İmamhatipli Olmak, İmanamı Gelmek?

Ortası yok ne beklentilerimizin nede yaptıklarımızın.

En uçlarda yaşıyoruz hayatı, kolayı zorlaştırmakta, basiti teferruat aştırmakta üzerimize yok

Cumhuriyetin ilanı ile Tekke ve Zaviyeler kanunu ile Müslüman bir ülkede hazırlıksız olarak Tekke, zaviye ve medreseler kapatıldı meftalarımızı defnedecek imam bulamaz hale geldik.3 Mart 1924 tarihinde 430 numaralı kanuna göre Arap harfleriyle yazılan kitaplar yasaklı hale geldi. Kur'an öğrenimi de 'Tevhid-i Tedrisat' uygulamasıyla kaldırıldı. Yasak, 1948 yılına kadar katıksız sürdü. Zamanla din öğretimi açığının giderek büyümesi üzerine ilk kez 15 Ocak 1949'da İmam Hatip Kursları açıldı. Kur'an öğretiminin okul bazında verilmesi ise ilk kez 1950 Demokrat Parti iktidarıyla mümkün oldu. Sadece yayınlar değil, Arapça okunan ezan bile bu yasağın 18 yıl boyunca kurbanı oldu.

Ülkemiz 1950 lerde İmam hatip liselileri ile tanıştı ülkenin ihtiyacı olan İmam, Vaiz ve hatip yetiştirmek için kurulan bu okullar zaman içerisinde Siyasetçilerin hedefi haline getirilerek polemik konusu yapıldı. Yükseköğrenimdeki ek puan uygulaması, Askerî okullara girişte ötekileştirme, kesintisiz sekiz yıllık Eğitim, dört art dört uygulaması derken Eğitim sistemi İmam Hatip liselerinin merkezinde şekillendi. Hiçbir dönemde İmam Hatipleri mecrasına uygun değerlendirip sahiplenme erdemini gösteremedik.

Müslüman bir Ülkede İmam hatiplerin gerekliliği tartışılamaz bile Zeki, akıllı nesiller yetiştirirken bu nesillere İman ve vicdan katmak Bilim, Sanat kadar Eğitimin sisteminin asli sorumluluğu olmalıdır. Günümüzde İmam Hatipler dışında da artık geçmişte haftada iki saat koyulan Din Kültürü ve Ahlak dersi dışında, Eğitim alanı ne olur ise olsun Kuran-ı Kerim, Sier gibi dini dersler seçmeli olarak verilerek yeni neslin iman konusunda ki bilgi eksikliğide giderilmekte, Velîlerde çocuklarının bu eksikliğini gidermek için zorunlu İmam Hatip tercihi yapmak zorunda kalmamaktadır.

İmam Hatipler çoğunlukla asli yetiştirmesi gereken İmam, Hatip, Vaiz yetiştirmekte bu Meslek Liselerinden mezun olanlar KPSS ve yeterlilik sınavını geçtikleri takdirde atanmakta, Tercih edenler ise gerek İlahiyat gerekse diğer Fakültelerde Yükseköğrenime devam etmektedir.

Eğitimde dini bilgilendirme ve yetiştirme Sağlam bir zemine oturmuş iken günümüzde siyasiler de bir İmam Hatip Lisesi aşkı cebelleşti ki sormayın İlimizde Merkez dâhil olmak üzere hemen hemen her ilçede İmam Hatip Lisesi var iken Arifiye, Sapanca, Erenlerde yeni İmam Hatip Liseleri yapılmakta Merkezde köklü bir İmam Hatip Lisesi var iken Eski valilik lojmanının olduğu şehrin tam kalbine şehre gelenin gözüne sokar gibi beni bile bu yaştan sonra okuyup imam olmaya teşvik edecek kadar güzel bir İmam Hatip Lisesi yapılması siyasilerdeki İmam Hatip duyarlılığın daki samimiyeti sorgulamadan edemiyor insan Çünkü Eğitim bu ülkede her vatandaşın hakkı İmam Hatiplinin de, Fen Liselinin de, Anadolu Liselinin de ; İl Milli Milli Eğitim Müdürlüğü her sınav döneminin sonunda Sakarya Türkiye’de Sınav sonuçlarında ilk elli ye giremiyor diye yakınmak yerine imam hatiplerdeki Eğitim kolaylığını İlimiz de en yüksek puanla girilen Fen Liseleri içinde düşünmeli.

İlimizde Buyıl açılan Arifiye Fen Liseli ile birlikte Cevat Ayhan ve Akyazı olmak üzere üç Fen Lisesi mevcut Cevat Ayhan Fen Lisesi eski camili köyünün tepesinde, Akyazı Fen Lisesi Akyazının dışında, yeni açılan Arifiye fen Lisesi,50 yıllık Öğretmen Lisesinden bozma Arifiye kalaycı yolunda, Bu okullar TEOG sınavında en yüksek puanla girilen okullar. Bir Hendekli oğlunu Akyazı fen Lisesi yâda Cevat Ayhanda nasıl okutacak yâda Karapürçek’li Arifiye’de İl dışında okutması daha makbul o ki Milli Eğitim yönetmeliğine göre Fen Liselerinin şehir Merkezinde olması gerekirken. Arifiye hariç Akyazı ve Cevat Ayhan fen Liselerine tek dolmuş ile gidilmediğini İlçe merkezinden ya yürüyerek yâda ikinci bir vasıta ile gidildiğini acaba Milli Eğitim Müdürlüğü biliyor mu? Milli Eğitim Müdürlüğü Fen Lisesi kontenjanlarını Okul Müdürlerine emri vaki ile arttırmak yerine Valilik Lojmanlarının olduğu yeri daha daha donanımlı daha fazla kontenjanı olan fen lisesi olarak yapamazmıydı?

Kıssadan hisse yazımın başında belirttiğim gibi ortamız yok sebebi ne olur ise olsun hep uçlardayız, Hep bitarafa daha yakınız bir tarafa daha uzak Günümüzde İmam Hatiplere gösterilen özenin Prefabriklerde Eğitim gören okullarımıza Şehir Merkezi dışındaki Fen Liselerimize de gösterilmesi dileği ile İmam hatipli den çok İmanlı Eğitimli zeki ahlaklı bilgili bir nesil umudu ile

Saygılar

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Akın Aksakal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi