Dünya Gerçekleri İle Bireysel Mücadele

Gücü yeten yetene mi? Yoksa güçsüze güç gösterişi mi?

Kendini akıllı sanan mı? Yoksa saf görünüp safa yatan mı?

Sovyetler Birliği’nin Marksist Afgan yönetiminin daveti ile Afganistan’a girmesi ile kendini dünyanın jandarması sanan Amerika Birleşik devletlerinin sözüm ona Afgan mücahitlerine destek olup Sovyetlere karşı Afganlar ile birlikte savaşırken hafifsıklet sanal kahramanlar yaratıp Rambo filmleri ile bunu pekiştirirken Ogün aynı kaptan yemek yediği Afgan Mücahitlerinin bugünün Taliban’ ı olduğunun farkında değil miydi?

11 Eylülde kalbine saplanan ikiz kulelerde sorumlu tuttuğu Talibanı kendinin hangi amaç ile ortaya çıkardığını bilmeyecek kadar basiretsiz miydi? 1970 lerde Marksist ideolojik yönetim altında zulüm gören muhafazakâr dindar Müslümanların koruyuculuğunu üstlenirken günümüzde ne değişti de muhafazakâr Müslümanları bahane ederek önce doksanlarda sonra 2000 lerin sonunda Irak a neden askeri operasyon düzenledi?

Amaç Liberal ekonomisine ve kapitalist düzenine karşı tehditleri ortadan kaldırmak ise! Liberal ekonomiye en büyük tehdit Marksist Kuzey Kore değil mi? kapitalist düzene tehdit muhafazakâr İran rejimi değil mi?

Ne yani Vietnam da olduğu gibi bu ülkeler ona iki beden büyük mü? Vietnam da ikinci dünya savaşında pearl-harbor da edindiği tecrübe ile yüzyılın son çeyreğinin stratejisi ateşi maşa ile tutup Ortadoğu’da piyonlarını mı ileri sürmek; Mısırda, Tunus’ta, Suriye’de, Libya’da, Irakta…

Aynı zihniyetin amacının ne olduğunu öğrenmek için Waterlo savaşının enönemli sonucunun üzerinde spekülasyon yapılamayan ticaretin büyük oranda altına endeksli yapılır iken altının yerine Waterlo savaşın dan sonra para ve kağıt üzerinden yapıldığını bilmek gerekir.

Bugün başımıza gelen en ufak felakette suçladığımız Amerika Birleşik Devletleri dâhil Almanya Fransa gibi birçok AB ülkesinin merkez bankalarının çoğunluk hisselerinin devletin elinde olmadığı gerçeğinin kaçımız farkında! Tokmağın kendinde davulun başkasında olduğu bir ekonomik düzende ülke yönetimleri ne kadar özgür irade ile hareket edebilir.

ABD senatosunda Fransa parlementesonunda siyasi düşüncesi ne olur ise olsun iktidarın engellemesine rağmen muhalefetin her sene temcit pilavı gibi senatoya yahut parlamentoya getirdikleri Ermeni soykırımı yasası ile iyi polis kötü polisi mi oynuyorlar? Veya bu tip örnekler ile kişiler ’in (senatörler, Parlamenterler) bireysel başvuruları ile meclis gündemine getirdikleri bu tip konular ile Ülkemiz gibi kabuğunu kırmaya çalışan devletlere ne mesaj vermeye çalışılıyor?

Afganistan’da, Irakta dünya jandarmalığına soyunup başrollerinde Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa gibi ülkelere veren bu zihniyet; Sözde Barış getirmek için gittiği Irakta punto punto resim ve belgeleri yayınlanan tecavüz ve işkence görüntülerini görmedi mi? Barış ve huzur getirmek için gittiği ırakta askerlerini çekeli yaklaşık iki yıl olmasına rağmen her gün yüzlerce insan ölüyor bumu!

Barış ve huzur?

Bugün İSRAİL in Filistin’de uyguladığı züllüme sessiz kalanları hayret ile izlememiz gerekir, Tüm dünyanın gözlerinin önünde savaş suçu işlenip çocuklar öldürülüyor ve buna sessiz kalınması bırakalım ülkeleri normal bir insanın göstereceği bir davranış değildir. Ama görüyoruzki İsrail’in yanında olduğunu söyleyen ilk ülke ABD sonra Almanya ve İngiltere ve ardından AB bu davranış şeklinin ülke değil zihniyet davranışı olduğunun açık kanıtıdır.

Tarumar ettikleri Iraktan, Afganistan’dan, Mısırdan hiçmi rahatsız olmuyorlar Newyork’ ta beşinci caddede gezen vatandaşları televizyondan bu insanlara i ülkelerindeki zihniyetin getirdiği kaostan acı çeken halkın yaşadıklarını görünce hiç mi vicdan azabı duymuyorlar.

Herkesin bildiği en doğru kendi doğrusudur hiçbir kültürün başka bir kültür yâda topluma dayatmasına ihtiyaç yoktur. İpek yolundan başlamak üzere dünyanın en kazançlı ticaret yolları Ortadoğu’dadır, dünyanın en büyük yeraltı zenginlikleri keza Ortadoğu’dadır ama nafile ki yeraltı kaynakları kısıtlı ABD, yüzölçümü ve yeraltı kaynağı fakiri AB ülkeleri Ortadoğu’yu üçüncü dünya ülkesi olarak görmekte burada bir yanlışlıklar sevgili okurlar;

Bugün ada ülkesi Japonya bu ülkelere Ekonomik ve siyasi olarak bu ülkeler ile yarışıyor ise sorun zihniyet ve bağımlılıktır.

Eğitim sistemimizi ciddi bir şekilde reorganize etmeli 5 yıl bitmeyen pembe diziler ile insanların zihnini doldurmak yerine okuyan araştıran bir nesil yetiştirmeliyiz.

Bireysel ve toplumsal tepkimizi gücümüz ölçüsünde göstererek önce kişisel sonra kitlesel sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz

Sevgili okurlar kişisel olarak çocuklarımı geçmişine 1000 yıl, şanlı tarihine bağlı çalışkan donanımlı inançlı olarak yetiştirmeye çalışırken dönemsel olarak haksızlıklara elimden gelen tepkiyi gösteriyorum İsrail’in Gazze saldırısı başladığından beri facebook hesabımı dondurarak facebook dâhil İsrail menşeili ürün kullanmıyorum.

Dünyanın her bölgesinde yaşanan haksızlık adaletsizliklere karşı dönemsel olarak tepkimizi açık yüreklilik ile ortaya koyarken geleceğe aynı bilinç ve daha güçlü nesiller yetiştirmek için çocuklarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz ancak o zaman bu gün haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanlara ve zihniyete ders verecek güce sahip oluruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Akın Aksakal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi