Yeni 'Arnavutluk'

Komünizmin en şiddetli yaşandığı ülkelerden biri Arnavutluk…

40 yıla yakın bir süredir ülkede uygulanan bu rejimin izleri henüz silinmiş değil.

Enver Hoca bu ülkede derin izler bırakmış…

Ama buna rağmen, Arnavutluk, bugünkü gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmaya ve yetişmeye çalışıyor.

Ancak bu kolay olmayacak gibi görünüyor.

Çünkü bu ülkede yapılması gereken daha çok şey var.

Sakarya Demokrasi ve Gelişim Platformu’nun davetlisi olarak gazeteci arkadaşlarla gittiğimiz Arnavutluk’ta 2 gün kaldık. Hızlı bir tempoyla yaptığımız ziyaretler ve gözlemler neticesinde ülkenin durumu hakkında önemli bilgiler edindik.

Sakarya Demokrasi ve Gelişim Platformu başkanı Remzi Çinemre ve basın sorumlusu-koordinatör Salih Taş ve gazeteci arkadaşlarımız Sezai Matur, Necdet Başaoğlu, Duran Savaş, Arda Aydıntepe, Mustafa Kaya, Erkan Taş ve Uğur Kaya ile birlikte gittiğimiz Arnavutluk’ta 2 gün boyunca bize rehberlik eden Kahramanmaraşlı Mustafa ve Ankaralı Ömür’den de önemli bilgiler aldık.

Tiran, Durres, İşkodra

Adriyatik denizi sahilindeki bu küçük ülke güçlü bir ekonomiye sahip değil. Ancak tarım yapılabilecek verimli topraklara sahip.

Birçok sektörde yatırım yapılabilir. Ayrıca bu ülkenin Sakarya ile manevi bir bağı da var. Sakarya’da yaşayan Arnavut kökenli ailelerin sayısı hiç de az değil.

Arnavutluk’taki Türk okulları da büyük ilgi görüyor. Ülkenin Meclis başkanından işadamlarına kadar milletvekilinden Hıristiyan ailelere kadar her kesimden ailelerin çocukları var buradaki Türk okullarında okuyan.

Bu okullar Türkiye için iyi bir referans olmuş ve Arnavutluk’ta önemli bir boşluğu dolduruyor.

Ancak, bizim sanayicilerimizin ve işadamlarımızın da bu ülkede yapması gereken önemli işlerinin olabileceğini söyleyebilirim.

Her alanda yatırım yapılabilecek bir ülke.

Tiran, Durres ve İşkodra şehirlerinin Sakarya ve Bursa’ya benzeyen önemli özellikleri var.

Zaten işadamlarımız ve sanayicilerimiz için orada hazır bir altyapı var.

Buradaki okullar adeta kültür elçiliği ve ticari ataşeliği gibi çalışıyor. Türkiye’den Arnavutluk’a gezi ve iş amaçlı 1 yıl içinde gelen 2000-2500 kişiye rehberlik hizmeti de veriyor buradaki Türk okulları.

Her şey açık ve şeffaf aslında. Burada görev yapan öğretmenler son dönemlerde yaşananlardan üzgün olsalar da sabırla ve kararlılıkla, yaşanan olumsuzlukların bir gün son bulacağı ümidi ile görevlerine devam ediyorlar.

Arnavutluk’un benimsediği ve bağrına bastığı Türk okulları aslında diplomasinin yapamadığını yapıyor ve başarıyor. Hıristiyan ailelerin bile çocuklarına iyi bir eğitim vermek için tercih ettiği bu okullar ile ilgili şüphesi olanlara yurt dışındaki okullara gidip görmelerini tavsiye ederim. Çünkü Türk okullarının kapıları herkese açık…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan COŞKUN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi