Rekabete değil, iş birliğine ihtiyaç var

Geyve Belediyesi’nin 2014 yılında ‘Ayvanın Başkenti Geyve’ sloganıyla başlattığı çalışmada sona gelindi. Birkaç yıl öncesine kadar satılamadığı için tarlada çürüyen ‘ayva’ şimdi Geyve’nin en fazla gelir getiren önemli bir ürünü ve markası oldu.

Sadece ayva değil tabi. Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi'nde sadece kadınların çalıştığı yüzde yüz doğal ürünlerin ilk üretimine de başlandı.

Geyve Belediye başkanı sayın Murat Kaya’nın verdiği bilgilere göre Geyve ve yöresinde 15 bin dönüm bahçede üretilen yaklaşık 65 bin ton ayvanın ve ayvanın yanı sıra 300 bin tona yakın meyve ve sebzenin de bu merkezde işlenerek değerlendirilmesi ve ihracatı planlanıyor.

İlk etapta 40 kadının çalışacağı yöresel ürünler üretim merkezinde daha sonraki süreçlerde ev kadınlarının evlerinden üretime katılarak hızla büyüyen bir istihdam oluşturulması hedefleniyor. Tesis ürettikçe hem çiftçinin ürünü değer kazanacak ve hem de tesisten elde edilecek gelirle yetim ve öksüzlerin eğitimine destek olunacak.

Geyve ve bölgesinde yetişen üzüm, incir, biber, domates gibi daha birçok sebze ve meyveden üretilecek ürünler, reçel, bal, tarhana, ekşili mayadan yapılacak doğal ekmek ve daha birçok çeşitte ürünler 'Geyva' markası ve 'Yüzde yüz doğal' sloganıyla Dünya pazarlarına sunulacak.

Geyve Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu ve Sakarya Üniversitesi’nin işbirliğinden doğan ‘Geyva’ markası aslında sadece Sakarya için değil Türkiye için de güzel bir örnek.

Aynı zamanda kurumlar arası işbirliği ile çok daha fazla projelerin yapılabileceğini de gösteriyor bize.

Sakarya verimli topraklara sahip ve çok fazla çeşitte üretimlerin yapılabileceği bir il aslında. Sadece Geyve değil, Geyve ilçesine sınır Pamukova’da da kayıtlara göre 12 bin 500 dekar tarım alanında yıllık 40 bin ton ayva üretiliyor .

Pamukova’da da Pamukova Kaymakamlığı himayesinde, Pamukova ve Pamukova Ayvası Tanıtım Derneği ve Pamukova Belediyesi'nin destekleriyle Eko Pazar Doğal Ürünler ve Ayva Festivali düzenleniyor.

Yani Sakarya’nın iki komşu ilçesi Pamukova ve Geyve arasında ayva rekabeti de yaşanıyor bu günlerde.

Geyve Belediyesi, ‘Ayvanın Başkenti Geyve’ sloganıyla tanıtım çalışmalarını yürütürken, Pamukova Belediyesi de tanıtım çalışmasına ‘Ayvanın Anavatanı Pamukova’ sloganıyla başlamıştı.

Ama her rekabet bazen beklenen sonucu vermeyebilir. Bu nedenle asıl hedef her iki ilçenin de iyi niyetlerle başladığı ayvayı marka yapma yarışını daha verimli ve güçlü hale getirmek olmalı. Ama bunun için rekabete değil işbirliğine ihtiyaç var.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan COŞKUN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?