Sakarya'da Kimler Dinlendi

Ne gariptir Değil mi?

Herkes birbirinden kuşku duymaya Şüphe duymaya başladı.

17 Aralık süreci sonrası Ülkemizde birkaç yılda bir yaşanan sıkıntılı süreç beraberinde

Ülkemiz için de ciddi bir çıkmazı ve sorunlar yumağını da beraberinde getiriyor.. Örneğin Sakarya’ da kimler dinlendi.? Neden dinlendi? Niye dinlendi? Soruları havada dolaştı birkaç gün Hatırlamaya çalışın lütfen.. Hatta dinlenenler arasında önemli kişilerin olduğunu da biliyoruz.. Konuyla ilgili olarak Sevdiğim ve konunun uzmanı bir dostumla Konuyu masaya yatırma imkanımız oldu.. Neden böyle oluyor? Bu dinlemeler herkesin söylediği gibi Emniyetin keyfine göre mi yapılıyor?

Herkes dinlenebilir mi gerçekten.. Konu hakkında bilgi sahibi olan dostumuz..

“İki türlü dinleme vardır.

-Resmi ve Savcılık oluru ile yapılan dinleme,

- İstihbarat (ön izleme) dinlemeler.. Resmi sağcılık dinlemeleri, suçlunun suçunun sabit olması, kafadaki bazı soru işaretleri nedeniyle dinlenmesine gerek görüldüğünde resmi yazı yazılarak yapılan dinlemelerle oluyor..

Ancak istihbarat (ön izleme) ise çok farklıdır. Bunu da konuya muhatap ilgili müdür..Şüphe duyduğu ancak kesin kanaati olmadığı (eroin, kaçakçı vs) gibi kişileri takibe alır. Bu işlemi yaparken bundan kimseyi haberdar etmez. Ne Bağlı Olduğu Emniyet Müdürünü’ nü, ne De savcılık makamlarını. Ne de bir başka birilerine bu konuda hiçbir malumat vermez.

Takip ettiği kişinin gerçekten şüphe duyduğu gibi şüpheli olması durumunda ise, konuyu önce il Emniyet Müdürü’ ne, daha sonra da Adli makamlara bildirerek konuyla ilgili resmi işlemlerin başlamasını sağlar. Ve tüm bilgileri üst makamlara teslim eder” dedi.. “Herkesin dinlendiği, emniyet yetkililerin kafasına taktığı her kişiyi kimseye sormadan dinleyebileceği söylentileri dedikodudan ibarettir”

Diyerek konuşmasına devam eden

Dostumuz;

“Asla keyfiyete yönelik, kişilere bağımlı bir dinleme söz konusu değildir. Böyle bir durum kesinlikle mümkün değildir. Bazı kişiler ;“efendim ben falancayla konuşuyordum, hiç suçum yokken ben suçlu kişiyle konuştum diye aylarca hapis yattım “ der.. Bunun da aslı mümkün değildir. Suça karışmamış. Suça ortak olmayan kişilerin böyle bir şeye maruz kalmaları mümkün değildir” dedi.. Hani derler ya “Ağzı olan konuşuyor” Gerçekten de öyle. Dinlemeler konusunda Bilgisi sahibi olan da olmayan da Konuşuyor. Kimi kulaktan dolma bilgilerle, Kimi ise bildiğini zannederek.. Konuşur. Ama böyle bir durumda da ortalıkta.. Herkes telefonundan gelen hışırtıyı dinleniyormuş gibi algılayarak, Ortalığı velveleye verebiliyor..

Dostumuz:

"Evet Sakarya’ da birileri dinlenmiştir illaki.. Ama bu masum olduğu için. Suçsuz olduğu için değil. Mutlaka ve mutlaka gerek resmi, gerekse ön izleme adı altında dinlenen bu kişiler ile ilgili ciddi verilerin olduğu da düşünülmelidir” dedi..

Tabi bu anlamda Adli yargı gereğini yapacak ve bu anlamda suçu olanlar zaten suçun cezasını çekeceklerdir. Suçsuz olanlar ise normal yaşamlarına devam edecek..

Ancak bunu hiç günahı yokmuş da keyfiyetten dinlendiğini söyleyenler var ya, işte onlar gerçek ortaya çıktığında ne söyleyecekler

Onu merak ediyorum.

Güzel bir söz;

Elbisesi kirli olanlardan değil

Düşüncesi kirli olanlardan

Uzak duracaksın

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Başoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi