edilen kerestelerin Osmanlı donanmasına ait gemilerin yapımında kullanılmak üzere Karasu’daki limanlardan İstanbul’a sevk edildiği belirtiliyor.

Ayrıca Karasu ve Hendek ilçelerinde bulunan kurşun, çinko ve bakır maden sahaları ve işletmecileri ile ilgili de çok sayıda isimlerden bahsediliyor kayıtlarda.

Kısaca özetlemek gerekirse;

Arşiv kayıtlarından da anlaşılacağı üzere Sakarya’nın 100 yıl önce sahip olduğu değerler bugün maalesef yok. Son 100 yılda çok ciddi bir hafıza kaybı yaşanmış Sakarya’da.

Bugün, nehir taşımacılığı yapılmıyor, henüz faaliyette olan bir limanımız yok, maden rezervleri değerlendirilemiyor ve yerli bir otomotiv markamız da yok.

Ama otomotivde 100 yıllık bir geçmişten bahsediyoruz…

Dolayısıyla, İlya usta ve Ali Nihat bey gibi girişimcilerin 100 yıl önceki girişimlerine bakarak bize verdiği mesajı iyi okumak gerekiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan COŞKUN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi