Erdoğan Gül Tahterevallisi

Cumhurbaşkanı Gül, seçimin ertesi günü köşk muhabirlerine dedi ki: "Partime döneceğim."

Bu bazıları için beklenmedik bizim içinse kaçınılmaz olan açıklamanın üzerinden 1 saat bile geçmeden Hüseyin Çelik medya karşısındaydı.

"27 Ağustos'ta Kongre yapacağız" dedi.

Yani?

Yani Gül, AK Parti Kongresi'ni ancak tribünden seyredebilecek.

Ağustos'un 28'inden sonra partisine dönerse de düz üye olarak dönecek.

Yeni Şafak'ta Yasin müstearıyla yazan Yalçın Akdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “partime döneceğim” açıklamasına, isim vermeden Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç' ın “Yeni yetmeler kardeşliği bozabilir” sözlerini de kapsayan bir cevap verdi.

Akdoğan, “Bu hareketin gençlerle aşılanması ve yeni hedeflerin yeni kuşaklarca benimsenmesi fikriyatı doğru algılanmalıdır. Kimse kendi kişisel pozisyonunu korumak için dava söylemini perde olarak kullanmamalı, kendisini olmazsa olmaz göstermemelidir” diyor.

Akdoğan, Erdoğan'ın siyasi başdanışmanıdır.

Kendi adına ve keyfi olarak böyle bir açıklama yapmaz, yapamaz.

Hele hele şunları asla rastgele söylemez.

"Bizimle ilgili ‘şuna karşı, buna karşı’ gibi tezviratlar son derece yersizdir. Biz ‘Yeni Türkiye’ idealinin ve Erdoğan’ın yanındayız. Erdoğan’a ve bu ideale karşı olan kimse biz ona karşı oluruz. Bu hareketin kimseye bir diyet borcu veya açık hesabı bulunmamaktadır."

Akdoğan, Erdoğan Gül tahterevallisinin ilk iniş çıkışlarında Erdoğan tarafındaki ağırlıkları dile getirmişti. Bu ilk değil. Akdoğan'ın cümlelerini "Sahibinin sesi" olarak okuyorum. Kendi görüşleri olarak değil.

Haklı mıdır, haksız mıdır, doğru mudur yanlış mıdır, bunlardan söz etmiyorum. Benim okuma biçimim eşyanın tabiatına uygun bir okuma biçimi. Dümdüz.

Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın Yeni Şafak'taki satırları da dümdüz değil mi?

"Kimse kendi kişisel pozisyonunu korumak için dava söylemini perde olarak kullanmamalı, kendisini olmazsa olmaz göstermemelidir."

Bu yaz çok sıcak geçecek diye daha önce yazmıştım. Çankaya seçiminden sonra bakın bir tek gün bile serinlemeye fırsat vermediler.

Şimdi düşünün bakalım, 2015 Genel Seçimlerine AK Parti kimin Genel Başkanlığında ve Başbakanlığında girecek?

Bu sorunun cevabı Erdoğan Gül tahterevallisinin sonucuna bağlıdır.

Salıncakta sallananlara ve kaydıraktan kayanlara değil, siz bu tahterevalliye iyi bakın.

Çünkü bu tahterevallinin sonucu, kimlerin nasıl sallanacağını ve nereye kayacağını belirlemekle kalmayacak, AK Parti'nin ANAP'laşıp ANAP'laşmayacağını da gösterecek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cihat Zafer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi