Vurun Doktora Vurun..!

Ne kadar utanç verici

Değimli?

Doktoru dövmek..

Hoş.

Kim olursa olsun

İnsanı dövmek de doğru değil.

Küçük sebeplerde bile kaba kuvvete yöneliyoruz,

Asabi toplum olduk vesselam..

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SEAH’ ta gece yarısı bir doktora yapılan saldırıyı biliyorsunuz.

Sebep ne kadar komik..

Normal muayene için gelen hastanın yanında 5 kişi var.

Asistan;

“Beyler lütfen dışarı çıkarmısınız?” diyor..

Hasta yakınları;

“Sen işini yap. Bak hasta sıkıntılı” diyerek diretince, doktor,;

“Biz de işimizi yapıyoruz. Müsaade ederseniz. Burası çok kalabalık ve hijyenik bir ortamdasınız. Lütfen dışarıda bekleyin. Ben gerekeni yapacağım” diyor.

Vay sen misin bunu söyleyen..

Genç Asistana hakaret, bağırış çağırış ve

Darp..

E oldu mu peki?

Yakıştı mı?

Siz hem acil olmayan hasta için Acil servise geleceksiniz.

İşini yapmaya çalışan doktor , hasta ile ilgilenirken, sizden dışarı çıkmanızı isteyecek..

Eee.

Pata küte dövün..

Sövün..

Rahatladınız mı?

Peki.

Görevini yapmak için çırpınan bu hekime yapılan doğru mu.?

Belki de pişmansınız ama ne fayda..

Hayatını Tıp Fakültesinde okuyarak geçiren,

Genç bir doktoru darp ettiniz..

Tüm camianın tepkisini kazandınız..

Yazık.

Bir doktor arkadaşım anlatıyor;

Her kesimin desteği lazım. STK’ nın medyanın ve bürokrasinin desteği lazım. Bu konularla alakalı herkesimin sorumlu olması gerekiyor. Acil servis hepimize lazım. Herkes sinirli, saldırgan. Görevini yapan doktorun suçu ne? Az kendimizi onun yerine koysak ne olur? Bir memurun bir doktorun şiddete maruz kalması kabul edilemez bir durumdur. Acillik olmayan, normal poliklinik hastası 5 kişiyle geliyor ve servise girmek istiyor. Uyarılınca da ortalığı savaş alanına çevirebiliyorlar” dedi..

Doktor Arkadaşım;

“Adı üzerinde Acil servis.. Buraya girecek kişi hasta ve en fazla bir yakınıdır. Herkes içeri girerse, o zaman yol üzerinde servis hizmeti verilsin. Olur, mu böyle saçmalık. Neden hastalar kurallara uymak istemezler. Doktorlar bizim için orada görev yapıyor. Kaç saat bir doktor görev yapıyor? Bunlar biliniyor mu? Zaten doktor sıkıntımız var. Eline gelen olay çıkarır, doktora saldırırsa, biz bu hastaneye doktor nereden getireceğiz. Acilde bir sürü hasta var. Genç doktorlar asistanlar, tüm bunlara yetişerek, işlerini yapmaya çalışıyorlar” dedi..

Doktor arkadaşım;

“Az daha tahammül. Az daha duyarlı olmalıyız. Lütfen. Şiddetten doktorlar ölüyor. Bıçaklanıyor, hakarete maruz kalıyor. Her hasta sahibi görevini güç şartlarda yapmaya çalışan doktorlara bağırarak, hakaret ediyor. Hastasının acil olduğunu söyleyen kişi hastasının derdi ile ilgilenmek, doktora izahat yapmak yerine, cep telefonuyla konuşarak, doktora eli koluyla işaret ederek ‘ilgilen, bak’ der gibi hareketler yapıyor. Bunlar normal mi? Bizlere ne oluyor. Böyle giderse, bu hastanelerde görev yapacak doktor bulamayacaklar” dedi..

Doktor arkadaşım eskiden verdiği örnekte;

“Biz çocukken, doktora gideceğimiz zaman, bayram gibi en güzel elbiseleri giyer, üstümüzü başımızı düzenler, sonra doktorun karşısına çıkar durumumuzu anlatırdık. Şimdi modern ve her şeyin olduğu, her imkânın tanındığı günümüzde yaşanan olaylara bakar mısınız? Ben doktorum muayene için odama biri giriyor. Cep telefonu ile konuşarak. Bekliyorum konuşması bitsin, muayenesini yapayım. Dışarıda bekleyen onca hasta var. Ama beyefendi sakin ve hala konuşuyor. İşaret ediyorum, neyse konuşması bitiyor. “dışarıda onca hasta var. Beyefendi telefonla buraya girmeniz doğru değil” diyerek uyarıyorum,. Beyefendi:

“Bana öyle konuşamazsınız. Ben daire müdürüyüm” diyor..Hoppala.. “E bu daha da kötü. Sizin örnek olmanız lazım” diyorum ama. Beyefendi kızarak çıkıyor. Böyle bir yere varamayız. Herkes karşısındakine saygı duymalı. Agresif ve saldırgan olarak, kimseye baskı kurma hakkımız yok” dedi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Başoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?