2023'e 9 yıl var

Çevreci yatırım, istikrarlı büyüme, planlı sanayileşme için yeni OSB’ler kurmak ve kümelenme ile otomotiv, demiryolu araçları ve makine sektörlerinde Sakarya’yı önemli bir üretim havzası haline getirmek… ve tabi 2023’e kadar Türkiye’nin en fazla ihracat yapan illeri arasında ilk 5 içinde olmak…

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından belirlenen bu hedeflere ulaşmak aslında zor değil.

Her geçen gün Sakarya’ya yeni yatırım talepleri geliyor ve bu talepler artarak devam edecek. İlin ihracatındaki artışın da devam etmesi halinde belirlenen hedeflere ulaşmanın mümkün olabileceğini söyleyebiliriz.

Çünkü 2023’e daha 9 yıl var.

Hedef koymak önemli.

Ama hedefe ulaşmak için izlenen yol ve strateji çok daha önemli.

Sakarya’nın önümüzdeki süreçte mevcut kaynakları iyi değerlendirip, ilin coğrafi yapısına uygun, tarım, sanayi ve turizm dengesini koruyan bir planlama ile gelişmesini sağlamak sadece kamu kurum ve kuruluşlarının değil, aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarının da görevi.

Özellikle yerel yönetimlerin bu süreçteki sorumluluğu çok daha fazla.

Yerel yönetimlerin, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ve ortak hareketi ne kadar güçlü olursa Sakarya o denli daha güçlü olacak.

Ancak belirlenen hedeflere ulaşmak için ilin büyüme hızından daha hızlı hareket etmek gerekiyor.

Özellikle otomotiv sektöründe yapılan yeni yatırımlar diğer sektörlerin de önüne geçmiş durumda.

Makine sektöründe sağlanmaya çalışılan kümelenme modeli de tamamlanmak üzere.

Özellikle alternatif turizmde zengin kaynaklara sahip olan Sakarya’nın bu zenginliğini mutlaka turizmin hizmetine sunması gerekiyor.

Her geçen gün artan süs bitkileri üretimi ve ihracatı ile Sakarya süs bitkileri üretim havzası olma yolunda gelişimini sürdürüyor.

Tarım sektöründe ise yeni üretimlerle çeşitliliğin artırılması gerekiyor. Çünkü mevcut üretim ve yöntemlerle her geçen gün artan talebi karşılamak mümkün değil.

Sakarya’da demiryolu sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların mevcut yapısı ile dünya devi kuruluşlarla rekabet etme şansı yok. Mutlaka makine sektöründeki gibi bir oluşumla demiryolu sektöründe de kümelenmeyi sağlamak gerekiyor.

Sakarya aslında bunları başarabilecek güce sahip. Ama önce bunun farkına varmalı ve sahip olduğu bu gücün kıymetini bilmeli.

Çünkü kaybolan değerler ve kaybedilen güç bir daha geri gelmiyor…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan COŞKUN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi