Ben de "İğreniyorum"

2004'te, Necip Fazıl Kısakürek'in doğumunun 100. Yılında, "ÜSTAD" "Belge Film" adını verdiğim belgeseli, o zamanki ortağımdan aldığım borç parayla çektim.

Kimse yoktu ortada. Mehmet Kısakürek sonunda filmin (resmen) üstüne yattı. "ÜSTAD'ları ölmüş demek ki!" dedim. Ne diyeyim?

Star Gazetesi'nin "Necip Fazıl Ödülleri" töreninde yanında oturan Mehmet Kısakürek'e, Cumhurbaşkanımız, "Mehmet Ağabey, galasında beraber ağladığımız ÜSTAD'ın sonradan yönetmeni olmuşsun. Tam da DVD çoğaltım esnasında!" desin diye beklemedim elbette.

"Fikrin ne fahişesi oldum ne zamparası / Bilemem bir vicdanın kaçadır hava parası"... Ben bu mısralar için okumuştum Necip Fazıl'ı. Bakalım Necip Fazıl, (ruz-u mahşerde) kimleri (kaça?) ödüllendirecek?

ÜSTAD Belge Filmi, (borç aldığım) kendi paramla çekerken senaryonun en zor ve en gerekli Paris çekimleri için 300 dolarcık harcamaya kıyamayan oğullar tanıdım!

Necip Fazıl Ödülleri alkışı hak ediyor elbette. Ben de avuçlarım patlayıncaya kadar alkışlamak istiyorum. "Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa / Yaşasın kefenimin kefili karaborsa"

"Ben de iğreniyorum!" diyerek sözü (bir gün bütün bunları konuşacağımız) "ÜSTAD"a bırakıyorum.

"Elimden doğruca, güzelce, iyice bir yazı mı çıkıyor? İğreniyorum! Hâlâ bu memlekette doğru, güzel ve iyi olanı savunma gayretimden, bu gayretin boşluğunu anlayamamak enayiliğinden iğreniyorum!

Olanlar ortadayken, hep bugünü yarına erteleyici ve gelmeyecek bir istikbale ısmarlayıcı "cek" ve "cak" edatlarından iğreniyorum!

(Perikles) gibi (Antik) Yunan medeniyetinin en haşmetli ve her şeyi tamam cemiyetinde, (Lirik) şiirin babası (Pindaros) şöyle der : "Meğer bütün bir ömür katırlara saman yerine çiçek sunmuşum!"... Ben de aynı meraret duygusuyla güneşi cepte kaybetmiş bir topluma bu sırrı anlatamamanın sefaletinden iğreniyorum!

Dudaklarla kalbler arasındaki mesafeden, her akşam başına yorganı çeker çekmez uyuyuveren nefs muhasebesi yoksunu eyyamgüder politikacıdan, tecrit kampı ve iman zindanı haline getirdikleri camilere hissizce girip çıkan marka müslümanlarından iğreniyorum! Gördüğü şeyi nasıl görebildiğini izahtan âcizken gözüyle görmediği için Allah'ı inkar eden maddeciden iğreniyorum!

Posayı cevher sanan kabuk milliyetçisinden, çile çekmeden olmaya bakan ezberci medeniyetçiden, hayat ağacını devirmeyi ve nurlu meyveleriyle ateşe atmayı inkilâp sayan devrimbazdan ve bunlara inananlardan, kapılanlardan iğreniyorum!

Hâsılı, dil adına dilden, ev adına evden, vatan adına vatandan ve köy, köylü, şehir, şehirli, gazete, dergi, kitap, mektep, talebe, muallim, polis, memur, kanun, nizam, kadın, erkek, dost, ahbap ne varsa bunların gerçekleri adına hepsinden iğreniyorum!

Ötesi var mı?... Ağlayamayan, anlayamayan, içini kanatamayan, yumruğunu sıkamayan insandan, Allah'ın Kur'an'da "Belhüm adal-Hayvandan aşağı" diye andığı iki ayaklılardan iğreniyorum!"

17 Mart 1980 - Necip Fazıl Kısakürek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cihat Zafer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi