Türkçe'sini Kullanalım

Her alanda taklit, yozlaşma, kimliksizleşme ve çürümeye maruz kaldığımız gibi, dilimiz Türkçe de de aynı akıbeti görüyor ve yaşıyoruz.

Hayatımızın birçok alanına giren emperyalistler, gündelik konuşma lisanımıza da nüfuz etmiş, yabancı birçok kelime dilimize ve şehirlerimizde ki levhalara salgın hastalık gibi müptela olmuştur.

Bilmeyen ve tanımayan birisini, bir gece karanlığında cadde veya sokaklarımıza paraşütle indirip, gün açtığında, ‘’Burası nere’’ diye sorsak; hangi ecnebi ülkeyi söyler bilmem ama, Müslüman Türk milletine ait bir şey görmekte zorlanacağı aşikardır.

Yabancılaşmayı; sadece tabelalarda ki kelimelerde değil, binalardaki mimari de, desen ve estetiğinde, cadde tasarımı ve orada yürüyen insanların kılık ve kıyafetinde de görecek, bize ait o yeri, İsveç ya da Belçika sokaklarından ayıramayacaktır. BELKİ ÇÖPLER GÖZÜNE TAKILIRSA, ‘’ BURASI MÜSLÜMAN BİR BELDE DEĞİL AMA, BATI DA OLAMAZ’’ diyecektir.

Dilimizde ki yozlaşmayı ayrı bir yazı da ele almak üzere, gündelik dilimize giren yabancı bir kısım kelimelerin TÜRKÇE KARŞILIKLARINI verelim ve zerre kadar yerli, milli ve İslami hassasiyete, düşünce, kimlik ve kişiliğe sahip olanlara, dilimiz konusunda duyarlı, seçici ve korumacı davranmalarını, ehemmiyetle istediğimizi belirtelim.

İşte gündelik konuşmalarımıza, dilimize ve dünyamıza giren ecnebi kelimeler ve Türkçe karşılıkları:

Dizayn (TASARIM ), Analiz ( TAHLİL, ÇÖZÜMLEME ), Online ( ÇEVİRİMİÇİ ), Kriter (MİYAR, MISDAK,ÖLÇÜT ), Part-Time ( YARI ZAMANLI ), Slayt ( YANSI ), Empoze etmek (DAYATMAK ), Pesimist ( KARAMSAR, BEDBİN ), Driver ( SÜRÜCÜ ), Bye bye ( HOŞÇA KAL ), İllegal ( YASADIŞI ), Timing ( ZAMANLAMA ), Catering ( YEMEK HİZMETİ ), Departman (BÖLÜM ), Revize etmek ( YENİLEMEK ), Global ( KÜRESEL, KÜREVİ ), Sempatik (SEVİMLİ,CANAYAK ), Security ( EMNİYET,GÜVENLİK ), Prınter ( YAZICI ), Elimine etmek (ELEMEK ), Versiyon ( SÜRÜM, UYARLAMA ), Ekstra ( FAZLADAN ), Imitasyon ( TAKLİT ), Optimist (İYİMSER ), Save etmek ( KAYDETMEK ), Adisyon ( HESAP FİŞİ ), Print Out ( ÇIKTI ), Anons etmek ( DUYURMAK ), Bodygard ( KORUMA ), Doküman ( VESİKA,BELGE )

Exit ( ÇIKIŞ ), Check etmek ( KONTROL ETMEK ), Feedback ( GERİ BİLDİRİM ), Koordinasyon ( EŞGÜDÜM ), Full-Time ( TAM GÜN ), Absürt ( SAÇMA ), Adapte etmek (UYUM SAĞLAMAK ), Lap top ( DİSÜSTÜ BİLGİSAYAR ), Provoke etmek ( KIŞKIRTMAK ), Jenerasyon ( NESİL, KUŞAK ), İzolasyon ( YALITIM ), Data ( VERİ ), Prezantasyon ( SUNUM ), Finish ( BİTİŞ,VARIŞ ), Downland etmek ( İNDİRMEK ), Monoton ( TEKDÜZE ), Konsensus (UZLAŞMA ), Full (TAM,DOLU ), Emergency ( ACİL), Ambiyans ( HAVA, ORTAM ), Start almak (BAŞLAMAK ), Center ( MERKEZ ), Relax olmak ( RAHATLAMAK ), E-mail ( E-POSTA ), Kominikasyon ( İLETİŞİM ), Cv ( ÖZGEÇMİŞ ), Selfie ( ÖZÇEKİM ), Okey ( TAMAM ), Trend (EĞİLİM ), Spontane ( KENDİLİĞİNDEN ), Link ( BAĞLANTI )

Formasyon ( ŞEKİLLENME, OLUŞ, OLUŞUM ), Formel ( ŞEKLİ, RESMİ ), Formsuz (ŞEKİLSİZ ), Foseptik ( LAĞIM ÇUKURU ), Fragman ( TANITIM FİLMİ ), Fraksiyon (PARÇA ), Frapan ( GÖZ ALICI ), Früktoz (MEYVA ŞEKERİ ), Furya ( BOLLUK ), Futbol ( AYAKTOPU ), Füme ( DUMAN RENGİ GRİ ), Fünye ( ATEŞLEME KAPSÜLÜ ), Galeri ( SALON ), Gangster ( HAYDUT ), Gar ( DEMİRYOLU İSTASYONU ), Garanti ( TEMİNAT ), Gazete (CERİDE ), Geometri (HENDESE), Glikoz ( ÜZÜM ŞEKERİ ), Gramer ( DİLBİLGİSİ ), Kalite ( VASIF, NİTELİK ), Melodi (NAĞME, AHENK ), Misyon ( hususi vazife ), Mit ( EFSANE ), Miting (AÇIK HAVA TOPLANTISI ), Mobilya ( MEFRUŞAT ), Oryantalist ( ŞARKİYATÇI ), Parti ( PARÇA, KISIM, FIRKA, HİZİP ), Partikül ( TANECİK ), Paspal ( KÖTÜ, BAKIMSIZ ), Stil ( TARZ, USLÜP ), Deşarj ( BOŞALMA ), Şarj ( DOLMA, DOLDURMA ), Brifing ( TOPLANTI ).

Herkes üzerine düşeni ve gücü yettiğini yapar, konuşma, yazı ve levhalarında yabancı kelimelere yer vermez, verenleri de münasip şekilde uyarırsa, önemli mesafe alacağımızı ve en azından vebalden kurtulmuş olacağımızı düşünüyoruz.

Yazımızı Oktay Sinanoğlu’nun konu ile ilgili sözü ile bitirelim:

‘’Gençlerin üstünde İngilizce yazılı, hatta Amerikan bayraklı gömlekler giymesi, tam bir kafaların sömürgeleşmesi işareti. Böyle malları, kasten yapıp piyasaya çıkaran şirketlere karşı tedbir alınmalı, halkça tepki gösterilmeli. Başörtüsü konusunda aslan kesilenler, asıl bu ciddi şahsiyetsizlik, kim idüğü bilmezlik, onursuzluk karşısında hassaslaşmalıdırlar.’’

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Karagüzel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi