Belediye Başkanlarına Oryantasyon Eğitimi

Ülkemiz İlginç yer

Ya işimize geliği gibi ya yoluna koyduğumuz gibi !

Doğuştan muhalif...

Ömür boyu memnuniyetsiz

Menfaatinin peşinden koşan ;

Birey olmakiçin birinin peşine takılan.

Yada mesnetsizce doğru bildiği gibi yaşayan.

Düzen işine gelmeyince;Demokrasi kalkanını kullanan,

Lakin Demokrasiye kendi adına hiçbirşey katmayan.

Demokrasi dediğimiz neki

Garbım afakını saran çelik zırhlı duvarmı?

Yoksa Mediyet dediğimiz tek dişi kalmış canavarmı?

Zamanımızda demokrasi

Liderlerin;Peşindeki siyasetçiler,ideolojlere değil Liderlere gönül veren millet.

Başkalaştırılanümmet,ötekileştirilen Millet.

Demokrasiyi de yaşam standartmıza'da,şekil veren bu,bundan ötürüde kitle psikolojisi ile bir karın ağrımız yok! Sıkıntı yok Huzur var diyelim!

Bir lider çıkar,kadroları ile; ideoloji ve programını'nı sunar seçmende ona tevazu gösterir İktidar olur.Dolu atıp boş tuttuğumuzu,yoksa Boş atıp dolu tuttuğumuzu zaman gösterir ve merkezi yönetim oluşur.Kanımca asıl sıkıntı burada başlıyor merkezi yönetimdeki ideolji ve programı ile oluşan güçlü yönetimler yerelde kişi merkezli Güçlünün yanında olmasevdası ve ikbali ile tekil siyasetçilerin güdümüne girince Yerelde yönetilmek o ilin ya şansı yada şansızlığı oluyor.

İktidardaki siyasi parti il ve ilçe teşkilatlarında Liyakatına vizyonuna bakmaksızın parti teşkilatında kim güçlü ise kim dar alanda daha güzel kısa paslaşmalar yapıyor ise partinin adayı olarak gösteriliyor.Geçtiğimiz mahalliidareler genel seçimlerinde Sakaryada buna hepimiz şahit olduk.Yok İl yönetimi müdahil oldu olmadı,Şu Milletvekili sazı eline aldı,şu işkadını araya girdi bunun adaylığı kesinleşti,o çok güçlü onu kimse yiyemez !onun arkasında bu var,o bu vekilin akrabası,o aday olamaz!parti temayülüne aykırı!!

Mevcut Belediye Başkanlarına kıyas ile Ersin KILIÇ,Ahmet ÇİL,Mutlu IŞIKSU,Erdal YILDIRIM,Oktay YIDIRIM,Ahmet GENÇ,Nezir AYDIN,Yaşar YAZICI ve tümpartilerden,tüm aday adayları,başarılı olurdular yada olmazdılar nerede eksik yaptılar ofsaytamı düştüler,Teknikdrektör ilemi iyi geçinemediler,dar alanda kısapaslaşma'mı yapamadılar.Liyakatsa liyakat particilikse particilik,Belediye Başkanı olmanın standardı ülkemizde nedir ?

Neticede ülkemizde Yerel Yönetici aday tercihi iktidar partisi lehine oluyor Merkezi yönetim ile paralel daha iyi hizmet alma manığı ile seçmen tercihini kullanıyor; programı ve ideolojisi benimsenmiş iktar partisinin adayı,yada hemşehricilik,aşiretcilik vb sosyopolitik durumu güçlü olan halkın teveccühü ile Belediye Başkanı oluyor.

Ekibimi !! Yani Belediye meclisüyeleri

Eğer Belediye Başkanı siyasette yükseklisans! yapmışsa !Meclisüyesi teşikilata yakın ise gelecek dönem kendi yatırımı ! olarak komisyonlara yahut İl encümenine seçtirir mümkün olduğunca Belediyeden ve siyasi olarak teşkilat yakın diye karar mekanizmasından uzak tutar.Davul bende tokmak bende,At bende ise kılıç'ıda ben kuşanırım misali Ben merkezci tekil biryönetim !seçmende;Başkanlar'da Tümünü tenzi ediyorum birkişinin vicdanı ve siyasi hırsı ile yaptığı görev dahlinde artık yaşadığı il yada ilçeye ne kadar,hizmet yapar sosyal ve Ekonomik olarak yaşamkalitemizde ne değişirdiye diye alık alık bir umuttur bekliyoruz.

