Ne olacak Sakaryaspor’ un hali?

Yine yeniden ;

Alışkanlık haline gelen Sakaryaspo Kongrelerinden biri daha yapıldı haftasonu,

SATSO ya gittiğimde cılız bir kalabalık bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az kongre üyesi vardı.Aslında ortam Kulübün geldiği noktanın dışa vurumun’dan başka bir şey değildi Şehirde Camiada gelinen noktayı sanırım kanıksadı.

Ne olacak bu kulübün hali!!

Söylemleri ile başlayan sohbetler dahi kaybolmuş

Kongre salonuna geçtiğimizde Kongre Başkanlık Divanı oluşacak diye beklerken mevcut yönetici arkadaşlardan biri’’Yasal prosedürü başlatalım ve bitirelim’’ dedi ve Kongre yeterli çoğunluk sağlanamadığı gerekçesi ile iptal edildi.

Kongre Tüzüğünde İlk oturumda yeterli çoğunluk sağlanamaz ise ikinci oturumda çoğunluğa bakılmaksızın Kongre yapılır,şayet yeni yönetim teşekkül etmez ise Kongre Başkanlık divanı ilgili kişi ve kurumlar ile görüşerek derneği en kısa zamanda tekrar kongreye götürür.Kısaca 31 Mayıs ın özeti Sakaryaspor her alanda!!ciddiyetini kaybetmiş.

Daha evvelki yazımda değindiğim givi mevcut yönetim elindeki imkan ve şartlara göre bu sezon başarılı olmuştur ve Selahattin Aydın’ın bu süreçte oluşturacağı yeni yönetim ile devam etmesi en uygun çözümdür ;

Eski Kulüp Başkanlarımızdan İrfan Çelik in talebi ile Sn başkan kısa bir açıklama yaptı,bu açıklamayı çok dikkatli analiz etmek gerekir ;

Bakan,Sn Büyükşehir Belediye Bşk,SATSO Bşk ve STK lar ile Kongreden bir gün önce tekrar bir araya geldiklerini kendilerine oluşturulacak 1.5 Milyon bütçe ile devam etmeleri’nin istendiği Ancak

Başkan Kulübün katti çözüme ihtiyacı olduğunu ;

TFF alacaklı ve İcra yolu ile Alacak tahsil yolu ile kulübün hareket kabiyetini yok eden mevcut sporcu borçlar için Mayıs sonuna kadar anapara artı Hukuksal giderler karşılığında protokol yapıldığı’nı bunun için 5 Milyona yakın bir bütçeye ihtiyacı olduğunu bu bütçe ile bu borçların tamamen ödeneceğini,Vergi ve SSK borçları içinde beklenen torba yasa ile kulüp profosyenel liglerde kaldığı sürece yönetimler dönemleri ile ilgili sorumluluklarını yerine getirerek tekrar borçlanmadığı takdirde; Federasyon ve diğer gelirler ile Kulüp kendini idame ettirirken borçlarını ödeyebileceğini ifade etti.Bunun içinde ;

Yapılan toplantıdan kendisinden bir aylık bir süre istendiği iyi niyeti gördüğü için bir ay daha devam edeceğini bir ay sonunda bu şartların oluşmaması durumunda kendisinin devam etmeyeceğini söyledi.

Sn Selahattin Aydın’ın söylemlerinin tamamına katılıyorum,

Ancak eğer sevgili başkan geçmiş tecrübeleri ile bunları ifade ederken devam etmek gibi bir haleti ruhiyede ise, kendi yönetimi içerisinden oluşturacağı bir kongre başkanlık divanı oluşturarak bu bir aylık sürede Seçimli yapılan olağan kongrede , kongrenin ve kulübün ciddiyetine saygı göstererek devam etmeliydi.

Yapılamayan!

Kongre kapanırken Eski Yöneticilerden Murat Tıknaz söz alarak mevcut borçları yapanların kulübün bu duruma gelmesinin nedeninin, tercihleri ve eylemleri ile eski yöenticiler olduğu bunların bazılarının da şu an aramızda olduğunu söyledi!!

Selahattin Aydın eski defterleri açmanın kimseye fayda getirmeyeceğini söyleyerek ortamı yumuşatıp kongreyi kapattı. Murat Tıknaz ın açıklamaları her nekadar sivri bir çıkış olsada kendi hatalarımızı görerek birilerinin çıkıp kıral çıplak demesi bence doğru bir davranış şeklidir.

Çünkü Vicdan sahibi insanlar her ne şekilde olur ise olsun hatalarını telafi etme yolunu seçerler.

Kulübün SSK ve Vergi borcu var diyoruz geliri olmayan bir kulübün 20 milyonu aşkın bir vergi ve SSK borcunu yapması için KDV nin %8 olduğu ülkemizde nekadar para harcaması gerektiğini,bu paranın kaynağını ,nereye harcandığını ,harcanırken anaparanın küçük bir kısmı olan Vergi ve SSK nın niçin ödenmediğini sorgulamıyoruz.

Mevcut Başkan Selehattin Aydın 2006 yılında Vergi ve SSK borcu olmayan kasasında 960 bin lira para olan Süperligden düşmesi kesinleşmiş Kulübü istifa edip bırakırken o zaman ki mevcut durumu kendisinden daha iyi bilen olamaz.

2009 da hangi şartlarda 20 Milyona yakın Vergi ve SSK borcu ile A.Ş ‘in ile hangi mantık ile kimler tarafından Sakaryaspor Kulübü derneğine devir alınarak bugünkü gelinen noktanın zemini hazırlanarak,aynı sezon içinde iki takım kurularak bugünkü Sporcu borçlarının temelini oluşturan borçlarının nasıl oluştuğunu,devir sürecinin nasıl geçekleştiğini o süreci yaşayan arkadaşlardan daha iyi kimse bilemez.

Borçsuz kulübün üç sezonda(2006-2009)nasıl 20 milyona yakın vergi ve SSK borcu yaptığını. Devir sürecinin nasıl neden hangi şartlarda gerçekleştiğini ondan sonra suni teneffüs ile yaşayan, bir sözleşmeli , sporcusu kalmış kulübün o sporcusuda serbest kalmasın diye seçildiği gün 273 binlirayı tek kalemde kendi cebinden yatıran başkanın fedakarlıklarıda, çarşaf çarşaf faturaları gazetelerde yayınlanan başkanlarda malli ve idari açıdan sorgulanması gerekmez mi?

Selehattin Aydın yönetiminin birinci görevi olmalıdır.Birilerini küstürmemek için eski defterleri açmamak bulunduğu makamın sorumluluğu ile ters orantılıdır.

Selahattin Aydın Kürek Federasyonu seçimlerinde, 2006 Sezonunda TFF nin kirli oyunlarını Samsunda Malatyada yapılanları en iyi bilendir. Sakaryasporun onuru kurtarmak için onuru ile İstifa ederek bıraktığı kulüp bu gün bu noktadadır.

Aynı erdemi göstererek Gelecek ve Geçmiş için sorumluluk sahibi olan kişi ve kurumlara aynı duruşu sergilemelidir.

Bir ay ise bir ay bekleyip göreceğiz lakin kimse şapkadan tavşan çıkacağını beklemesin,Selahattin Aydın akıllı mantıklı dirayetli çözümü söylüyor.

Çözülmeyecekse bataklıkta çırpınmayalım

Çırpındıkça batıyoruz !!

Şahsen katılmamak elde değil

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Akın Aksakal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi