İl Dışında "Oy Kullanabilme "Savaşı

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için, seçmen listelerinin askıya çıktığı tarihlerde, seçim tarihi olan 10 Ağustos da il dışında olacağımdan, olacağım yerde oy kullanabilmek için, ilgili muhtarlık ve nüfus müdürlüğüne gitmiştim.

Nüfus idaresi; yerleşim yeri adresinin, oyumu kullanacağım yere aktarılabilmesi için, oradan, elektirik,su , telefon faturası ya da bunlara ait abonelik sözleşmesi gerektiğini söylemişti.

Anadolu’nun batısında yaşayan bir insan, 800-1000 km doğu da bir yerleşim yerinden gidip fatura getirecek! Bunun mümkünatı, pıratiği ve uygulanabilirliği var mıydı?

Üstelik zaman bile kalmamış, tarih 8 Temmuz idi. Listelerin askıdan inmesi ile itiraz veya nakil süresi de, 9 Temmuz akşamında sona eriyordu.

Aynı tarihte, yani 8 Temmuz da, b.sayarın başına geçip, zaman daraldığı için alelacele mevzuyu BİMER’e yazdım.

Kayıt altında olan BİMER müracaatım aynen şöyle:

‘’10 Ağustos da başka bir il de olacaklar için, olacakları yerde rey kullanabilmeleri için, oradan bir abonelik faturası isteniyor. Şimdi bunun uygulanabilirliği var mı? Oraya gidip, fatura mı alıp gelelim? Halen bulunulan ilin seçmen listesinde var ise, oradan silinip, 10 Ağustos da olacağı yere bildirilmeli ve bu iş bitmeli. Bayram sonrası birçok insan, ana baba ziyareti, sılairahim ya da tatil için yer değiştirecek ve rey kullanamayacak. Bu yüz binleri bulur. İvedi çözülmesi gerekiyor. Adam, gideceği yere ait fatura nasıl bulsun? Çözüm: Şu anda hangi ilçe de seçmen listesinde ise, bunu belgeleyip, nüfus ya da il-ilçe seçim kurullarınca, seçim zamanı gideceği yere tıransfer edilmesidir. Gereği acele istirham olunur.’’

9 Temmuz günü, ikindi vakitlerinde bir bayan beni aramış, nazik bir ifadeyle, mevzu ile ilgili bir şeyler anlatmaya çalışmıştı. Zaten süre sona eriyordu ve yapılabilecek bir şey kalmamıştı.’ E.posta adresime yazın’ diyerek konuşmayı sonlandırmıştım.

16 Temmuz da E.posta adresime YSK’dan gelen cevap şöyle:

‘’İlgi: 08.07.2014 tarih ve BİMER yönlendirmeli Bilgi Edinme Başvuru Formunuz.

Seçmen Kütükleri, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 33. Maddesine göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemindeki bilgiler esas alınarak düzenlenir ve sürekli bilgi toplama ile her seçim döneminde güncelleştirilir.

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan C.başkanlığı seçimi için, YSK’nun 06.06.2014 tarih ve 2910 sayılı kararı eki C.başkanlığı Seçimi, seçim takvimine göre listeler güncellenmek üzere 2 – 9 Temmuz 2014 tarihleri arasında muhtarlıklara askıya çıkarılmıştır.

RG’nin 10.6.2014 tarihli, 29026 sayılı nüshasında yayımlanan YSK’nun 8.6.2014 tarihli ve 2014/2928 Sayılı Kararı ile ‘ Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi Usul ve Esaslarını Gösterir Örnek; 140/1 Sayılı Genelge’nin 7.Maddesine; 2.7.2014 tarih ve 3123 Sayılı Kararı ile ‘Güncelleştirmede seçmenlere kolaylık sağlamak bakımından( kolaylığa lütfen dikkatlice bakınız!!!), yerleşim yeri adresini başka ilçelere aktarmak isteyen seçmenler başvurularını, ilgili belgelere ( elektirik, su, telefon, d.gaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi) eklemek suretiyle, herhangi bir yer nüfus müdürlüklerine yapabileceklerdir.’ hükmü eklenmiştir.

Konu ile ilgili bilgi vermek için 9.7.2014 tarihinde GSM numaranız aranmış ancak, ulaşılamamıştır. 9 Temmuz 2014 saat 17: 00 itibariyle askı süresi sona ermiş olduğundan, talebinizle ilgili herhangi bir işlem yapılması mümkün değildir. Bilgilerinizi rica ederim. ‘’

Parantez içine de ifade ettiğim gibi, tırnak içinde ‘kolaylık’ sağlamalarına bakar mısınız? Tatile gideceği, belki de otel de kalacağı yerden, elektirik, su, d.gaz , telefon faturası, bunların abonelik sözleşmesi ya da noterden tasdikli kira sözleşmesi isteniyor.

Adam, örneğin Sinop’a tatile gidecek, otel de kalacak, ama, bir ev bulup kiralayacak, noterden tasdikli kira sözleşmesi yaptıracak veya su ve telefon gibi bir şeye abone olup, abone sözleşmesi alacak, dönüp gelecek ve henüz ayrılmadığı yerleşim yeri nüfus müdürlüğüne vererek,yerleşim yeri adresini, seçim zamanı olacağı yere aktarabilecek!

21. Asır da, birçok şeyin i.net ortamında yapılabildiği bir zaman da, bu kadar basit bir işi halledemiyor, çözemiyoruz.

Ben elimden geleni yapmama, ilgili muhtarlığa ve nüfus idaresine gitmeme, sağa sola koşmama, birçok yere de telefon açmama ve BİMER’e yazmama rağmen!

Sorumlu vatandaşlar olarak, acaba kaç kişi benim kadar uğraşmış, mücadele etmiştir.

Umarım bu mücadelemiz, gelecek seçimlerde işe yarar ve çok basit olan bu sorun da çözülür. Oy kullanmanın da ötesinde, bir yanlışlığı, zorluğu ve bürokratik engeli, bir mevzuat düzenlemesinin ortadan kaldırılma meselesi olan bu konuya mutlaka bir hal çaresi bulunmalıdır.

Seçimlere katılımın % 3o’ a yakın düşük olmasında bu hususun çok önemli olduğunu düşünüyor, ilgili tüm çevreleri, gelecek seçimler için gereğini yapmaya çağırıyorum.

NOT: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hayırlı olmasını temenni ediyor, seçilen cumhurbaşkanımıza SIRATI MUSTAKİM üzere muvaffakiyetler diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Karagüzel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi