Yusuf Çelebi İle Arifiye ' de Degişim

Arifiye; güzel ülkemizin şirin minyatürü bir tarafında Sapanca gölü iki yakasından E-5,otoban ve D-100 karayolları.

Demirağlar ile örülen yurdumuzun en eski demiryolu istasyonu ile Avrupa’nın ve İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı Arifiye Öğretmen Okulu ile ülkemizin en eski eğitim kurumlarından birine sahip Şehrimizin ilk organize sanayi bölgesinin ev sahibi. Tank palet, Otoyol(Fruhauf), Otokar, Toyota, Goodyear (Uniroyal)vs büyük sanayi kuruluşları ile ilimizin sanayi vitrini şehrin neresinden girerseniz girin ister Sapanca’dan ister Nehir kentten ister hanlı dan ister Kirazca dan şehrin giriş kapısı kısaca Sakarya nın kalbi Arifiye Değişim ve Dönüşü geçiren ülkemizde Yusuf ÇELEBİ ile başlayan süreç Arifiye nin de değişim ve dönüşümün de milat olmuş belde kimliğin den ilçe hüviyetine dönüşmüştür.

Yönetimsel geçmişine baktığımızda Arifiye 1980 askeri ihtilal’ı dışında Belediye Başkanları uzun dönem görev yapmıştır bu da Arifiye nin menfaatine olmuştur. Örneğin Seyfettin KUBİLAY döneminde Şehrin altyapısı tamamlanmış ilk Belediyesi Arifiyedir.

İlçe Belediyeleri içerisinde Nihat ASLAN döneminde üst yapısı tamamlanmış, Belediye sosyal tesislerine sahip ilk belediye yine Arifiyedir. Bu örnekleri sayısal olarak çoğaltabiliriz.

Ülkede yaşanan değişim 2008 de çıkan Büyükşehir yasası ile başlayan süreçte başlangıçta Sapancaya bağlı bir belde olarak görülen Arifiye dönemin AKP il Başkanı Yusuf ALEMDAR ve dönemin Belediye Başkanı Yusuf ÇELEBİ nin dirayetli tutumu ile tabiri caiz ise direkten dönerek 40 bin nufuslu bir mahalle olmaktan kurtularak ilçe hüviyetini kazanmıştır.

Geçmişi sorguluyarak geleceği planlamak her zaman genel ve lokal anlamda Ademoğluna fayda sağlamıştır; Arifiye nin bulunduğu noktadan daha ileriye gitmesi için bu dönem Arifiye için gerek ilçe hüviyetini kazanması, gerek yaşanan yönetimsel değişim ile mihenk taşı olmuştur.

Üç dönem Belediye Başkanlığı yapan Nihat ASLAN 2002 de yapılan genel seçimlerde seçilebilecek yerden sıralamaya konmasına rağmen Milletvekili adayı olmamış 2004 Mahalli idareler genel seçimlerinde de Belediye Başkan adaylığına başvurmamıştı.

Sürpriz bir şekilde AKP den yedi tane çoğunluğu parti tabanından gelen aday adayı olmasına rağmen Yusuf ÇELEBİ AKP tarafından aday gösterilmişti, Yerel seçimlerde karşısında DYP den İsmail KARAKULLUKÇU aday olmuş seçim sonucunda Yusuf ÇELEBİ seçimi kazanarak Belediye Başkanı olmuştu,

2009 da ise Arifiyenin İlçe statüsünü kazanması ile birlikte bağlı Belediyelerin kapatılması AKP den Belediye Başkan adayı müracaatlarını yine çoğaltmıştı.

Mevcut Belediye Başkanı Yusuf ÇELEBİ ile birlikte kapatılan Nehirkent Belediye Başkanı Rıdvan SEZER, İlçe Başkanı Nuri TOKYÜREK gibi parti tabanından gelen birçok isim olmasına rağmen bir dönem önce AKP den mevcut Belediye Başkanının DYP den rakibi olan İsmail KARAKULLUKÇU AKP adayı olarak gösterildi karşısında ise uzun dönem Rahmetli Necmettin ERBAKAN ın korumalığını yapan Önder KARAN Saadet Partisinden rakip olmasına rağmen İsmail KARAKULLUKÇU seçimi kazandı.

