Vali Coş'tan Adana Olaylarının Gerçeği

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Arkadaşlarım ile birlikte Sakarya Valiliği’ ne atanan Vali Hüseyin Coş’u ziyarete gittik.

Çok yoğun ziyaretçi trafiğinin olduğu özel kalemde randevu saatini bekledik. Ancak yoğunluktan Vali Coş’ un yanına yarım saat gecikmeli girebildik.

Biraz yoğun, biraz da yorgun Vali Coşile buluştuk.

Hoşbeş ve sohbetin ardından

Vali Coş bizim ön yargıyla bakmamıza neden olan malum olaylar hakkında

Bilgilendirdi bizi..

Şaşırmadım değil.

Çok ciddi bir haber ajansının ön yargıyla yaptığı yaklaşım neticesinde yapılan birkaç haber ile Vali Coş adeta hedef haline gelmişti bir anda.

Samimi bir şekilde olayları anlatan Coş,

“İlk hadise ‘Vali Senfoni orkestrasını bekletti’ ile alakalıydı. Ancak ben bu konsere katılmamıştım. Video kayıtlarından belli zaten. Bitimine yakın konsere gitmiştim. Coş yaşadığı olayları şöyle anlattı.İkinci vaka, ‘Vali Dansözü sahneden indirtti’ ile alakalıydı.. Bu da tamamen benim dışımdaydı. Adanaspor’ un gecesiydi. Gittiğimde dansöz, sahne almıştı. Ortam bozulmasın diye salonda bekledik. Çay içtik birkaç bardak, bitince içeriye girdik programı izledik. Ancak daha sonra

‘İşte daha önce senfoni orkestrasını sabote eden vali, bu defa dansözü sahneden indirtti’ haberi yer almıştı. Hatta dansöz aranarak, Twitter’ den bizim için’ Beni sahneden niye indirtti’ gibi sözler de paylaşılmış” dedi

Vali Coş daha sonra ilgili haber ajansı bölge müdürünü arayarak;“Bakın yaptığınız meslek ahlakı ile bağdaşmaz ve etik değildir. Sizi dava etsem altından kalkamazsınız. Neden böyle şeyler yapıyorsunuz? dedim” dedi.

Vali Coş;“Yani bir kişiye bel altından vuracağız, onu rezil edeceğiz diye düşünülür, buna yönelik uygunsuz haberlerin yapılması, insanlığa sığmaz elbette” dedi.

Coş konuşmasına devam ediyor;

“10 Kasım için Anıt Önüne gittik. Orada 30-40 kişi militan var. 10 Kasım törenini sabote etmek için toplandıkları belli. Çelenk koyma esnasında bir takım hoş olmayan sloganlar attılar. Bu sloganlar kimi kesimin hoşuna gidebilir. Yani orada PKK yanlıları Radikal dinci örgütlerin gelip kendilerine ait sloganları atmalarına tahammül edecek misiniz? Sabırla metanetle bekledik. Hatta giderken, bağırarak ‘Sayın Vali istifa’ diye bağırdılar. Ben de ‘tabi elbette diyerek el salladım, tebessüm ettim, arabama yöneldim’ Ancak beni tahkir etmeye devam edildi. ’hatta İskilip Atıf O…. ‘ gibi ağıza alınmayacak hakaretler devam etti. Emniyetin de orada neden müdahale etmekte geciktiğini sonra anladık tabi..(!) Arabaya bindim, ama aracın önünü kestiler. Hakaretler devam ediyor.. Yine içlerinden biri aracın önüne geçerek;

“Seni atayanında Başbakan Tayyib’ in de Senin de……………. Allah Belanızı versin” diyerek sinkafladı bizi.

Yahu arkadaş bunu kime söylersen söyle, Herkesin kan beynine çıkar. Ben ol lafı duyup ta yerimde Tüm bu söylemler karşısında arabada oturamazdım. Polise ‘o adamı alın’ diyerek ağır tahrik nedeniyle ağzımdan da bir kelime çıkmış oldu. Hepsi bu. Kim olursa olsun duramazdı herhalde” dedi.

“Ardından bizimle ilgili ağır ithamlar, manşetler yer alıyor basın yayın organlarında” diyen,

Vali Coş;“Pazar yerinde, Hastanede, okulda, caddede gezerken, ortada bir şey yokken söylemiyoruz ki bunları. Bizde insanız. Vali demek etten kemikten olmamak değil” dedi. Yani 240 Polis memuru alanda görevli. 40 tane göstericiyi bizden uzaklaştırmış olsalar, tüm bunlar yaşanmamış olacaktı. Yani benim küfüre karşı olduğumu, böyle hakarete sessiz kalamayacağımı bildiklerinden, üstüme üstüme geldiler. Sonrası da malum şekilde oldu” dedi..

Evet, Vali Coş, tüm samimiyeti ve iyi niyetiyle

Adana’da yaşanan ve kendisini kamuoyu önünde küçük düşürmeye yönelik olayların özetini anlattı.

Sizinle paylaştık.

Umarım Vali Coş’un bu yanlış anlamadan dolayı yanlış anlaşılması ve yargılanmış olması nın nedenli çarpıtıldığı konusunda sizlerde bilgi sahibi olmuşsunuzdur.

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’a ,Sakarya için güzel işler yapacağı inancıyla, hoş geldiniz diyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Başoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 366 43 74
Reklam bilgi