İktidar Değil Muhalefet Sorunu

Ülkemizde gündemi yakalamak

Değişkenlere aynı çizgide bakıp İstikrara tutunabilmek zor zanaat.

Kaybedilen yıllar, heba olan yatırımlar kâğıt üstünde kalan yatırımların sebebi hep Muhalefetin kendi içerisindeki ikbal mücadelesi değilmi?

1950 lerden günümüze Ülke siyaseti incelendiğinde aleni örnekler ile dolu. Askerîn İktidar ve güç savaşı, Kirli ellerin sokak müdahaleleri, Liberal sağda güç savaşları, Sosyalistlerin çökmüş ideoloji özentileri ile küçük olsun benim olsun beklentileri. Millet ve ulus olma sevdamızın timsali İstiklal marşı şairimizin taksimin ücra bir otel desahipsizlikten öldüğünü bilmeyip sorgulamayan sözde her daim muhalefet Cumhuriyet ve Demokrasi bekçileri, İşçi, Memur el ele nidaları ile tribünlere oynayıp patronlarla kol kola gezen koltuk sevdalıları;

İyiyi takdir, Eksiği tespit, yanlışı tenkit görevi olacak Muhalefet; Kendi içerisindeki güç savaşları ile Milli duyguları istismar ederek siyaset yapmanın ötesine geçmeyi yıllardır başaramamıştır; Ülkenin asıl sorunuda budur. Dönemsel olarak son on yılda ülkemizde iktidar değil çok ciddi muhalefet sorunu olduğu aşikâr. Seçimler artık iktidar beklentileri ile değil çok haklı olarak asli görevine dönmesi arzulanan güçlü bir muhalefet beklentileri ile geçiyor.

Tek adamlığı Tenkit et dikatorya’dan dem vur; Beşikten mezara koltuğa yapış, Başarı yâda başarısızlığı sorgulamayan

Kısa dönem İktidar şansı bulmasına rağmen bunu değerlendiremeyen kırk, elli yıllık ideoloji ye dayanan köklü Muhalefet partileri ne yazık ki ülkemizde ciddiyetini kaybetmiştir.

Yakın zamanda harita üzerinde yapılmış görünüp müttehitleri zengin yapılan duble yollar, Secim dönemlerinde dağıtılan gece kondular’a verilen tapular ile çarpık kentleşme’ den ötürü başlatılan Kentsel dönüşüm ve onlarca örnek;

AKP ve CHP önümüzdeki süreçte Olağan üstü kongreye gidiyor yakın geçmişte süreci incelediğimizde aradaki bariz farkı aleni olarak görüyoruz.MHP ise kendini programını sorgulamak gibi bir düşüncesi yok!!Partilerin vitrinlerine ve oligarşik yapılarına baktığımızda geleceklerini etüt etmek hiç de zor değil,On dört partin bir araya gelip muhalefet olamıyor ise bunu sorgulama ihtiyacı duymayıp kusuru kendinde değil mayolu seçmende buluyor ise neden %60 değil diye kendini sorgulayan AKP 2023 değil 2071 e kadar iktidarda kalması aynı çizgiyi sürdürdüğü takdirde hiçte zor değil. Siyasette sorun bence burada başlıyor denetim mekanizması çalışmayan muhalefet siyaseti olmadıkça İktidar ya freni boşalmış yada el freni çekilmiş araba gibi gider nerde duracağı nereye çarpacağı belli olmaz bunun da sorumlusu muhalefettir.

Sol fraksiyon Sakarya yıllar sonra DSP nin 1990 ların sonunda Sayın Ağabeyim Ramis SAVAŞ ı meclise gönderdikten sonra geçtiğimiz dönemki genel seçimlerde Sayın Engin ÖZKOÇ u meclise gönderdi iyi niyet ve çalışma azminden şüphe duymadığım Sn Vekil, İlimizin diğer vekillerine kıyas ile ulusal ve yerel basında daha çok yer buldu. Milli Eğitim komisyonunda yumruk yedi, miting yapamayan Sayın Cumhurbaşkanı adayının mitinglerini organize etti, İl Başkanlığı seçimlerine müdahil oldu olmadı, İl Başkanı İle aday polemiğine girdi Vekil seçildiği ilin desteğini alamadı parti MKYK üyeliğinden oldu, Sakarya protokolü ile Abhazya’ya gitti, Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde elinde sandıkla oturdu kaldı ulusal medyada haber oldu.HDP nin etnik milliyetçiliğinin tartışıldığı bir ortamda TBMM vekilinin ulusal bir seçime haklı yada haksız müdahil olması şık olmadı, Vekil seçildiği il; Yerel seçimlerde ,parti içi ikbal ve hırs savaşları neticesinde elli yılı aşkın köklü bir siyasi partinin çoğu ilçede mahalle muhtarlarından daha az oy alması,Büyükşehirde tek haneli rakamlarda oy alarak hezimete uğraması sanırım 2015 ve sonrasında sol fraksiyonun tekrar vekil çıkarması için uzun zaman gerekecek, Ülke muhalefeti gibi İlimiz muhalefetinin de kendini acilen sorgulamaya ihtiyacı olduğu gerçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Akın Aksakal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi