SAKARYA MEYDAN MUHASEBESİ

Sakarya Kent Meydanı yenilenecek.Geç kalınmış bir icraat.Kent meydanı Sakarya'ya yakışmıyordu.

İşin iyi tarafı, 15 Temmuz darbe girişiminin (maalesef) sayesinde meydanın adının da değişecek olmasıdır.

Başkanımız Toçoğlu, iyi niyetinden zerre şüphemiz yok, "Demokrasi Meydanı" diyor, biz de, başından beri "Milli İrade Meydanı" diyoruz.

Bunu ilk defa dile getiren fani olmak bir yana, 15 Temmuz'dan itibaren Sakaryalı dostlarla tuttuğumuz meydan nöbetleri sırasında yazdığımız yazılarda da bu teklifimizi ısrarla yineledik.

"Milli İrade", "Demokrasi"den daha büyük bir şemsiyedir.

"Milli İrade" adında, onur, şeref, haysiyet, vatan sevgisi, devletine bağlılık, ulülemre itaat, fedakarlık, namus, gaza ve şehadet gibi "Demokrasi" kelimesiyle kıyaslanamayacak derecede soylu ve şerefli kavramlar var.

"Milli İrade" dediğimizde, bu adlandırma, bu isim, elbette ve hatta darbecileri destekleyenlerin de savunduğu çeşitleriyle birlikte halkın tercihi anlamında onay verdiğimiz masum "Demokrasi"yi de içeriyor.

Fakat oradaki "Demokrasi" de, açık ve net olarak adını koyarsak, "Hakimiyet-i Milliye" demek değil mi?

Peki, bugün "Demokrasi" dediğiniz şey, "Hakimiyet-i Milliye" midir?

"Demokrasi" derseniz, 15 Temmuz şehidlerinin ve gazilerinin onurlu mücadelesini ve yüce milletin aziz vatan için göğsünü kurşunlara siper etmesinin şanlı ruhaniyetini örselersiniz.

Ben, "Demokrasi" adına o meydanda değildim!

O meydanların kurtarıp koruduğu bu güzel ülkede, varsın, "Hakimiyet-i Milliye" hakim olmasın, batılı dostlarımızın(!) savunduğu tarafsız(!) demokrasi mütehakkim olsun, kabul, yeter ki, halka rağmen olmasın, fakat yine de Milli İrade"nin yerine kullanılacak bir kelime değildir "Demokrasi", olmamıştır, olamayacaktır, tutmayacaktır. Burada değildir. Sakarya'da değildir. 15 Temmuz'dan sonra hiç değildir. Yeri değildir. Bu meydan o ismi kaldırmaz!

Şehid yakınlarına ve gazilerimize sorun, size, o meydana hangi ismin yakışacağını söyleyeceklerdir. "Milli İrade" demokrasiden çok daha sıcak ve gerçek bir adlandırmadır çünkü.

15 Temmuz'dan sonra meydanda (demokrasi değil) vatan nöbeti tutan Sakaryalılara sorun. Onlar da eminim, "Demokrasi" yerine "Milli İrade" adını tercih edeceklerdir.

"Milli İrade" adı "Demokrasi"den "uzun" ya da "söylemesi zor" diyorsanız, "Milli İrade"nin "Demokrasi"den sadece 1 harf uzun olduğunu söylemeyiz!

"Milli İrade"nin sadece 1 harf uzun değil, alfabedeki harflerin tamamıyla kurulacak kelimelerden daha uzun, daha büyük, daha ağır, daha geniş, daha yüksek ve daha derin bir anlam ve ruh taşıdığını söyleriz.

Hemen yanında "Milli Egemenlik Caddesi" uzun değil de "Milli İrade" mi uzun diye de sormayız.

Hatta o caddenin de adını "Milli İrade" olarak değiştirip, Gar Meydanı'nı da bu büyük meydanın adı ve anlamı altında genişletin de demiyoruz. En doğrusu odur aslında.

Sakarya Meydan Muhasebesi derken, sadece meydanın adının ne olması gerektiği üzerine ahkam kesiyor olmadığımızdan, 15 Temmuz ve sonrasında yaşananlardan gereken dersleri çıkarıp çıkarmadığımızı da sorduğumuz açıktır.

Bu bakımdan da o meydana vereceğimiz isim, bir turnusol kağıdı vazifesi görecek ve bizim 15 Temmuz'dan ne anladığımızı açıkça ortaya koyacaktır.

Meydan yeniden yapılacağına göre, altındaki otoparkla birlikte yeniden ele alınmalı, mutlaka bir proje yarışması açılmalı, Katlı Pazaryeri bu projeye dahil edilemiyorsa bile, meydanın arkasını güya kapatan ve pazar yerinden meydanı ayıran, kuş pisliği ve kokusu üretmekten başka işe de yaramayan o anlamsız kara çatı sökülmeli, meydan yine yanlış renkte banyo tuvalet fayansıyla asla kaplanmamalıdır.

Yeni meydan büyük saksılarda yetişen bodur ağaçlarla yeşillendirilmeli, cayır cayır yanmaktan ve üstünden geçenleri tava gibi kızartmaktan kurtarılmalı, çiçeklendirilmeli, oturup iki satır kitap, gazete okumaya uygun, şık ve kullanışlı oturma gruplarına mutlaka ücretsiz elektrik enerjisi imkanı ve şarj üniteleri de eklenmelidir.

Meydanda yine ücretsiz olmak kaydıyla internet hizmeti vermek sanırım sadece o meydanın namusunu değil bütün bir ülkenin şerefini kurtaran büyük milletimize çok görülmeyecek küçük bir cemile ve hizmet olacaktır.

Meydanın adı ve projesi hakkında yazdıklarımız, tabii ki, meydanın ruhu ve anlamı hakkında yapılacakları kapsamıyor. O çok daha başka ve derin bir meseledir.

O, adı üstünde, "Sakarya Meydan Muhasebesi"dir ve "Sakarya Meydan Muharebesi"nin 15 Temmuz'da yeniden dirilişi olması bakımından belki de hesabı en zor muhasebemizdir.

İnşallah bu muhasebeden açık(!) vermeden çıkmayı başarırız.

Önce şu Sakarya'nın sembol meydanını 15 Temmuz ruhuna yakışır biçimde inşa edelim ve adını da o ruhun emrettiği isimle isimlendirelim de, gerisi Allah Kerim.

"Milli İrade" onu da halleder Allah'ın izni ve inayetiyle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cihat Zafer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.

01

Bayram AKYÜZ - Meydanın güzelleştirilmesini önemsiyorum. Hatta sürekli kullanılabilecek bir sahne, haberciler için bir basın odası ve sürekli yayın yapacak dev bir ekranın olması hiç değilse Milli maçların milleti bir araya getirdiği aktif bir meydan olmasını isterim. "MİLLİ İRADE" ismi banada daha MİLLİ geliyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 09:59


Anket Sizce Sakarya'nın En Başarılı Belediye Başkanı Kim?