Bize Hiç Yakışmadı...

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 20 yıldır devam eden Karasu Limanı inşaatının hala tamamlanamadığını öğrenince herhalde çok şaşırmıştır.

20 yıl çok uzun bir süre.

Hele bir Liman inşaatı için.

Uzmanlara göre bir limanın inşaatı normal şartlarda en fazla 3-4 yılda tamamlanması gerekiyor. Bugünkü teknolojiye göre bu süre istenirse 2 yıla kadar da indirilebiliyor.

Karasu Limanının bugüne kadar tamamlanamamış olmasının sebebi ise bu projenin sahipsiz olması. Eğer istenseydi ve bu projeye sahip çıkılsaydı, bugün Karasu Limanı çoktan bitirilmiş olacaktı ve Türkiye’nin önemli limanları arasında yerini almış olacaktı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaretinde bu konu kendisine aktarılınca bu limanın bölge için sahip olduğu stratejik önemi Sakaryalılardan çok daha iyi kavramış olacak ki, bu işe sahip çıktı. Bu duyarlılığı aslında Sakarya’nın göstermesi ve kendi işine sahip çıkması gerekiyordu.

Bugüne kadar gecikmiş böyle bir yatırımın bir an önce tamamlanması elbette ki önemli. Ama Sakarya’nın, Sakaryalının kendi işine neden bu kadar duyarsız kaldığı şimdi daha çok sorgulanıyor. Burada hiç kimse ve hiçbir kurum bu yatırım bizim ilgi alanımıza girmiyor diyemez.

Sadece liman değil.

Aynı şekilde Demiryolu inşaatının da liman inşaatı ile eş zamanlı tamamlanması gerekiyor.

Çünkü birçok firma demiryolu ve liman olacağı için Sakarya’ya yatırım yapmayı tercih etti ve şu anda özellikle bu iki yatırımın biran önce tamamlanması ve hizmet vermeye başlamasını bekliyor.

Ticaret ve Sanayi Odası, Üniversite, Ticaret Borsası, Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşlarının bu konuda büyük sorumlulukları var.

Bu projelerin Ankara takibini Sayın Bakan Fikri Işık değil Sakarya’nın bakanı Sayın Ayşenur İslam ve Sakarya‘nın milletvekillerinin takip etmesi ve bugüne kadar da bu sorunu çözmüş olmaları gerekiyordu. Sakarya’ya da bu yakışırdı. Olmadı. Bize hiç yakışmadı…

Gerçi ortada henüz çözülen bir sorun yok. Bekleyip göreceğiz.

Ama bir kez daha şunun altını çizmekte fayda var. Sayın Bakan Fikri Işık’ın Karasu Limanı ve Demiryolu projesine sahip çıkarak her iki projeyi de bizzat takip edeceğini söylemesinden şu sonuca varıyoruz. Sakarya, Ankara bürokrasisinde sanıldığı gibi güçlü değil.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan COŞKUN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi