Seçilecek Belediye Başkanlarından İsteklerimiz-1

     

 Doğrudan halk seçmese de, partisi, hatta partisi de değil, genel başkanı seçip, halka; “Biz bunu seçtik, sizde buna oy verin, bizim seçtiğimizi seçin” dese de, netice de bir şekilde insanlar  o makamlara gelmekte ve başkana şu denilmekte, şu görev verilmekte,

              Gerek partisi, gerek Genel başkanı ve gerekse halk, seçilen ve görevlendirilen belediye başkanına şunu demektedir:

              “ Biz seni, bizim hizmetlerimizi göresin diye şu belediye kurumunda çalışan şu kadar personelin başına başkan olarak görevlendiriyoruz.”

              “Onlara BAŞKAN, bize HİZMETKAR ol.”

               “Hem senin maaşını, hem çalıştıracağın tüm personelin maaşını, hem de yapacağın tüm hizmetlerimizin parasını da halk olarak biz vereceğiz.”

               “Belediyedeki personelin başına geç, onlara başkan ol, onları; becerilerin, yetkilerin, hukuk ve adalet çerçevesinde layıkıyla ve en güzel, en verimli şekilde çalıştır,

              Bizim hizmetlerimizi gör.”

              İşin aslı ve esası budur ve bu tespit ve aıklamadan sonra gelelim taleplerimize:

 Seçilecek Belediye Başkanlarından İsteklerimiz-1
           *İlk talebimiz, olmazsa olmazımız ve önceliğimiz; kesinlikle DOĞRULUKTAN, DÜRÜSTLÜKTEN ve “ADALET” ilkelerinden  zerre taviz vermemeleridir. Türkiye’de, en tepeden en alta kadar  en fazla ihtiyacımız olan, neredeyse mumla aranacak hale gelen bu vasıflardır. Tek eksiğimiz bu özelliklere sahip insanların en alttan en üste kadar idareye gelmesidir ve kurtuluşumuz bu üç kelimede saklıdır.

         *”SIRAT-I MUSTAKİM,” “DOĞRU YOLDAN”  asla ayrılmamaları.

         *Belediye personeline “Başkan”, halka ise “Hizmetkar, hadim, hademe, HAMAl,”  şehrin “emini”, “şehremini” olduklarını unutmamaları. Belediye başkanı, personelin başına halkın tayin ettiği, maaşını verip, hizmetlerini görmesi için seçtiği, görevlendirdiği insandır.

        *Seçildikten sonra parti rozetini çıkarmaları ve halkın tamamına eşit mesafede, TARAFSIZ ve ADİL olmaları.

         *Kanunlardan ziyade, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE bağlı olmaları. Mevzuatçı değil “ hak ve hukuktan yana” olmaları, hukuku öncelemeleri.

          *Personelle, odalar, dernekler, basın ve halkın tüm kesimleri ile “İSTİŞAREYE” çok önem vermeleri, “istişare eden aldanmaz” pırensibine uymaları. “Ben biliyorum” modunda hiçbir zaman olmamaları, bilseler bile istişareyi elden bırakmamaları.

         * Başta personeli olmak üzere, her alanda “EHLİYET ve LİYAKATE”  dikkat etmeleri.

         *İşi bilen, ehliyetli ve liyakatli, tecrübeli, dosdoğru, dürüst, adaletli, başkana yanlışını söyleyebilen, uyarabilen, yağcı ve yalaka olmayan DANIŞMANLAR çalıştırmalı, sadece maaş için danışman/MAAŞMAN uygulamalarına son vermeleri.

          *Etrafında gerek personelden ve gerekse dışarıdan tek bir YAĞCI VE YALAKA barındırmamaları.

         *Dünyevi ve uhrevi mahkemelerde hesap verecek şekilde iş yapmaları ve her iki mahkemede hesaba hazır olmaları. Her işinde “HAK’ka uygunluğu” gözetmeleri.

          *Belediyenin sırtına binmeye değil ( makam, maaş, çevre, sıtatü, ikbal, istikbal, basamak, sıçrama tahtası, yan avantajlar v.s), altına girmeye  (sırtına almaya, terlemeye, kan ter içinde kalmaya) gitmeleri, yalnız bu amacı taşımaları.

         *Belediyenin/halkın bir kuruşunu israf etmemeleri, tasarrufa azami riayet etmeleri. Gösterişli ve lükse yönelik tüm harcamalardan şiddetle kaçınmaları.

          *Çalışmayı ve çalıştırmayı ibadet saymaları.

         *Tevazulu, samimi, açık sözlü, kibirden arınmış, kıskanç olmayan, kafasında binbir tilki dolaşmayan, önüne geçebilecek kabiliyetli insanları ezmeye çalışmayan, binbir numara, filim ve entrika çevirmeyen, haset ve kindar olmayan, tek yüzlü, egosuz, sabırlı, hoşgörülü, merhametli, kalbi ve hasbi olmaları.
 Seçilecek Belediye Başkanlarından İsteklerimiz-1

        *Doğruları uygulamada, adaletli olmada kararlı, cesur ve ısrarlı olmaları, yanlışa asla merhamet etmemeleri.

           *Halkı, insanları “rol icabı”, “siyaset”, “oy” için değil, samimiyetle ve karşılıksız kucaklamaları, sevmeleri, halka rol icabı değil, samimi gülümsemeleri.

          *Reklama değil, işe, hizmete önem vermeleri.

          *Dini ve milli değerleri oy ve ikbal/istikbal için kullanmamaları. Cenaze ve namazlarda ve benzeri dini ve milli etkinliklerde en öne kurulup, fotoğraf çektirme ve görsünler amacında olmamaları, en arkalara geçip, görünmeden, sadece Hak rızasını gütmeleri.

          * Milletin işini zorlaştırmaya değil, kolaylaştırmaya, çözümsüzlüğe değil, çözüme odaklanmaları.

           *Her zaman “ulaşılabilir” olmaları. Yalnız gezmeleri ve doğrudan halk ile iç içe olmaları.

           *Hizmetin merkezine” insanı” koymaları.

            *İş ve işlemlerinde, çalışmalarında yalnız HAK’kın ve halkın rızasını gütmeleri.

            *”Güç zehirlenmesine”, “ne oldum delisi” olmamaya özel önem vermeleri.

            *Çalıştırdığı personele hukuksuzluk yapmamaları, adaletli davranmaları.

             *Personellerinde  çalışanla çalışmayanını, doğru ile doğru olmayanını iyi ayırt etmeleri, çalışana, gayretliye, doğru, dürüst ve adaletli olanlara ayrı bir değer ve önem vermeleri.

 Seçilecek Belediye Başkanlarından İsteklerimiz-1
            *Seçimde reklama değil, pırojelere, çözümlere ağırlık vermeleri. İsrafsız, masrafsız, gösterişsiz, sade bir seçim çalışması yapmaları. Ülke iktisadi darboğazda ve hususen GAZZE ve D.TÜRKİSTAN’da insanlığın en büyük dıramı yaşanır iken, bol reklamlı, afişli, savurgan bir pıropagandaya girişmemeleri.

             *Şehir hizmetlerinde önceliği temizlik, çağdaş çöp toplama, bertaraf, geri dönüşüm, ulaşım, imar, alt yapı, ziraat arazilerini koruma, ziraat ve hayvancılık faaliyeti yapmak değil, ziraat ve hayvancılığın gelişmesi için çiftçiye her türlü desteği vermeleri, su ve hava kalitesi, gıda güvenliği, deprem güvenliği, tasarruf ve israf etmemeye özel önem vermeleri.