İsimler üzerinden polemik parti ayrımı yapmadan düşünüldüğünde mevcut Belediye Başkanı adayının sadece bir dönem görev yapıp yerine başka bir adayın gösterilmesi Yusuf ÇELEBİ nin görev yaptığı dönemdeki hizmetlerinin gözden geçirilmesini gerektirmezmi?

Görev yaptığı sürede

Arifiyenin İlçe statüsü kazanmasındaki katkılarını bir tarafa koyar isek; Arifiyeyi Doğalgaz ile tanıştırıp, Arifiye ilçe oldu olalı en işlek transit caddesi olan Atatürk caddesinde enerji nakil hatlarının yer altına alınması ve kaldırım düzenlemesi ile caddenin çehresini değiştirip, Şehit Mustafa Sezer Caddesindeki örnek çalışması ile ilçeye Alternatif bir cadde kazandırarak, Bugün İlçeye nefes aldıran Gölbaşıpark ın yapımına başlayıp, Arifbey mahallesinden başlamak üzere çöp poşeti uygulamasını başlatarak çöp konteynırları kaldırarıp, Aldığı cadde süpürme araçları ile Beldeyi İlk kez cadde temizliği ile tanıştırarak Belediyecilik anlayışını değiştirip;

Sosyal olarak her Mayısta Arifiye çevre günlerini başlatıp temiz çevre örnek bahçe uygulamaları ile farklılar getirdi(Bu uygulama daha sonra devam ettirilmedi) döneminde Sakarya da gelenekselleşen olgunlar futbol turnuvasının Arifiyeye oynanmasını sağladı.

Hizmet etmek için gelmiş her Başkan gibi İlimizde ilçemizde şu an ve geçmişte görev yapan her Başkan için ortaya çıkardıkları eserler ile bu örnekleri çoğaltabiliriz.Eğer Yusuf ÇELEBİ bir döneme sığdırdığı farklı anlayış ve örnekler ile ortaya koyduğu bu hizmetlere karşılık başarısız diyemez isek tekrar aday gösterilmemesi haksızlıkmıdır ?

Yusuf Çelebi şu an görev yapıyor olsa idi yöneticiliğindeki Arifiye nin kazanımları ve kayıpları ne olacaktı? Kamu hizmetlerinin yatırım haline geldiği ve Büyükşehir yatırımlarının tasarrufuna kalan İlçe Belediye Başkanlarının vizyonları ile bulundukları makama çok fazla katkı sağlayacakları bu dönemde Yusuf ÇELEBİ ne katkı sağlardı Arfiye de değişim dönüşüm şu ankinden farklı hangi ölçüde olurdu takdir hemşehrilerim Arifiyelilerin.2014 de ise Mevcut Belediye Başkanı İsmail KARAKULLUKÇU ya rakip AKP de Önder KARAN oldu ancak tekrar aday gösterilerek seçimi kazandı.

Hep daha iyisini isteyen bizlerin Mevcut Belediye Başkan İsmail KARAKULLUKÇU ve geçmişte görev yapmış Yusuf ÇELEBİ, Nihat ASLAN, Seyfettin KUBİLAY ve diğer Belediye Başkanlarının yaptığı, bıraktığı hizmetleri için teşekkür edip minnet, şükran duyarken en basitinden dönemsel olarak bölgenin Süs bitkiciliği yönünden merkezi durumundaki Arifiye de neden bir tane peyzaj alanı yok caddelerde neden bir tane çiçek yok diye yapıcı olarak sorgulayarak yöneticilerimizi daha iyiye teşvik etmek görevimiz olmalıdır

Yöneticilik Hizmet Liyakat Vizyon yaratıcılık gerektirdiği gibi Vefa da gerektirir.o vefa ya bir gün hepimizin ihtiyacı olduğunu unutmamanız dileğim ile

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Akın Aksakal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi