Atık ve Geri Dünüşüm Tesis Neden Yok?

Yaşadığımız çağda Ambalaj atıkları ile iç içe yaşıyoruz.

Aldığımız her ürünün bir paketi bir ambalajı var,

Yılda 500 milyar poşetin üretildiği bir dünyada plastiğin doğada 1000 yılda yok olduğunu hesap edersek çevremize baktığımızda bu konuda ne kadar duyarlı olduğumuzu, ne kadar sistematik ve bilinçli çözümler üretmek konusunda yetersiz kaldığımızı görebiliriz.

Çöpünü bile geri dönüştürmek mantığı ile ayrıştırmak bir tarafa, gelişi güzel cadde ve sokaklara atan, aldığı her ürünün ambalajını açtığı yerde bırakan bir millet olarak ülkemizi ve seviyor gelecekten çevre konusunda endişe duyuyor isek kendimizi ve çevremizi bilinçlendirmek mecburiyetindeyiz. Netice olarak nasıl bir çevrede yaşamak istiyorsak, ona göre davranmak zorundayız, Avrupa’daki sistematik çözümlerden dem vurmak yerine ‘’Temizlik imandan gelir’’ diyen bir dinin mensubu gibi davrandığımızda zaten birinci basamağı geçmiş olacağız.

Kişisel sorumluluğun dışında Kurumsal boyutta Belediyelerin asli sorumluluğu olan Temizlik ve atık geri dönüşümü konusunda son yıllarda merkezi yönetimin çıkardığı yasa ve yönetmelikler ile paralel verilen teşvikler neticesinde Belediyeler Vahşi çöp depolama alanlarından yavaş yavaş arınmaya başlayarak Atık geri dönüşümü konusunda çalışmalar yapıp projeler üretmeye başladı. Ancak henüz somut olarak uzun vadede bir ilerleme kaydedilemedi. Ülkemizde hala İzaydaş ve Çimento fabrikaları dışında Atık yok eden ve Geri dönüştürülebilir atıkları Ekonomiye kazandıran İstanbul Ankara Bolu ve Adana Belediyeleri dışında Atığı geri dönüştürüp gelir elde eden Firma ve Belediye sayısının yetersizliği aşikâr.

Geçtiğimiz Yerel seçimlerde Belediye Başkan adaylarının Proje kitapçıklarını incelediğinizde çoğunluğunda atık geri dönüşümü konusunda proje görmemize rağmen görev sürelerinin sonunda elle tutulur bir yapı ortaya koymamış olmamaları yapmış olmak için yaptıklarının çok açık ispatıdır.

Belediyelerinin konu hakkında yetersizliklerini belirtirken Belediye bütçelerinin yetersizliği ve Özel sektör yatırımları için çöp kalitemizin düşük olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir.

İlimizde Sayın Aziz DURAN döneminde yapılan katı atık deponi alanı dışında Büyükşehir Belediyesinin iyi niyeti ile yapmaya çalıştığı proje ve Lokal çözümler dışında uzun vadeli bir çalışma yok. Hafta içerisinde yapılan olağan Meclis toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanının açıkladığı beş yıllık stratejik eylem planı içerisinde de bu konu hakkında bir beyanat görmedim.

Belediyeler hernekadar Bütçe ve yatırımları ile Merkezi yönetim ödeneklerine bağımlı olsalarda asli sorumlulukları uhdesinde yaptıkları yatırımlar dışında ürettikleri projelerde Ekonomik olarak yatırım maliyeti ile geri dönüşüm ve fayda ekseninde değerlendirerek denk bütçe oluşturmak zorundadır. Birçok belediye bu hataya düşmüş sıkıntısını gelecek nesiller görmüştür Sayın Sefa SİRMEN zamanında milyon dolar harcanarak yapılan Yuvacık barajının Ne getirip ne götürdüğü keza aynı paralelde yapılan İzaydaşın bu gün Belediyenin en karlı bir kurumlarından biri olduğu gerçeğini göz önüne almak gerekir. Geçmişte bu mevcut örnek önümüzde duru iken Sakarya Büyükşehir Belediyesinin vizyon proje olarak yaptığı HES yatırımının belediyeden ne getirip ne götürdüğünü kanımca tekrar gözden geçirmek gerekir.

Ülkemizde Binlerce Geri dönüşüm ve atık geriz kazanım firması mevcut, Bu firmalar çöpün içerisindeki Plastik, Metal maden, vb. maddeleri ayrıştırarak granül haline getirip yahut presleyerek pazarlamakta Pet hurda kilogam fiyatı: 0,15 kuruş Sert plastik hurda kilogam fiyatı: 0,65 kuruş Naylon hurda kilogam fiyatı: 0,15 kuruş Plastik hurda kilogam fiyatı: 0,45 kuruş Hurda demir kilo: 0.60 kuruş Hurda bakır kilo: 11 TL Hurda Kâğıt kilo: 0,25 kuruş Hurda alüminyum kilo: 3 TLcivarında satılmaktadır kısaca çöpün içerisinde para vardır. Özel sektör firmaları bunu fark ederken Belediyelerin bunu fark etmemiş olması anlamsızdır. Belediyelerin konuya bakışı asıl sorumluluğu olan atık konusunda bir firma yahut kişi kendine geldiğinde gözünde dolar işareti oluşturmak yerine konuya kesin, kalıcı ve mantıklı çözümler bulmak mecburiyetindedir.

Hendek Belediye Başkanı Sayın Ali İNCİ nin desteği ve özverisi ile 2010 yılında başlayıp 2013 yılına kadar sürdürdüğümüz Avrupa’nın değişik kentlerinde Tesisleri yerinde gördüğümüz İlimize ve ülkemize katkılarını değerlendirdiğimiz Sakarya ili Atık Envanteri ve Alternatif Çözüm önerileri projesinde ortaya çıkan tabloda; İlimizde yılda yaklaşık 350 bin ton Katı atık çıkmakta bunun yaklaşık %21 inin geri dönüştürülebilir % 34 ünün kompast gübreye müsait atık olduğu, Toplam çöpten Elektrik üretilebileceği gerçeği ile Küçük çaplı firmalara gelir kapısı olan Atık geri dönüşümünde Belediyeye gelir olacak tonlarca hammaddeyi uygun sistematik teknolojik ve kurumsal bir çözüm bulamayıp yatırıma dönüştüremediğimizden Sakarya Büyükşehir Belediyesinin toprağa gömdüğü gerçeğini masaya koymamız gerekmektedir. Bu kayıba ek olarak Bu çöpü toplamak için yılda 10 milyonun üzerinde harcama yapıyoruz ve önümüzdeki beş yıllık stratejik planlamada Belediyeye gelir kapısı olacak su gibi altyapı gibi şehirlerin temel ihtiyacı olan Katı atık dönüşümü konusunda bir Tesis planlaması yok.

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin iyi niyetle Çevre daire Başkanlığı ile yaptığı çalışmalara ilave olarak en kısa zamanda Bölgenin ve şehrin ihtiyacı olan Katık atık imha ve Geri dönüşüm Tesis projesini hayata geçirmesi gerekmektedir. Bu hem Belediyemize uzun vadede Karbon emisyonu ve Çevreye katkısı nedeni ile itibar kazandıracağı gibi hem de Belediyeye ek gelir olacaktır.

Saygılarım ile

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Akın Aksakal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?