              *Park yapmaktan ziyade, gerçek yeşil ve şehre yüzde yüz akciğer olabilecek, masrafı da düşük ve tabii olan KENT ORMANLARINA ağırlık vermeleri.

             *Belediyenin gelirlerini artırma, yerel kaynakları geliştirme ve merkezi gelirlerden ziyade, yerel imkanları harekete geçirmeye, hep Ankara’dan beklememeye ehemmiyet vermeleri.

             *Tabiatı, çevreyi, tabii ( dere, nehir, göl, deniz, dağ, yayla, orman, arazi v.s) ve tarihi değerleri korumaya ve geliştirmeye özel önem vermeleri.

 Seçilecek Belediye Başkanlarından İsteklerimiz-1
              *Yaptıkları tüm işlerde “sağlamlık ve kaliteye” çok önem vermeler, “yap yık” israfına asla girmemeleri. Şehirde yaşamın kurallarına uyulması için ( tırafik kuralları, gürültü, işgaliye, temizlik, çöp çıkarma, silah atma, düğünlerde sokak kapatma, gece gürültü yapma, inşaat yaparken çevreyi kirletme, gereksiz kılakson çalma, usulsüz park, kent mobilyalarına zarar verme, ateş yakma, lastik yakma, çevreye çöp atma v.s) her türlü tedbiri almaları ve taviz vermemeleri.

              *İslami, milli, yerli değerlere özel önem vermeleri, korumaları ve geliştirmeleri.

               *Türkçeye, milli kimlik ve kültüre çok büyük değer vermeleri, yabancı isim, dil, tabela ve kültüre geçit vermemeleri.

                *Sosyal ve kültürel belediyeciliği ihmal etmemeleri, yardımlar da “sağ elin verdiğini sol el duymayacak” hassasiyetini gütmeleri, “iftarşovlardan” uzak durmaları.

               *Belediye çalışmalarında kurumun/halkın parasıyla kendi reklamlarını yapmamaları, kendi isimlerini öne çıkarmamaları, kurumun ismini kullanmaları.

               *İş ve işlemlerinde bilim ve yenilikleri çok iyi takip edip, uygulamaları.

               *Bir döneme odaklanmaları, ikinci dönem de seçileyim diye taviz vermemeleri. Yeniden seçilmeye değil, doğrudan asla vazgeçmemeye, hesaplarını, KUL HAKKI EKSENİNDE VE BÜYÜK MAHKEMEYE  göre yapmaları.

 

          

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Karagüzel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.

07

Şaban Üstkaya - Kent Ormanları belediyelere verilirse başına gelmeyen kalmaz. Ornekleri var. Maaşlı danışmadan bahsediyorunuz.Her taraf danışman kaynıyor yeter artık. Danışman dediğin davanın akil insanları 7/24 zaten her daim ayaktadır. Maaşlı ukala lira gerek yok.Rozetini cikartan başkan benim başkanım olamaz. Davanın eri ise her daim kalbinde rozeti olmalı. Rozetsizlik aslını inkara kapı açar. Çıt kırıldım olmaya gerek yok. Personel alımlarında rozeti çıkardık da ne oldu ki,bize küfür edenler istihdam edildi. Bizden öncekiler rozet mi çıkarmıştı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 21:11
05

Ülkü Tirebolu - Böyle adayı Tanzanya'dan mı getireceğiz. Nerde bulucuz. Onu da yazaydınız ya sayın yazar.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 18:01
03

Suat Pomak - Daha çok bekleriz böyle başkan çok.... Ama bulamayacağız. Yozlaşmaya doğru hızla ilerliyoruz maalesef

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 15:17
02

Elvan Türk - Hahh haaa. güldürmeyin beni. Nerede böyle başkan Allah aşkına!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 15:17
01

Adnan Yüncü - Nerede böyle başkan? Hani. Nerede. Nerede. Var mı sahiden. Sayın Karataş. Hayalimizi yazmışsınız ama...!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 15:16