Çok basit bir örnek Kefken,Cebeci,Karasu,Kocaali,Akçakoca aynı deniz aynı sahil aynı coğrafya aynıyüzyıl aynı iktidar Kefken Cebeci,Akçakoca Alternatif turizm merkezi olma yolunda hızla ilerliyor hatta olmuş bile.Kefken ve cebeci'de onlarca apart otel 10 km yakın sahil bandı kumsal,Akçakocada birtane beşyıldızlı iki tane dört yıldızlı onlarca otel 7 km yürüyüşyolu sahil bandı balık restoranları iki merkezdede Bolu İstanbul Ankara başta olmak üzere binlerce tatilci bu ilçelere sezonda ne kadar para bırakıyorlar bilmem lakin zaten ilçe deki konutlara bakınca refah ve hayat standartının Karasu ve Kocaalinin iki gömlek üstünde olduğu aleni belli oluyor

Karasu ve Kocaali'mi ! Ben elletutulur bir tesis görmedim.Karasu da rahmetli Hayri KOZAKÇIOĞLU'nun yaptığı bir tesis vardı o da imara aykırılıktan yıkıldı.Sahil günlük tatilciler ile dolu caddelerde sezon havası hiç yok.Kocaali de zaten konuşulacak yazılacak birşey yok olmayan bir şeyi tartışmanın da anlamı yok..Kocaali Karasu arasındaki sahil yolu allah devletimize zeval vermesin onun attığı asfalt var başka birşey yok refüjler ottan çevresi çöpten geçilmiyor.

Bir Belediye Başkanı'nın Bir ilçenin makus talihini hayat standartını nasıl değiştirir en yakın örneği sevgili dostlar çok yakınımızda seyahat ederek kıyaslamayı yapabilirsiniz vizyon bu olsa gerek kimi sahip olduğu deniz ile ekonomik ve sosyal olarak yaşadığı yere çokşey katar,kimi deniz manzaralı organize sanayi bölgesi yapmayı hizmet sayar,Büyükşehirin yılların yapılamayan altyapısını yapmasını,atıksu kollektörü projesi ile dev proje diye övünür yada umudunu fındık hasadın'dan gelecek para ile ilçe ekonomisinin kalkınmasına bağlar,Allahıma şükür ilimiz Büyükşehir statüsüne girdide Büyükşehir her ilçeye meydan yaparak başladığı yatırımlarına Altyapı problemleri ni çözerek devam ediyor.

Ülkemiz yönetilme biçimi'nin,Başkanlık sisteminin tartışıldığı bu dönemde kesinlikle yerel yönetimlerde seçim ve seçilme biçimini tartışmaya açılmalıdır.Dünyada merkezi yönetimler ayrı seçilirken yerel yönetimler merkezi yönetimin gösterdiği aday ile değil hatta Valisi,Emniyet Müdürü,Belediye Başkanı,Savcısı dahil belli bir liyakat skalası ile halk meclisinin aday gösterilmesi ile seçiliyor.

Oldu oldu,olmadı bence Belediye Başkanlarına oryantasyon şart Çünkü Ben Ali İNCİ Karasu Belediye Başkanı olsa Karasu yu haya edemiyorum yada Anadolunun ortasına plaj getiren Yılmaz BÜYÜKERŞEN i yada Ankaraya Boğaz yapıcam diyen Melih GÖKÇEK i Onlar gelemeyeceğine göre bence;Merkezi yönetim;Tecrübeli,icraat sahibi BelediyeBaşkanları'nın birikimlerinden yararlanmalıdır.Ben Merkezli yerelyöneticilik anlayışının ortadan kalkması için hizmet fakiri Beledilerin Yöneticilerini;Mevcut yada tecrübesiz Aday,yada yönetici;Vizyonsuz Belediyelerin yerel Yöneticileri oryantasyona tabi tumalıdır.Bu ütopik birfikirdeğil Ülkemizin gerçeğidir.

1994 Mahalliidareler Genelseçimlerini ve sonrasını hepimizi hatırlamasını düşünmesi bu fikrimin doğruluğunu desteklemektedir.O dönemseçilen Belediye Başkanları ve yönetimanlayışı,yaptıkları hizmetler bu günkü ve son 15 yıl da ülkemize ivme kazandıran Merkezi yönetimin kadrolarının ve zemininin oluşmasına olanak sağlamıştır.

'Değişim Yerelde Başlar.Merkezde ivme kazanır'

Saygılar

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Akın Aksakal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi